LAJMET NGA KOSOVA

 • S’ka prodhim, s’ka konsum, s’ka as rritje të ekonomisë

  3 Shtator, 2015

  euroRritja ekonomike për vitin 2015, nga Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, parashihet të arrijë në një normë reale prej 3.5 për qind, përderisa vitin e kaluar kjo normë ka qenë 0.9 për qind.

  Duke marrë për bazë indikatorët makro-ekonomik, ekspertë për çështje ekonomike nuk besojnë se gjatë këtij viti rritja ekonomike mund të arrijë në shifrën 3.5 për ...

 • Konjufca: Marrëveshjet po e çojnë Kosovën drejtë federalizimit

  2 Shtator, 2015

  vv-kosova-pas-marreveshjesMarrëveshja e nënshkruar nga kryeministri Isa Mustafa, e cila i jep Serbisë të drejta të plota në kontrollin e komunave me shumice serbe, po e çon Kosovën drejt federalizimit të saj.

  Kështu u tha sot gjatë një takimi publik të organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje, në të cilin morën pjesë edhe partitë tjera opozitare.

  Shefi i grupit parlamentar ...

 • Kryeministri: Nga Pakoja fiskale përfitojnë ata që kanë para më pak

  2 Shtator, 2015

  qeveria e ksKryeministri i Kosovës Isa Mustafa tha sot në mbledhjen e Qeverisë se nga aplikimi i Pakos së re fiskale do të përfitojnë qytetarët me të ardhura të ulëta dhe ato mesatare

  Kjo pasi sipas kreut të Qeverisë, është destinuar që të përfitojnë kjo kategori e qytetarëve në mënyrë që të ruhet standardi i jetës.

  Në ...

 • Mungesa e rrymës dëmton bizneset

  2 Shtator, 2015

  obiliq rrymaFurnizimi jostabil me energji elektrike në Kosovë po cenon zhvillimin e bizneseve dhe rrjedhimisht zhvillimin ekonomik të vendit, thonë përfaqësues të bizneseve.

  Njëra nga ndërmarrjet prodhuese që përballet me këtë problem është ndërmarrja “Euro Commerce”, në Mitrovicë, e cila merret me prodhimin e sapunëve të lëngshëm dhe prodhimin e ambalazheve.

  Pronari i kësaj kompanie, Muharrem Osmani, në një bisedë ...

 • Marrëveshja që i rrëmben Kosovës 30 për qind të territorit

  1 Shtator, 2015


  flamuj-serbe-mitrovica

  Lëvizja Vetëvendosje kritikon marrëveshjen e arritur mes Prishtinës dhe Beogradit në Vjenë: Shtet brenda shtetit, po i merr Kosovës 10 komuna, me 74 mijë banorë

  Marrëveshja për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë ka ngjallur debat mes forcave politike, për shkak të paqartësive të vetë marrëveshjes, por edhe rreziqet që mund t’i vijnë Kosovës pas ...

 • Viti i ri shkollor, me një barrë më të lehtë për nxënësit (?)

  1 Shtator, 2015

  shkollaViti shkollor në Kosovë këtë vit fillon me një risi. Bëhet fjalë për vendimin e autoriteteve që të gjitha shkollat anembanë të pajisen me dollapë për libra, në mënyrë që nxënësit ta kenë çantën shkollore më të lehtë.

  Pikërisht për këtë arsye, Radio Evropa e Lirë, materialin për fillimin e këtij viti shkollor, ia kushton peshës që një çantë ...

 • Jabllanoviq: Asociacioni me kompetenca, por jo me autonomi të veçantë

  31 Gusht, 2015

  Asociacioni apo Bashkësia e komunave me shumicë serbe, gjithsesi që do të ketë kompetenca ekzekutive, por jo një autonomi të veçantë brenda Kosovës, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Aleksandar Jablanoviq, kryesues i Listës Serbe për Kosovën.

   

  jablanoviqRadio Evropa e Lirë: Zoti Jabllanoviq, tashmë ekziston marrëveshja për formimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe. ...

 • 27 Gusht, 2015

  Komisionari evropian për negocim të zgjerimit Johannes Hahn, tha të enjten në Vjenë se pas marrëveshjeve Prishtinë – Beograd, BE-ja do të fillojë së shpejti bisedimet me Serbinë

  HahnKomisionari evropian për negocim të zgjerimit Johannes Hahn, tha të enjten në Vjenë se Bashkimi Evropian do të fillojë së shpejti bisedimet për anëtarësim me Serbinë. Ai i bëri ...

 • KJO ËSHTË MARRËVESHJA PËR ASOCIACIONIN (DOKUMENT)

  26 Gusht, 2015

  Bruksel mbledhja rkKomisioni Evropian ka publikuar marrëvshjen e arritur midis delegacionit serb dhe atij kosovar mbi themelimin Asociacionit të Komunave Serbe (ASK).

  Më poshtë lexojeni të plotë Marrëveshjen bazë për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë:

  Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe në Kosovë – Parimet e përgjithshme/Elementet kryesore

  Korniza ligjore

  1) Asociacioni/Bashkësia i komunave me shumicë serbe në Kosovë themelohet ...

 • Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje të rëndësishme

  25 Gusht, 2015

  Në Bruksel u nënshkruan katër marrëveshje të rëndësishme për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi. Përfaqësuesit e Kosovës thonë se marrëveshjet respektojnë në tërësi statusin e shtetit., por Beogradi mendon ndryshe.

  Frederica MogheriniE ngarkuara e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, konfirmoi se delegacionet e Kosovës dhe Serbisë kanë nënshkruar pas një dite të gjatë (25.08)katër marrëveshjet e diskutuara ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"