LAJMET NGA KOSOVA

 • Daçiq: Edhe nëse e pranojmë Kosovën, nuk hyjmë në BE

  7 Prill, 2015

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se edhe sikur Serbia të njeh pavarësinë e Kosovës, prapë nuk do të pranohet në BE, për shkak se sipas tij, ‘gjithmonë paraqiten kushte të reja’, transmeton zeri.info.

  Në një intervistë dhënë për median serbe “Sputnjiku”, Daçiq ka thënë se Serbia nuk do të pranojë më kushte, për shkak se gjithmonë paraqiten kritere të reja.

  Duke komentuar deklaratën e presidentit serb, Tomislav Nikoliq, ...

 • Polemika në Kuvend për 100 ditëshin e qeverisë

  2 Prill, 2015

  Kuvendi i Kosoves

  Me debate e polemika të shumta, Kuvendi i Kosovës ka diskutuar për 100 ditët e para të punës së Qeverisë. Debati i thirrur nga opozita, ka nisur me diskutimin e deputeti të Lëvizjes Vetëvendosje,Glauk Konjufca, si nismëtar i kësaj pike të rendit të ditës.

  Ai i ka fajësuar dy partitë e koalicionit, Partinë Demokratike të Kosovës dhe ...

 • Nesër gjashtë orë e pakalueshme Gryka e Kaçanikut

  31 Mars, 2015

  Nga ora 10:00 deri në 16:00 mbyllët rruga nacionale N2 Hani i Elezit – Prishtinë do të jetë e bllokuar në Grykën e Kaçanikut.

  Këtë do ta bëjë Ministria e Infrastrukturës, që siç thotë, me qëllim të largimit të erodimeve,pasi që njëra korsi e saj është jashtë funksionit.

  Për t’u kryer kjo punë nga kompania e mirëmbajtjes në Rajonin e Ferizajt,përveç Policisë së Kosovës e cila duhet t’i mbështetë në menaxhimin e ...

 • Ende i lirë krimineli serb, që ekzekutoi gazetaren britanike

  31 Mars, 2015

  Në shenjë hakmarrjeje për bombardimet e NATO-s mbi objektin e Televizionit Shtetëror Serb (RTS) në vitin 1999, mafia serbe në Mbretërinë e Bashkuar vrau gazetaren angleze, Jill Dando.

  Kështu shkruan Mirror, duke iu referuar burimeve policore britanike.
  Kriminelët e fuqishëm serbë organizuan dhe kryen vrasjen e gazetares britanike në një klub nate në Londër, shkruan në të dhënat policore britanike, transmeton Telegrafi.

  “Personat të cilët kanë planifikuar vrasjen e Jill Dando takoheshin ...

 • Përfundon protesta e veteranëve, listat dalin javën e ardhshme

  30 Mars, 2015

  protesta-ovl-fotoxhemail-sllovinja-6Ish – luftëtarët Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë ndërprerë protestën pak minuta më parë. Përfundimi i kësaj proteste erdhi pas një takimi që zhvilluan përfaqësuesit e ish – luftëtarëve të UÇK-së me anëtarët e komisionit Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të veteranëve, invalidëve, pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
  Xhevdet Qeriqi, kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të ...

 • Këto janë pikat e rezolutës që pritet të miratohet nga Kuvendi

  27 Mars, 2015

  Kuvendi i Kosoves

  Kuvendi i Kosovës pritet që në pjesën e dytë të seancës së sotme të votoj rezolutën e propozuar nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës.

  Kjo pasi paraprakisht në pjesën e parë të kësaj seance Kuvendi ka hedhur poshtë rekomandimet e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje si parashtruese e kërkesës për interpelancën e kryeministrit, shkruan zeri.info

  Rezoluta e ...

 • Përplasje e ashpër në Kuvend për Gjykatën Speciale

  27 Mars, 2015

  Kuvendi i Kosoves
  “Themelimi i Gjykatës Speciale, nuk e cenon sistemin e drejtësisë në Kosovë, si dhe Kosova dhe institucionet e saj janë duke respektuar marrëveshjet ndërkombëtare të ratifikuara në Kuvend, për sa i përket themelimit të Gjykatës Speciale”.

  Kështu deklaroi kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, derisa ka folur në një interpelancë në Kuvendin e Kosovës lidhur me themelimin e Gjykatës ...

 • Ish-komandanti serb rrëfen masakrat: Prisnin dhe zienin kokat e kosovarëve

  26 Mars, 2015

  slobo

  Sllobodan Jovanoviç, një ndër ish-komandantët e njësive speciale të policisë serbe që kanë kryer spastrime etnike në Kosovë, në një intervistë për televizionin publik kosovar RTK, ka përmendur disa nga krimet më monstruoze që policia serbe ka bërë në Kosovë.

  Në çetën e Sllobodan Jovanoviç ishin 150 policë, 10 prej të cilëve ishin kriminelë të nxjerrë nga burgjet.

  “Ne ishim ...

 • Në Prishtinë u mbajt konferenca ‘WestBalkan 6′

  26 Mars, 2015

  b6

  Konferenca “West Balkan 6”, në Prishtinë zhvillohet pas konferencës së Berlinit. Komisioneri i BE-së për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Johannes Hahn, premtoi investime deri në 180 milion euro.

  Në Prishtinë u mblodhën më ( 25.03 ) ministrat e jashtëm të gjashtë vendeve të Ballkanit Perendimorë në konferencën “Western Balkans 6”, për të diskutuar zhvillimin e infrastrukturës së përbashkët ...

 • Kosovë: Konferenca “Ballkani perëndimor”

  25 Mars, 2015

  w6

  Gjashtë vende të Ballkanit perëndimorë po diskutojnë në Prishtinë projektet ekonomike në rajon dhe veçanërisht investimet në infrastrukturë.

  Të mërkurën Kosova është mikpritëse e konferencës ministrore të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, ku do të diskutohen projektet ekonomike në rajon, veçanërisht investimet në infrastrukturë.

  Takim i së mërkurës pason konferencën e Berlinit, të organizuar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, me synim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"