LAJMET NGA KOSOVA

 • Një emër tjetër për Asociacionin?

  22 Shkurt, 2023

  AlbinKushti i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që Asociacioni i komunave me shumicë serbe të mos jetë njëetnik dhe ta ndryshojë emrin, në mënyrë që të merret në konsideratë formimi eventual i tij, paraqet ide për ndryshimin e Marrëveshjes së Brukselit, vlerësojnë njohësit e proceseve politike, Agon Maliqi dhe Miodrag Milliqeviq.

   

  Me këtë marrëveshje – që Kosova dhe Serbia kanë ...

 • Kurti: Takimi në Bruksel të mos përqendrohet në interesin e njërës palë

  21 Shkurt, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të martën se pret që takimi i 27 shkurtit në Bruksel me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, të përqendrohet në propozimin evropian dhe jo në interesin e njërës palë, duke iu referuar Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

   

  Javën e kaluar shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ka një ...

 • Nis edhe një gjykim tjetër në Gjykatën Speciale në Hagë

  21 Shkurt, 2023

  HagëNë Gjykatën Speciale në Hagë fillon të martën gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Pjetër Shala, i cili nga prokuroria e speciales akuzohet për krime lufte.

   

  Në paraqitjen e tij të parë para Gjykatës, Pjetër Shala ishte deklaruar i pafajshëm. Por ish-pjesëtari i UÇK-së, Shala akuzohet mbi bazën e përgjegjësisë penale individuale me katër akuza për krime lufte: ...

 • Britania e Madhe mesazh të qartë: Nuk do të mbështesim formimin e Republikës Srpska në Kosovë

  20 Shkurt, 2023

  britaniaBritania e Madhe nuk do të mbështesë formimin e Republikës Serbe në Kosovë.

   

  Qëndrimin e Britanisë së Madhe e bëri të ditur kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin Britanik, Alicia Kearns, teksa komentoi planin franko-gjerman për Serbinë dhe Kosovën, i cili synon normalizimin e marrëdhënieve mes dy palëve.

  Paqartësia e gjuhës në planin franko-gjerman është problematike. Flitet për ...

 • Borrell: Normalizimi i raporteve Serbi-Kosovë kyç për rrugën drejt BE-së

  20 Shkurt, 2023

  Josep Borrell duke folur në Konferencën e Sigurisë në MynihPërfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, zhvilloi në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Mynih, takime me kryeministrin e Kosovës, Kurti, dhe presidentin e Serbisë Vuçiq.

   

   

  Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se normalizimi i raporteve me Serbinë është kyç për rrugën e Kosovës drejt Bashkimit ...

 • Kurti takoi kancelarin Scholz dhe ministren Colonna, dialogu temë diskutimi

  18 Shkurt, 2023

  Scholz KurtiQeveria e Kosovës po dëshmon përkushtim për Procesin e Berlinit dhe në këtë sfond ka miratuar tashmë tri marrëveshjet e nënshkruara me 3 nëntor në Berlin, e së shpejti do të ratifikohen edhe në Kuvend. Kështu ka deklaruar kryeministri Albin Kurti gjatë një takimi që zhvilloi në Munih me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz dhe ministren për Evropë ...

 • Pulla postare 15-vjetori i Pavarësisë së Kosovës

  18 Shkurt, 2023

  tabaku 15 vjetFilatelia e Postës së Kosovës Sh.A., më 17.02.2023 vë në qarkullim postar emisionin e pullave postare “15-vjetori i Pavarësisë së Kosovës”.

   

  Filatelia e Postës së Kosovës Sh.A., më 17.02.2023 vë në qarkullim postar emisionin e pullave postare “15-vjetori i Pavarësisë së Kosovës”.

  Shënimi i 15-vjetorit të ngjarjes më sublime që realizoi aspiratat shekullore, shpallja e Pavarësisë së Republikës së ...

 • Në SHBA s’pajtohen me Cholletin: Duhet njohje reciproke, jo Asociacion në Kosovë

  17 Shkurt, 2023

  Robert MenendezKryetari i Komitetit për Politikë të Jashtme i Senatit Amerikan, Robert Menendez, ka thënë se nuk pajtohet me qëndrimet e fundit të shprehur nga Derek Chollet, këshilltar i Departamentit Amerikan të Shtetit për domosdoshmërinë e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

   

  Sipas tij, Kosovës i duhet njohja reciproke nga Serbia për të arritur paqe afatgjate dhe jo ...

 • Serwer: Garancitë e Perëndimit për Kosovën, duhet të jenë të zyrtarizuara

  17 Shkurt, 2023

  Daniel Serwer VOAAngazhimi i profesorit të Universitetit Johns Hopkins, Daniel Serwer me Ballkanin filloi në vitet ’90, me negociatat e Bosnjes, kur ai shërbente në Departamentin e Shtetit.

  Prof. Serwer shkoi për herë të parë në Kosovë në vitin 1998, si studiues i Institutit të Paqes. Në një intervistë me Zërin e Amerikës, zoti Serwer analizon arritjet dhe sfidat e ...

 • Williams: Kosova duhet të paraqesë një vizion strategjik gjithëpërfshirës

  17 Shkurt, 2023

  WilliamsPaul Williams, profesor i Universitetit Amerikan në Uashington dhe ekspert i së drejtës ndërkombëtare, është angazhuar me çështjen e Kosovës që para 30 vjetësh. 

  Ai luajti rol për të ndikuar që qeveria dhe udhëheqja amerikane t’i kushtonin vëmendje Kosovës, ishte këshilltar për delegacionin e Kosovës në Rambuje dhe më pas ndihmoi me ekspertizë për hartimin e kushtetutës së re të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"