LAJMET NGA KOSOVA

 • Takimi Kurti-Vuçiq me 27 shkurt në Bruksel

  17 Shkurt, 2023

  AlbinTakimi ardhshëm mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është caktuar të mbahet këtë muaj.

   

  Brukseli zyrtar ka konfirmuar për RTK-në se takimi është caktuar më 27 shkurt.

  Nё komunikatёn e lёshuar nga BE thuhet se pjesmarrjen nё takim tashmё e kanё konfimruar tё dy liderёt.

  Gjithashtu konfirmohet se nё takim do diskutohet pёr planin evropian mbi ...

 • Kosova kremton përvjetorin e pavarësisë mes debatesh për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

  17 Shkurt, 2023

  No NewMonumenti NEWBORN që u vendos në Prishtinë në ditën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, me 17 shkurt të vitit 2008, sivjet duket ndryshe. Mesazhi pasqyron shqetësimet për rrjedhën e negociatave me Serbinë, ndërsa është shtuar trysnia perëndimore për një marrëveshje, mes frikës se Rusia mund të përpiqet të shfrytëzojë tensionet ndërmjet palëve për të nxitur destabilizim në ...

 • Blinken: Marrëveshja me Serbinë e çon Kosovën drejt integrimit euroatlantik

  17 Shkurt, 2023

  BlinkenSekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken uroi Kosovën në përvjetorin e pavarësisë, duke theksuar se këtë vit Shtetet e Bashkuara dhe Kosova riafirmuan “partneritetin e fortë dhe përkushtimin e përbashkët ndaj demokracisë, sovranitetit dhe tërësisë tokësore të Kosovës ndërsa përballemi me sfida të reja në mjedisin e sigurisë evropiane”.

   

  Sekretari Blinken tha në mesazhin e urimit se përparimi i Kosovës gjatë ...

 • Sejdiu: Kosova s’duhet të japë asgjë më shumë se ç’është në paketën Ahtisari

  17 Shkurt, 2023

  Fatmir SejdiuIsh-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, në një intervistë për DW flet për periudhën e shpalljes së pavarësisë, paketën e Marti Ahtisarit, zhvillimet në dialogun Kosovë-Serbi dhe marrëveshjen finale Kosovë-Serbi.

   

  DW: Kosova shënon 15 vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Në atë kohë Ju ishit President i Kosovës, një nga figurat kryesore të shpalljes së pavarësisë, ku e shihni Kosovën 15 vite ...

 • Prodhimet serbe përballë bojkotit në Kosovë

  17 Shkurt, 2023

  bojkotoProduktet me origjinë nga Serbia vazhdojnë të zënë një hapësirë të madhe në shportën e konsumatorëve në Kosovë, edhe pse kohëve të fundit janë bërë më të shpeshta thirrjet për bojkotimin e tyre.

   

  Gjatë vitit 2022, Kosova importoi nga Serbia produkte në vlerë prej 371.6 milionë eurosh, ndërsa eksportoi atje gjashtë herë më pak, përkatësisht 60.7 milionë euro produkte.

 • Bugajski: Serbia njeh Kosovën kur Rusia të humbë luftën!

  15 Shkurt, 2023

  BugajskiAnalisti i njohur i marrëdhënieve ndërkombëtare, Janush Bugajski në një intervistë për Euronews Albania, mbështet kushtet e vendosura nga Albin Kurti për Asociacionin.

   

  Por sipas tij, faktori ndërkombëtar duhet t’i bëjë më shume presion Serbisë dhe të kushtëzojë anëtarësimin e saj me kushtet e Kosovës.

  Sipas Bugajskit, herët e vonë Serbia do ta njohë Kosovës, por kjo sipas tij ka më shume gjasa të ndodhë kur Rusia të humbasë luftën ...

 • Heusgen shpreson që në Mynih të bëhet progres në lidhje me Kosovën

  15 Shkurt, 2023

  Konferenca e Sigurisë në MynihNë prag të Konferencës së Sigurisë në Mynih, kryetari i saj, Christoph Heusgen thotë për DW se shpreson për një zgjidhje sa më të shpejtë të konfliktit mes Kosovës dhe Serbisë.

   

  Arritja e një kompromisi mes Kosovës dhe Serbisë është imediate dhe e nevojshme, tha Christoph Heusgen, presidenti i Konferencës së Mynihut në një intervistë për ...

 • Parlamenti i Studentëve i UP-së organizon marsh kundër Asociacionit

  15 Shkurt, 2023

  AntiasociacionParlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës sot mban një marsh kundër themelimit të Asociacionit të komunave serbe.

   

  “Më 15 shkurt të këtij viti shënojmë 53 vjetorin e themelimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, universitet ky që përgjatë historikut gjysëm shekullor, përveçse tempull i dijes, ka shërbyer edhe si vend i rezistencës. Historia e Universitetit pashmangshëm është e lidhur ...

 • Kosovë: Analistët me pikëpamje të ndara rreth propozimit për marrëveshjen Kosovë – Serbi

  15 Shkurt, 2023

  newbornUdhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë thanë se diplomacia perëndimore ua ka bërë të qartë se mospranimi i propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të çojë në përballje me sanksione. Të dyja palët thanë se e pranojnë në parim propozimin, që ka nxitur mëdyshje e debate në shoqëritë e të dyja vendeve.

   

  Mëdyshjet përshkojnë edhe pikëpamjet e ...

 • Stefan Lehne: Nuk jam optimist për planin e BE-së për Kosovën dhe Serbinë

  14 Shkurt, 2023

  StefanStefan Lehne, dhjetor 2018

  Ish-përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në bisedimet për statusin e Kosovës, Stefan Lehne, nuk beson se plani i BE-së për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, do t’iu jepte fund mosmarrëveshjeve mes tyre.

  Palët e paraqesin atë plan si “imponim prej jashtë” dhe nuk ka gjasa të jenë konstruktive në zbatimin e tij, thotë Lehne ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"