LAJMET NGA KOSOVA

 • Tri kërkesat e Gjermanisë për Kosovën

  30 Qershor, 2015

  merkel-mustafaVazhdimi i dialogut, kompromiset e nevojshme dhe themelimi i Gjykatës Speciale janë tri kërkesat që kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka paraqitur sot Kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, në takimin e zhvilluar në Berlin. Këto mesazhe Merkel i ka bërë në konferencën e përbashkët për media që ka pasur me Mustafën kur është pyetur nëse do të jetë kusht ...

 • BE: 16 orë bisedime – pa marrëveshje

  30 Qershor, 2015

  Mustafa Vucic MogheriniTakimi mes Kosovës dhe Serbisë, i cili kishte filluar të hënën në orën 9 të mëngjesit, ka përfunduar të martën në orët e hershme pas mesnatës, pa rezultate konkrete, për sa i përket nënshkrimit të marrëveshjeve, megjithëse, sipas zyrtarëve të BE-së kishte përparim në dy tema të rëndësishme.

  Në komunikatën e lëshuar nga përfaqësuesja e lartë e ...

 • Engel: Themelimi i Gjykatës së Posaçme nga Kosova, zgjidhja më e mirë

  30 Qershor, 2015

  Eliot EngelLigjvënësi amerikan, Eliot Engel tha se ngritja e Gjykatës së Posaçme është e vështirë por është edhe zgjidhja më e mirë për Kosovën

  Ligjvënësi amerikan, Eliot Engel, tha  të martën në Kosovë se themelimi i Gjykatës së Posaçme nga institucionet e Kosovës do të jetë zgjidhja më e mirë. Ai i bëri këto komente pas takimit me presidenten e ...

 • Mustafa pritet në Berlin me ceremoni shtetërore

  30 Qershor, 2015

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa takohet të martën në Berlin me kancelaren Angela Merkel. Berlini zyrtar ka organizuar pritje me ceremoni të larta shtetërore. Por edhe pritjet nga delegacioni i Kosovës janë të mëdha.

  MustafaKancelarja Angela Merkel pret sot (30.06) kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, me nderimet më të larta shtetërore. Ata të dy së bashku do të parakalojnë edhe ...

 • Serwer: Kosova do ta humb mbështetjen e SHBA dhe BE

  29 Qershor, 2015

  serverSerwer ka thënë se nëse vendimi i Kuvendit të Kosovës për moskrijimin e Gjykatës mbetet kështu sic është, Kosova do ta ketë të vështirë në të ardhmen ta marrë mbështetjen e SHBA-ve dhe BE-së

  Daniel Serwer, ish-diplomat amerikan dhe profesor në Johns Hopkins School of Advanced International Studies, në një intervistë për Gazetën Express ka thënë se nëse vendimi i ...

 • “Heshtje” apo pushtet konkret për Asociacionin?

  29 Qershor, 2015

  MitrovicaÇështja e formimit të Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, pritet të jetë një nga temat, për të cilat do të bisedohet në takimin e radhës, më 29 qershor në Bruksel, ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

  Pas takimit të 23 qershorit, të dy kryeministrat kanë theksuar se lidhur me çështjen ...

 • Fillon raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  29 Qershor, 2015

  Telekomi, energjia, liria e lëvizjes dhe asociacioni i komunave me shumicë serbe janë temat kryesore të bisedimeve të sotme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve.

  bisedimet Kosove SerbiNë Bruksel filloi raundi i ri i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Në raundin e sotëm do të trajtohen çështje që kanë të bëjnë me energjinë, ...

 • Raundi “vendimtar” në Bruksel përfundon pa marrëveshje

  24 Qershor, 2015

  Në Bruksel përfunduan pa ndonjë marrëveshje përfundimtare bisedimet mes kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë. Por ndërmjetësja në bisedime pohon se janë bërë përparime.

  MogheriniRaundi i së martës (23.06) i bisedimeve në Bruksel, i cili zgjati më shumë se tetë orë, mes delegacioneve nga Kosova dhe Serbia, të udhëhequra nga kryeministrat Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiq, ishte paralajmëruar si vendimtar për ...

 • Fillojnë bisedimet në Bruksel

  23 Qershor, 2015

  gargamelRaundi i ri i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, ka nisur në Bruksel.

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq, pritet që gjatë takimit të sotëm të diskutojnë për telekomin, energjetikën, Asociacionin e komunave të banuara me shumicë serbe dhe barrikadën mbi lumin ...

 • Si përfundoi një “park” në agjendën e Brukselit?

  23 Qershor, 2015

  parku

  Çështja e lëvizjes së lirë do të jetë një nga temat e bisedimeve me 23 qershor, në takimin e nivelit të kryeministrave në Bruksel, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, konfirmojnë zyrtarët e zyrës së kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa.

  Këshilltari për çështje të jashtme i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, Valon Murtezaj, thotë për Radion Evropa ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"