LAJMET NGA KOSOVA

 • Ish-komandanti serb rrëfen masakrat: Prisnin dhe zienin kokat e kosovarëve

  26 Mars, 2015

  slobo

  Sllobodan Jovanoviç, një ndër ish-komandantët e njësive speciale të policisë serbe që kanë kryer spastrime etnike në Kosovë, në një intervistë për televizionin publik kosovar RTK, ka përmendur disa nga krimet më monstruoze që policia serbe ka bërë në Kosovë.

  Në çetën e Sllobodan Jovanoviç ishin 150 policë, 10 prej të cilëve ishin kriminelë të nxjerrë nga burgjet.

  “Ne ishim ...

 • Në Prishtinë u mbajt konferenca ‘WestBalkan 6′

  26 Mars, 2015

  b6

  Konferenca “West Balkan 6”, në Prishtinë zhvillohet pas konferencës së Berlinit. Komisioneri i BE-së për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Johannes Hahn, premtoi investime deri në 180 milion euro.

  Në Prishtinë u mblodhën më ( 25.03 ) ministrat e jashtëm të gjashtë vendeve të Ballkanit Perendimorë në konferencën “Western Balkans 6”, për të diskutuar zhvillimin e infrastrukturës së përbashkët ...

 • Kosovë: Konferenca “Ballkani perëndimor”

  25 Mars, 2015

  w6

  Gjashtë vende të Ballkanit perëndimorë po diskutojnë në Prishtinë projektet ekonomike në rajon dhe veçanërisht investimet në infrastrukturë.

  Të mërkurën Kosova është mikpritëse e konferencës ministrore të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, ku do të diskutohen projektet ekonomike në rajon, veçanërisht investimet në infrastrukturë.

  Takim i së mërkurës pason konferencën e Berlinit, të organizuar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, me synim ...

 • Hahn premton 180 milionë euro për Ballkanin

  25 Mars, 2015

  Komisionari Hahn, në konferencë shprehi gatishmërinë e BE-së për të investuar në infrastrukturën rrugore e hekurudhore, që do të afrojë vendet e popujt e rajonit dhe këta bashkë me Bashkimin Europian.

  Komisionari Evropian për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit Johannes Hahn, në konferencën e ministrave të Jashtëm që është duke u mbajtur në Prishtinë ka kërkuar nga përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit që të punojnë në projekte konkrete, veçanërisht në ...

 • Kosovë: 16 vjet nga fushata që i dha fund spastrimit etnik

  25 Mars, 2015

  Aeroplani

  Autoritetet e Kosovës kanë falendëruar të gjitha vendet anëtare të NATO-s për intervenimin 16 vjet më parë mbi caqet serbe, duke e cilësuar si “veprimet më humanitare në historinë e Aleancës Veri Atlantike dhe si një përcaktim i fuqishëm i botës demokratike kundër politikave agresive dhe në mbrojtje të popullsisë civile”.

  Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, përmes një komunikate ...

 • Vritet një polic në Prishtinë

  25 Mars, 2015

  Një pjesëtar i Policisë së Kosovës, me inicialet SH.G. është vrarë sot në mëngjes në Prishtinë.

   

  Lajmi është konfirmuar nga vetë policia e Kosovës.

  Daut Hoxha, zyrtar për informim në Policinë e Kosovës, nuk ka dhënë ndonjë informacion nëse nëse deri më tash është arrestuar ndonjë person lidhur me vrasjen.

  Zyrtarët e rendit thanë se rreth orës shtatë të mëngjesit të sotëm, në rrugën  “Isa Kastrati” në Prishtinë, ka pasur të shtëna armësh. Autoritetet e ...

 • Raporti i qeverisë së Kosovës mbi dialogun i paraqitet Brukselit

  23 Mars, 2015

  Qeveria e Kosovës kërkon që çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të mos diskutohet pa u zbatuar nga Serbia marrëveshjet e arritura. Pala serbe insiston në krijimin e shpejtë të Asociacionit.

  Zyrtarë të qeverisë së Kosovës, thonë se ata nuk do të pranojnë asnjë kusht të përfaqësuesve të komunitetit serb të Kosovës që del jashtë kornizave të ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës. Të mërkurën e javës së kaluar, kryetarët ...

 • Avokati Smith: Gjykata Speciale, fatkeqësi për disa individë

  18 Mars, 2015

  Avokati Gregory Guy-Smith, i cili ka një përvojë të gjatë në proceset gjyqësore për krimet e luftës, ka folur për themelimin dhe rolin e Gjykatës Speciale, për krimet e luftës të kryera në Kosovë.Smith, ka thënë se ka vendosmëri që ligjji për Gjykatën Speciale, është ligji që duhet të përputhet me Kushtetutën e Kosovës, e cila mbron të gjithë qytetarët e Kosovës.

  “Të gjithë pjesëmarrësit do të jenë të huaj, pra ...

 • Tensionohet situata në veri, lëndohet një shqiptar

  18 Mars, 2015

  Gurët që janë hedhur në drejtim të shqiptarëve në Kroin e Vitakut kanë lënduar njërin prej punëtorëve të kompanisë “Uniteti”Kjo ka ndodhur derisa ishte duke asistuar në rindërtimin e shtëpive të shqiptarëve në Kroin e Vitakut.
  Tensionohet situata në veri, serbët pengojnë ndërtimin e shtëpive të shqiptarëve

  Rindërtimi i shtëpive të shqiptarëve në Kroin e Vitakut në Mitrovicë është penguar sot sërish nga dhjetëra qytetarë serb.

  KosovaPress mëson se ky grup i ...

 • Kosovë, debati mbi gjykatën për krime lufte

  17 Mars, 2015

  Në Kosovë opozita ka kërkuar interpelancë me kryeministrin Isa Mustafa për siç thuhet, përgjegjësinë kushtetuese të qeverisë lidhur me themelimin e Gjykatës së posaçme për krime lufte. Seanca që pritej të mbahej këtë jave është shtyrë meqë kryesia e Parlamentit nuk pati kuorumin e mjaftueshëm për të marrë vendime. Gjykata e posaçme që do të trajtojë pretendimet për përfshirjen e ish pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në krime lufte ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"