LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova për nëntë muaj, dy njohje

  5 Tetor, 2015

  flamuri i ksPërfaqësuesit e Ministrisë së Jashtme të Kosovës, thonë se janë duke punuar në disa drejtime që Kosova të ketë sa më shumë njohje të reja.

  Zyrtarë të lartë në këtë ministri, theksojnë se angazhimi është i njëjtë si edhe më herët që Kosova të ketë sa më shumë njohje nga shtetet që deri më tash nuk e ...

 • Kryeministri Mustafa: Nuk ka shtim të esktremizmit në Kosovë

  2 Tetor, 2015

  mustafaKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa thotë se nuk shikon një shtim të ekstremizmit në Kosovë. Ai mori pjesë në një takim të nivelit të lartë në Nju Jork për luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm, krahas dhjetra udhëheqësve të tjerë nga e gjithë bota. Në një intervistë që i dha kolegut tonë Ilir Ikonomi, zoti Mustafa komentoi edhe për trysninë ...

 • Jahjaga: Gratë, një shtyllë e fortë e shoqërisë

  2 Tetor, 2015

  jahjaga albrightGratë në Kosovë kanë qenë një shtyllë e fortë në çdo fazë nëpër të cilën ka kaluar vendi, tha presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga. Në një diskutim mbi rolin e grave në procesin e paqes të zhvilluar në Universitetin Georgetown në Uashington, Presidentja Jahjaga foli edhe për problemin e nivelit të ulët të përfaqësimit të grave në institucionet ...

 • Shkrimi prekës i djalit të dëshmorit

  1 Tetor, 2015

  abedin-bujupiDjali i një dëshmori që dha jetën për lirinë e vendit, në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, shprehet mallin dhe dhembjen për mungesën e babait të tij, të cilin nuk ka arritur ta she asnjëherë e as të kalonte asnjë moment në duar e tij, por dhembja më e madhe i bëhet kur she që emri i ...

 • Foltorja e “heshtur” e Kuvendit të Kosovës

  1 Tetor, 2015

  kuvendi ksFoltorja e Kuvendit të Kosovës edhe të enjten u bllokua nga deputetë të partive politike në opozitë.

  Ligjvënës nga Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë pamundësuar vazhdimin e seancës së paralajmëruar, në kërkim të tërheqjes së nënshkrimit të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, nga marrëveshja për themelimin e Asociacionit të Komunave të ...

 • Kurti: Mustafa e bëri dordolec ‘fjollën’ e Edita Tahirit

  30 Shtator, 2015

   

  intervista-albin-kurtiDo të rrezikojnë të nxirren jashtë nga Kuvendi i Kosovës edhe me Polici, nëse një gjë të tillë e kërkon kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, por, “Zajednicën” do ta kundërshtojnë me të gjitha forcat.

  Do të mbajnë aktivitete të tilla si ajo e hedhjes me vezë në seancën e 22 shtatorit, do të protestojnë e demonstrojnë, ...

 • Zhbllokimi i Kuvendit – mes zbatimit të ligjit dhe zgjedhjeve

  30 Shtator, 2015

  KuvendiInsistimi i opozitës që kryeministri Isa Mustafa të tërheqë nënshkrimet nga marrëveshja me Serbinë për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe marrëveshja me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit si kusht për zhbllokimin e punës së Kuvendit, e ka vënë Kosovën në një krizë serioze, thonë analistët politik.

  Sipas tyre, nëse pushteti lëshon pe ndaj këtyre kërkesave, ...

 • Kusari-Lila: Puna ime si kryetare, pengon dikë

  30 Shtator, 2015

  KusariKryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se është e bindur që vetëm puna e saj si kryetare i ka penguar dikujt ose ka qenë shkak të iniciojë planet për ekzekutimin e saj.

  Radio Evropa e Lirë: Zonja Kusari-Lila, për rreth dy muaj keni mbrojtje të afërt nga Policia Speciale ...

 • Rritet borxhi publik i Kosovës

  30 Shtator, 2015

  dollarBorxhi publik i Kosovës gjatë pjesës së parë të këtij viti ka shënuar rritje prej 17.1 për qind.

  Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Republikës se Kosovës (BQK), borxhi ka arritur në 649.1 milionë euro nga 554.5 milionë euro sa ishte në tremujorin e dytë të vitit 2014.

  Shprehur në përqindje, borxhi ka arritur 11.2 për qind të Bruto ...

 • Serbia e Rusia të zemëruara me praninë e Kosovës në OKB

  30 Shtator, 2015

  kbSerbia dhe Rusia protestuan ndaj pranisë së Kosovës në takimin e lartë kundër ekstremizmit të dhunshëm, që u mbajt nw New York. Prishtina e cilëson pjesëmarrjen si dëshmi të faktorizimit të Kosovës

  Misioni i Serbisë në Kombet e Bashkuara, në këshillim me ministrin e Jashtëm serb, Ivica Daçiç, i ka drejtuar një notë proteste OKB-së për shkak të pranisë së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"