LAJMET NGA KOSOVA

 • Diplomati amerikan: Klasa politike në Kosovë e korruptuar, lidhje me krimin e organizuar

  2 Mars, 2015

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të shqetësuara për të ardhmen e Kosovës, pasi sipas një diplomati amerikan në Prishtinë, i cili ka folur në kushte anonimitetit për lajmi.net, korrupsioni brenda politikës kosovare dhe lidhja e kësaj klase me krimin e organizuar ka krijuar një ambient të brishtë, të varfër dhe të pasigurt, që ka ndikuar në rritjen e ekstremizmit fetar.Ky diplomat amerikan, i shqetësuar, ka thënë se klasa politike ...

 • Dështimi me Gjykatën Speciale, ia zgjat jetën Rezolutës 1244

  2 Mars, 2015

  Shtetësia dhe imazhi i Kosovës do të goditeshin rëndë nëse institucionet vendore dështojnë që të themelojnë Gjykatën Speciale dhe këtë përgjegjësi ia lëshojnë Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, thonë analistët politik.Sipas tyre, Kosova tashmë ka marrë përsipër obligimin ndërkombëtar që të themelojë këtë Gjykatë dhe ky vendim është vulosur edhe me miratimin nga Kuvendi i Kosovës vitin e kaluar.

  Analisti politik, Naim Rashiti nga Grupi Ballkanik për Politika ka ...

 • Biznesi dhe politika “ushqejnë” njëra – tjetrën

  2 Mars, 2015

  Biznesi dhe politika në Kosovë, i ofrojnë favore njëra tjetrës, vlerësojnë përfaqësues të shoqërisë civile dhe ekspertët e çështjeve ekonomike.Në Kosovë, thonë ata, “nuk mund të jesh i suksesshëm në biznes nëse nuk je i afërt me politikën, apo nëse nuk je pjesë e saj dhe po ashtu, nuk mund të jesh politikan nëse nuk je biznesmen”.

  Sipas tyre, vet fakti se shumë biznesmenë kanë hyrë në politikë, apo politikanët janë ...

 • Berlin-Prishtinë: Bashkëpunim për ndaljen e refugjatëve

  2 Mars, 2015

  Gjermania në bashkëpunim me Kosovën do ta ndalë valën e azilkërkursve nga Kosova.Ministri i Jashtëm Frank-Walter Steinmeier theksoi pas takimit në Berlin (02.03) me homologun kosovar Hashim Thaçi, se vetëm të përndjekurit politik kanë “një shans për azil” në Gjermani. Njëkohësisht Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka vënë në dispozicion një milionë Euro shtesë për të ndihmuar të kthyerit.
  Numri i azilkërkuesve nga Kosova gjatë muajve të fundit është rritur ...

 • Rasti “Stojanoviq” të mos injorohet!

  26 Shkurt, 2015

  Fletë-arresti i Interpolit në kërkim të deputetit në Kuvendin e Serbisë, Momir Stojanoviq, është lëshuar me kërkesën e një prokurori ndërkombëtar të Misionit Evropian për Sundimin e Ligjit, EULEX, në kuadër të Prokurorisë Speciale të Kosovës.Stojanoviq është në mesin e 17 personave të kërkuar për krime lufte në Kosovë.

  Kërkesa për arrestimin e tyre është dërguar në kuadër të një lënde, e cila është subjekt hetimesh pesë vjeçare, e që kanë ...

 • Interpoli kërkon 17 serbë të dyshuar për krime lufte në Kosovë

  26 Shkurt, 2015

  Autoritetet serbe reaguan pas njoftimeve se në policinë ndërkombëtare janë ngritur urdhër arreste për 17 të dyshuar për krime lufte, në mesin e tyre një deputet serbAutoritetet serbe thanë se nuk e njohin autoritetin e gjykatave të Kosovës. Komentet e tyre pasuan njoftimet se një gjykatë në Gjakovë, në Kosovën perëndimore, ka shpallur një urdhër arresti për ish gjeneralin serb Momir Stojanoviç dhe 16 serbë të tjerë, nën akuzat për ...

 • Beogradi kërkon “qartësi ligjore” për Asociacionin

  25 Shkurt, 2015

  Pas nënshkrimit të marrëveshjeve për strukturat e sigurisë dhe gjyqësorin në veri, Prishtina dhe Beogradi në një të ardhme të afërt pritet që të shtrojnë në tavolinën e dialogut çështjen e formimit të Asociacionit të komunave serbe.
  Krijimi i kësaj bashkësie nga serbët e Kosovës dhe Beogradi zyrtar vlerësohet si prioritet i lartë, ndërkohë që Qeveria në Prishtinë ende nuk ka dhënë hollësi se si do të rrjedhë procesi.

  Burime të ...

 • Kosova në vijën e zjarrit në konfliktin Washington-Moskë”

  25 Shkurt, 2015

  Sipas fjalëve të sekretarit amerikan të shteti John Kerry, disa vende europaine gjenden në “vijën e frontit në konfliktin ndërmjet Washingtonit e Moskës.“Bëhet fjalë për Kosovën, Serbinë,Malin e Zi, Maqedoninë dhe vendet tjera: Gjeorgjinë, Moldavinë, Pridnjestrovla – ato janë në vijën e zjarrit”, ka deklaruar Kerry, transmeton RIA “Novosti”, përcjell koha.

  35t ruse më herë kishin raportuar për gjoja pjesëmarrjen e ish-luftëtarëve të UÇK-së në luftimet në Ukrainë e kundër separatistëve.

  Rusia ...

 • Rexhep Qosja: Mjaft me aleanca balte! Koha për politikë etike

  25 Shkurt, 2015

  Ai është njëri prej kritikëve më të mëdhenj të aleancës PDK dhe LDK, të cilën e ka quajtur edhe “aleanca e baltës”. Për të shprehur qëndrimin e tij për situatën ekonomike dhe politike në Kosovë, rajon dhe në Europë, pjesa e tretë e “Shqip” solli një intervistë me Akademikun Rexhep Qosja. Rudina Xhunga: Ndalemi pak në rajon, Tsipras në Greqi, ishte sipas jush njeriu ideologjik, njeriu me parime, njeriu se ...

 • Lista Serbe para vendimit për (mos) kthim

  25 Shkurt, 2015

  Përfaqësuesit e bashkësisë serbe në institucionet e Kosovës, nga Lista Serbe, të cilët kanë pezulluar pjesëmarrjen në institucionet e Kosovës, të të gjitha niveleve, do të vendosin për rikthimin ose jo në këto institucione, vetëm pas konsultimeve me kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq.Këtë e ka bërë të ditur përfaqësuesi i Listës Serbe, Branimir Stojanoviq, aktualisht zëvendës-kryeministër në Qeverinë e Kosovës.

  Duke folur për Radion Evropa e Lirë, ai thekson se takimi me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"