LAJMET NGA KOSOVA

 • Rama: Bashkimi i shqiptarëve nën kulmin e BE-së

  23 Maj, 2015

  prishtina ismail qemaliKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili ka qëndruar të shtunën në Kosovë, me rastin e ceremonisë së vendosjes së shtatores së heroit Ismail Qemali, në Prishtinë, ka folur për bashkim kulturor, ekonomik dhe shpirtëror të shqiptarëve në Bashkimin Evropian.

  Ai ka deklaruar se shqiptarët nuk do të shkelin fjalën që u kanë dhënë amerikanëve dhe evropianëve ...

 • Kosovë, gati për autopsinë e dytë të viktimave të “Kumanovës”. Priten ende raportet e para

  22 Maj, 2015

  ardhja-trupave-pajeteProkuroria e Shtetit në Kosovë ka miratuar kërkesën e familjarëve të kosovarëve të vrarë në Kumanovë, që trupave të pajetë t’u kryhet një autopsi e re nga Mjekësia Ligjore kosovare.

  Top Channel ka mësuar se, 3 nga 9 të vrarët janë masakruar deri në shpërfytyrim dhe do të jetë pikërisht autopsia e re, ajo që pritet të japë ...

 • Kthehen në Kosovë trupat e të vrarëve në Kumanovë

  22 Maj, 2015

  Nëntë shtetas të Kosovës janë vrarë gjatë përleshjeve të 9 e 10 majit në Kumanovë të Maqedonisë, që nxitën reagime në shkallë të gjerë. Shkupi reagon ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama.

  fotoNë orët e hershme të së premtes, arritën në Kosovë trupat e nëntë shtetasve të Kosovës të vrarë gjatë një përleshjeje të armatosur më nëntë dhe dhjetë maj në ...

 • Familjarët kërkojnë kthimin e djemve të tyre nga Maqedonia

  21 Maj, 2015

  protesta prishtineArian Ukshini së bashku edhe me disa familjarë tjerë ishin pozicionuar sot para ndërtesës së Qeverisë dhe kërkonin një përgjigje për familjarët e tyre që janë burgosur në Maqedoni.

  Babai i Arianit, Ukshini është burgosur nga policia e Maqedonisë në konfliktin e para dyjavësh që u zhvillua në Kumanovë.

  Përgjigje kërkonte edhe Ylber Ndrecaj, për vëllain ...

 • Kosova pret të vrarët e Kumanovës

  21 Maj, 2015

  Dhjetë ditë pas vrasjes trupat e nëntë kosovarëve, që morën pjesë në konfliktin e Kumanovës, pritet të sillen në Kosovë gjatë ditës së sotme (e enjte).

  Për “riatdhesimin” e kosovarëve ka konfirmuar Prokuroria në Shkup përmes një përgjigjeje të kthyer në adresë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës. Kjo e fundit kërkoi listën me personat e vdekur, si dhe informacione të detajizuara për mënyrën se si do të kthehen ...

 • Antigua dhe Barduda njeh Kosovën

  20 Maj, 2015

  Antigua dhe BarbuaNjë lajm i mirë ka ardhur për Kosovën. Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi ju deshën më shumë se pesë muaj që ta sjellë një njohje.

  Edhe pse për të dicka e tillë dukej shumë e thjeshtë.
  Antigua dhe Barduda është njohja më e re për Kosovën. Lajmin për këtë njohje të këtij shteti karabian ...

 • Vuçiq në Berlin e Bruksel, veç për Kosovën

  20 Maj, 2015

  Tema kryesore e bisedimeve të kryeministrit serb, Aleksandar Vuciq, gjatë qëndrimit në Bruksel e Berlin, dy ditët e fundit, ishte Kosova.

  Një gjë të tillë e ka konfirmuar shefi i drejtësisë në Beograd, Nikola Selakoviq, në një intervistë për TV Pink.

  “Vendet që e përbëjnë boshtin e BE-së, respektivisht Gjermania, janë më së shumti e interesuar për çështjen e raporteve të Beogradit me Prishtinën”, ka thënë ministri i drejtësisë në Serbi, Nikola ...

 • Nisen protestuesit nga Gjakova

  20 Maj, 2015

  Protestuesit janë nisur nga qyteti i Gjakovës, për tu mbledhur para Qeverisë së Kosovës.

  Sot kanë paralajmëruar protesta për shkak të Kumanovës organizatat e dala nga lufta dhe aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje.
  Po ashtu Lëvizja Vetëvendosje përmes një komunikate ka sqaruar kërkesat e familjarëve.
  Pas aksionit të Qeverisë së Gruevskit mbi shqiptarët në Lagjen e Trimave të Kumanovës, ku mbetën shumë të vrarë, të plagosur, të arrestuar, dhe shumë shtëpi të ...

 • Bisedimet në Bruksel, serbët nuk pranojnë asnjë kërkesë

  19 Maj, 2015

  Dragan VladisavlevicDelegacioni serb në Bruksel ishte shumë destruktiv. Në bisedimet e sotshme, serbët braktisën takimin në ora 16;30. Bisedimet u udhëhoqën nga ish shefi i kundërzbulimit usharak VOA, Dragan Vladisavlevic.

  Ndërsa mediat raportuan për një përfarim qëndrimesh të raporteve mes delagacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë, në bisedimet që u mbajtën sot në Bruksel. Kreyenegociatorja e Kosovës Edita Tahiri ...

 • Kjo është lista përfundimtare e kosovarëve të arrestuar në Kumanovë

  19 Maj, 2015

  te arestuarit ne kumanoveGazeta “Zëri” brenda burime në Maqedoni ka arritur të sigurojnë emrat e të arrestuarve gjatë aksionit të policisë maqedonase kundër grupit të armatosur shqiptarë në Kumanovë.

  Më poshtë mund ti lexoni emrat e siguruar nga gazeta “Zëri” në Maqedoni:

  1. Enver Klain, qytetarë i Kosovës njëkohësisht shtetas i Gjermanisë

  2.Landrit Rustemi, i lindur më 24 janar 1991, me vendbanim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"