LAJMET NGA KOSOVA

 • Ministri i Shtetit Roth: “Zgjerimi i BE edhe në interesin tonë.”

  9 Prill, 2015

  Pranimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE sjell avantazhe për të dyja palët, thotë Michael Roth, Ministër i Shtetit për Evropën në Ministrinë e Jashtme gjermane, në intervistë për DW.

  DW: Komisioneri i parë i BE-së për Zgjerimin, Günter Verheugen, në 2004 pati mundësinë të pranojë dhjetë vende si anëtarë të rinj, pasardhësit e tij mirëpritën të paktën tre shtete të reja anëtare, komisioneri aktual për Politikën e Fqinjësisë dhe ...

 • TA BRAKTISËSH SHTËPINË

  9 Prill, 2015

  shtepia

  Është mesditë me shi dhe e ftohtë në Bilincë të Gjilanit dhe burrat e 6 familjeve të mbetura janë mbledhur të diskutojnë për një vendim që, pothuajse, shumica e kanë marrë më herët.

  Ata kanë vendosur ta lënë fshatin dhe të ikin jashtë Kosovës. Tregojnë dokumentet e marra që janë leje kalimi nëpër Serbi, shumica me afat të shkurtër.
  Midis ...

 • Në qershor Kosova dorëzon raportin për liberalizimin e vizave

  8 Prill, 2015

  kosova pasaport

  Me 20 prill Këshilli Kombëtar për Integrim Evropian vlerëson progresin në përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave. Sipas vëzhguesve angazhimi i qeverisë në hapat e fundit mund të sjellë një raport pozitiv.

  Në fund të muajit prill, Këshilli Kombëtar për Integrime Evropiane i kryesuar nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, do të mblidhet për të analizuar çështjen e ...

 • Mjekët po e mësojnë gjermanishten për të ikur nga Kosova

  8 Prill, 2015

  Në dhjetor të vitit që shkoi, Fidaim Meholli, ka mbaruar Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës. Por, doktori i ri, që pas pak muajsh pret të licencohet për të kryer punën prej doktori, nuk ka ndonjë shpresë që shteti, ku ai është shkolluar, do t’i ofrojë një zgjidhje për punësim.

  Ai paralel me studimet ka ndjekur edhe kurse të gjuhës gjermane, të cilat po i vazhdon edhe sot, pas përfundimit ...

 • Daçiq: Edhe nëse e pranojmë Kosovën, nuk hyjmë në BE

  7 Prill, 2015

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se edhe sikur Serbia të njeh pavarësinë e Kosovës, prapë nuk do të pranohet në BE, për shkak se sipas tij, ‘gjithmonë paraqiten kushte të reja’, transmeton zeri.info.

  Në një intervistë dhënë për median serbe “Sputnjiku”, Daçiq ka thënë se Serbia nuk do të pranojë më kushte, për shkak se gjithmonë paraqiten kritere të reja.

  Duke komentuar deklaratën e presidentit serb, Tomislav Nikoliq, ...

 • Polemika në Kuvend për 100 ditëshin e qeverisë

  2 Prill, 2015

  Kuvendi i Kosoves

  Me debate e polemika të shumta, Kuvendi i Kosovës ka diskutuar për 100 ditët e para të punës së Qeverisë. Debati i thirrur nga opozita, ka nisur me diskutimin e deputeti të Lëvizjes Vetëvendosje,Glauk Konjufca, si nismëtar i kësaj pike të rendit të ditës.

  Ai i ka fajësuar dy partitë e koalicionit, Partinë Demokratike të Kosovës dhe ...

 • Nesër gjashtë orë e pakalueshme Gryka e Kaçanikut

  31 Mars, 2015

  Nga ora 10:00 deri në 16:00 mbyllët rruga nacionale N2 Hani i Elezit – Prishtinë do të jetë e bllokuar në Grykën e Kaçanikut.

  Këtë do ta bëjë Ministria e Infrastrukturës, që siç thotë, me qëllim të largimit të erodimeve,pasi që njëra korsi e saj është jashtë funksionit.

  Për t’u kryer kjo punë nga kompania e mirëmbajtjes në Rajonin e Ferizajt,përveç Policisë së Kosovës e cila duhet t’i mbështetë në menaxhimin e ...

 • Ende i lirë krimineli serb, që ekzekutoi gazetaren britanike

  31 Mars, 2015

  Në shenjë hakmarrjeje për bombardimet e NATO-s mbi objektin e Televizionit Shtetëror Serb (RTS) në vitin 1999, mafia serbe në Mbretërinë e Bashkuar vrau gazetaren angleze, Jill Dando.

  Kështu shkruan Mirror, duke iu referuar burimeve policore britanike.
  Kriminelët e fuqishëm serbë organizuan dhe kryen vrasjen e gazetares britanike në një klub nate në Londër, shkruan në të dhënat policore britanike, transmeton Telegrafi.

  “Personat të cilët kanë planifikuar vrasjen e Jill Dando takoheshin ...

 • Përfundon protesta e veteranëve, listat dalin javën e ardhshme

  30 Mars, 2015

  protesta-ovl-fotoxhemail-sllovinja-6Ish – luftëtarët Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë ndërprerë protestën pak minuta më parë. Përfundimi i kësaj proteste erdhi pas një takimi që zhvilluan përfaqësuesit e ish – luftëtarëve të UÇK-së me anëtarët e komisionit Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të veteranëve, invalidëve, pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
  Xhevdet Qeriqi, kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të ...

 • Këto janë pikat e rezolutës që pritet të miratohet nga Kuvendi

  27 Mars, 2015

  Kuvendi i Kosoves

  Kuvendi i Kosovës pritet që në pjesën e dytë të seancës së sotme të votoj rezolutën e propozuar nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës.

  Kjo pasi paraprakisht në pjesën e parë të kësaj seance Kuvendi ka hedhur poshtë rekomandimet e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje si parashtruese e kërkesës për interpelancën e kryeministrit, shkruan zeri.info

  Rezoluta e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"