LAJMET NGA KOSOVA

 • Kamberi: S’mund të ketë standarde të veçanta vetëm për pakicën ‘hyjnore’ në Kosovë

  9 Shkurt, 2023

  Shaip KamberiPërfaqësuesi i komunitetit shqiptar në jug të Serbisë, Shaip Kamberi, thotë se standardet që do të vendosen për komunitetin serb në Kosovë, duhet të jenë standarde për të gjitha pakicat në Ballkanin Perëndimor.
  “Ne nuk mund të rrimë duarkryq dhe të shikojmë krijimin e standardeve të veçanta, që do të vlejnë për një pakicë ‘hyjnore’ në veri të ...

 • Kryeministri Kurti takoi Përfaqësuesit e Përhershëm të shteteve të QUINT-it në OSBE dhe ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Abbott

  8 Shkurt, 2023

  quint osbe KurtiKryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Shefin e Stafit të Kryeministrit, Luan Dalipi, priti në zyrën e tij Përfaqësuesit e Përhershëm të shteteve të QUINT-it në OSBE dhe ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott.

   

  Diskutuan për bashkëpunimin ndërmjet Republikës së Kosovës dhe shteteve të QUINT-it në kuadër të fushëveprimit të OSBE-së ...

 • Lajçak i kënaqur që Kosova ka pranuar në parim propozimin e BE-së

  7 Shkurt, 2023

  Lajcak AlbinPërfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është shprehur i kënaqur që Kosova ka pranuar në parim propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e raporteve me Serbinë. Sllovaku në një postim në Twitter, thotë se do të vazhdohet tutje me diskutohet në takimin e nivelit të lartë. 

  Kjo deklaratë e tij ka ardhur pas takimeve që ...

 • Kurti: E pranojmë propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

  7 Shkurt, 2023

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të hënën se ai pranon propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, me gjithë shqetësimet rreth trysnisë perëndimore për të themeluar Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

  Ai i bëri këto komente pas një takimi me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi në Prishtinë, me të cilin, siç tha, ...

 • Kryeministri Kurti u bën thirrje fuqive perëndimore të mos bëjnë trysni për Asociacionin

  7 Shkurt, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u bëri thirrje fuqive perëndimore që të ndihmojnë në demokratizimin e Serbisë dhe siç tha ai “pavarësimin” e saj nga republikat e ish-Jugosllavisë, në vend që të ushtrojnë trysni mbi Kosovën për të pranuar një Asociacion të diskutueshëm të komunave me shumicë serbe të vendit.

   

   

  Në një intervistë për agjencinë e lajmeve Associated Press, kryeministri ...

 • Schlee: Asociacioni nuk minon as kompetencat qendrore, as ato të komunave

  7 Shkurt, 2023

  SchleeRene Schlee, përfaqësues i Fondacionit gjerman Friedrich Ebert për Kosovën e Maqedoninë e Veriut thotë për DW, se Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe mund të jetë një trupë koordinuese, pa kompetenca ekzekutive.

   

  DW: Zoti Schlee, kryeministri i Kosovës  prezantoi para kuvendit gjashtë parime apo gjashtë kushte për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe. Si i vlerësoni Ju këto parime, ...

 • Asociacioni, Bugajski: SHBA i ka bërë llogaritë gabim! Ka tre dobësi të mëdha me pasoja të rënda jo vetëm në Kosovë

  6 Shkurt, 2023

  Bugajski_VoANë analizën e tij të përmuajshme në DITA, ku flet për efektet e shpërbërjes së Federatës Ruse, Janusz Bugajski prek edhe temën e Asociacionit në Kosovë.

   

  “Uashingtonit dhe Brukselit i duhet të jenë të kujdesshëm që të mos ndezin konflikte të tjera përmes ndonjë kompromisi me mini-imperializmin e Beogradit. Krijimi i çfarëdo entiteti të veçantë serb në Kosovë do t’i japë zemër ...

 • Lajçak sot në Prishtinë, drekë pune me kryeministrin Kurti

  6 Shkurt, 2023

  LacakI dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, sot do të qëndrojë në Kosovë.

   

  Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeizu. Ai ka deklaruar se kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, do të kenë një drekë pune me Lajçakun.

  Pritet që pas Prishtinës, Lajçak të shkojë edhe në Beograd, ku do ...

 • Vuçiqit i vjen keq përse Kurti u lirua nga burgu

  4 Shkurt, 2023

  vucicShefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ia ka bërë me dije me një postim në Twitter, të emëruarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçakut si edhe shefit të tij, Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, qëndrimin që pressidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin ...

 • Mosnjohja e Kosovës nga pesëshja e BE-së, ende e pasqaruar

  4 Shkurt, 2023

  mos-njohja e ks hartaKosova vazhdon të mos njihet nga pesë vendet e Bashkimit Evropian, e sigurisht që mosnjohja e tyre ka ndikuar në rrugën integruese të Kosovës. Arritja eventuale e një marrëveshje finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ende nuk dihet nëse do të hapte rrugë që këto pesë vende të ndryshonin qëndrimet e tyre karshi shtetësisë së Kosovës.

   

  Kosova në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"