LAJMET NGA KOSOVA

 • Raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  25 Gusht, 2015

  Asociacioni i komunave me shumice serbe është pjesa më e vështirë e bisedimeve që po vazhdojnë sot në Bruksel

  vucic isaKryeministri Kosovës Isa Mustafa dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ndodhen në Bruksel për të vazhduar bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve. Në takimin e sotëm pritet të trajtohen çështjet që kanë të bëjnë me energjinë, telekomunikimet, ...

 • “Zajendicën” mund ta ndalin qytetarët

  24 Gusht, 2015

  Nëse qytetarët do të organizohen sikur në rastin e shkarkimit të ish-ministrit Jabllanoviq, “Zajednica” do të mundë të ndalet. “Vetëvendosje” do të bëjë të pamundurën dhe nuk do të kursejë asgjë nga vetja, për të parandaluar themelimin e saj, thotë në një intervistë për “Zërin”, Dardan Molliqaj, sekretar i Lëvizjes “Vetëvendosje”.

  dardan_molliqaj vetevendosje“Vetëvendosja” shumë shpejt do të fillojë me tubime ...

 • Mariq: Brukseli na ka paralajmëruar për provokime

  24 Gusht, 2015

  “Pritjet tona janë të larta, pas konsultimeve që kishim javën e kaluar me përfaqësuesit e qeverisë serbe, presin të arrihet një një marrëveshje”, tha Mariq.

  MariqKoordinator i Ekipit Menaxhues serb për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, Ljubomir Mariq, ka deklaruar se deklarata e Zëvendëskryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi, se Asociacioni i komunave serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive ...

 • Asociacioni pa kompetenca shtesë (?)

  21 Gusht, 2015

  Mitrovica verioreParimet themelore mbi të cilat do të themelohet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, pengesat e lëvizjes së lirë mbi urën e lumit “Ibër” dhe pengesat për zbatimin e marrëveshjes për energjinë, do të jenë çështjet kryesore për të cilat do të diskutohet në takimin e radhës në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Ministrja ...

 • Kosova pret anëtarësim në UNESCO, por jo edhe në INTERPOL

  20 Gusht, 2015

  kosova hartaAnëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë – UNESCO mund të bëhet një realitet deri në fund të nëntorit të këtij viti.

  Përderisa, ka fare pak gjasa të realizohet pretendimi për anëtarësim në INTERPOL.

  Përfshirja apo anëtarësimi i Kosovës në mekanizma e organizata ndërkombëtare, po sfidohet në vazhdimësi nga Serbia, si edhe ...

 • Komunat serbe të Kosovës u kërkojnë qeverive Asociacionin

  19 Gusht, 2015

  komunat serbe10 komunat me shumicë serbe në Kosovë, kanë kërkuar nga qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë, që në takimin e ardhshëm në Bruksel, të arrijnë marrëveshje për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe.

  Komunat serbe përmes një kumtese, kanë kërkuar nga përfaqësuesit e të dyja qeverive, që të mbajnë takime konsultative para dialogut të paraparë të zhvillohet me ...

 • SHQIPËRI-KOSOVË, KADIA:NIVEL I ULËT I BASHKËPUNIMIT EKONOMIK

  19 Gusht, 2015

  Bashkëpunimi ekonomik mes Shqipërisë dhe Kosovës është ende në nivele të ulëta.

  Bashkëpunimi ekonomik mes Shqipërisë dhe Kosovës është ende në nivele të ulëta, pavarësisht se deri më tani dy qeveritë kanë realizuar dy mbledhje të përbashkëta dhe kanë firmosur një sërë marrëveshjesh pothuajse në çdo fushë.
  Të këtij mendimi janë ekonomistët në Tiranë, ndërsa bazohen edhe në të dhënat zyrtare të numrit të bizneseve që operojnë sa në Shqipëri dhe ...

 • Jo e gjithë opozita është “radikale” kundër Asociacionit

  18 Gusht, 2015

  Ura e IbritParalajmërimet e Qeverisë së Kosovës për mundësinë e arritjes së marrëveshjes me Qeverinë e Serbisë rreth krijimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, kanë nxitur reagime të hershme të opozitës.

  Krijimi i këtij Asociacioni është paraparë me marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të datës 19 Prill 2013.

  Por, ajo nuk është konkretizuar ende, ...

 • Vukçeviç: Rasti Bytyçi – krim shtetëror

  17 Gusht, 2015

  Prokurori serb për krime lufte Vladimir Vukçeviç, tha se shumë nga të dyshuarit për vrasjen e tre shtetasve amerikan me prejardhje nga Kosova, janë ende në pozita shtetërore.

  BytyciProkurori serb për krime lufte Vladimir Vukçeviç, tha se janë shënuar përparime në procesin e ndriçimit të vrasjes së tre vëllezërve Bytyçi, shtetas amerikan me prejardhje nga Kosova.

  Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyçi, ...

 • Prishtina insiston në marrëveshje për të gjitha çështjet ose asnjërën

  14 Gusht, 2015

  isa frederica vucicPrishtina dhe Beogradi presin që t’i përmbyllin disa nga temat tashmë të negociuara në dialogun politik dhe teknik me marrëveshje të reja deri në fund të këtij muaji.

  Takimi në nivelin teknik, pritet të mbahet më 24 gusht, kurse një ditë pas është paralajmëruar të mbahet edhe takimi ndërmjet kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, Isa Mustafa e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"