LAJMET NGA KOSOVA

 • Si (do të) trajtohen azilkërkuesit nga Kosova dhe Shqipëria

  12 Shkurt, 2015

  Ministrat e Brendshëm të landeve gjermane do të diskutojnë të premten për azilkërkuesit nga Kosova dhe Shqipëria. Kërkohet ndryshimi i ligjit për vendet e sigurta, por kanë nisur që tani masat e para.Shtimi i shpejtë i azilkërkuesve nga Kosova dhe Shqipëria është kthyer në preokupim për politikën gjermane. Një numër i madh përfaqësuesish në qeverinë gjermane e sidomos në lande kanë kërkuar këtë javë marrjen e masave të shpejta. Diskutimet ...

 • Viets: Gjermania do të kthejë brenda javësh të ikurit nga Kosova

  12 Shkurt, 2015

  Ambasadorja gjermane në Prishtinë, Angelika Viets, i tha Zërit të Amerikës se ata që po migrojnë nga Kosova po mashtrohen sepse nuk mund të përfitojnë strehim në BEAmbasadorja gjermane në Kosovë Angelika Viets, i tha Zërit të Amerikës se brenda pak javësh Kosovën e pret vala e kthimit të atyre që muajve të fundit kanë migruar në rrugë të paligjshme në vendet e Bashkimit Evropian. Në intervistën dhënë korrespondentit tonë ...

 • Ambasadorja Viets: Gjermania do t’i kthejë brenda javësh të ikurit nga Kosova

  11 Shkurt, 2015

  Ambasadorja gjermane në Prishtinë, Angelika Viets, ka thënë në një intervistë për Zërin e Amerikës se ata që po migrojnë nga Kosova, po mashtrohen sepse nuk mund të përfitojnë strehim në Bashkimin Evropian.Sipas saj, brenda pak javësh, Kosovën e pret vala e kthimit të atyre që, muajve të fundit, kanë migruar në rrugë të paligjshme në vendet e BE-së.
  Viets ka thënë se vendi i saj është përballur me shumëfishim ...

 • Suedia nuk i pranon emigrantët nga Kosova

  11 Shkurt, 2015

  Me procedurë të përshpejtuar do të vendoset dhe do të kthehen prapa të gjithëPersonat që në Suedi kërkojnë strehim dhe që vijnë nga shtetet e Ballkanit, nga Serbia, Bosnja, Shqipëria, Maqedonia dhe nga Kosova.
  Enti shtetëror për emigrim, Migrationsverket, i Suedisë do të ndjekë përvojat e Gjermanisë dhe do të kthejë prapa të gjithë personat që kërkojnë azil në Suedi e që vijnë nga shtete e gadishullit ballkanik. Këtu parasegjithash ...

 • Kontrolle të shtuara përgjatë kufirit Serbi – Hungari

  11 Shkurt, 2015

  Numri i emigrantëve të paligjshëm nga Kosova për në vendet e Bashkimit Evropian, ka rënë në dy ditët e fundit, ka thënë Millorad Veloviq, drejtor i policisë së Serbisë.Ai është takuar sot me homologun e tij hungarez, Karol Pap, në vendkalimin kufitar Horgosh në mes të Serbisë dhe Hungarisë.
  “Kjo rënie nuk është në nivelin e kënaqshëm. Ne kemi angazhuar tashmë xhandarmërinë serbe dhe në këtë zonë do të patrullojnë ...

 • EKSKLUZIVE: JA MARRËVESHJA E ARRITUR NË BRUKSEL

  11 Shkurt, 2015

  Marrëveshja e arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk lëkund asnjë nga ligjet aktuale në fushën e drejtësisë.Një kopje e marrëveshjes siguruar nga RTK tregon se marrëveshja në plotëni me një sistem unik të sistemit të drejtësisë.

  `Pjesa dërmuese e rasteve në gjykatën themelore ndahen nga një gjyqatar në përputhje me ligjet e Kosovës`, saktëson marrëveshja, sipas të cilës Kryetari i Gjykatës Themelore në Mitrovicë, do të jetë ...

 • “Mustafa e Vuçiqi e ndanë gjyqësinë në Kosovë” – Nga konferenca për Media e Lëvizjes VETËVENDOSJE!

  11 Shkurt, 2015

  Në konferencën e sotme për 35 të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, ku folën Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu, u trajtua marrëveshja e të martës në mëngjes në Bruksel, në mes Isa Mustafës dhe Aleksandar Vuçiqit.Më poshtë i keni deklaratat e plota të Albin Kurtit dhe Albulena Haxhiut.

  FJALA E ALBIN KURTIT NË KONFERENCËN E SOTME PËR MEDIE LIDHUR ME DIALOGUN NË BRUKSEL MBAJTUR MË 11 SHKURT 2015

  Thaçi e Mustafa janë bërë zëvendësa të ...

 • Kontrolle të shtuara përgjatë kufirit Serbi – Hungari

  11 Shkurt, 2015

  Numri i emigrantëve të paligjshëm nga Kosova për në vendet e Bashkimit Evropian, ka rënë në dy ditët e fundit, ka thënë Millorad Veloviq, drejtor i policisë së Serbisë.Ai është takuar sot me homologun e tij hungarez, Karol Pap, në vendkalimin kufitar Horgosh në mes të Serbisë dhe Hungarisë.

  “Kjo rënie nuk është në nivelin e kënaqshëm. Ne kemi angazhuar tashmë xhandarmërinë serbe dhe në këtë zonë do të patrullojnë rreth ...

 • Beogradi vendos nëse Lista Serbe kthehet në Qeveri dhe Kuvend

  11 Shkurt, 2015

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka deklaruar se Lista Serbe ende nuk ka vendosur për hapat që do të ndërmarrë rreth pjesëmarrjes në Qeverinë dhe Kuvendin e Kosovës.Stjanoviq ka thënë se vendimi rreth kësaj çështjeje, do të merret pas takimeve tjera që do të zhvillohen ndërmjet kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq dhe serbëve të Kosovës.

  Lista Serbe ka shprehur pakënaqësinë e saj me vendimin e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, për të ...

 • Ikje masive nga Kosova për shkak të varfërisë

  11 Shkurt, 2015

  Mijëra njerëz nga Kosova vijnë në Gjermani, edhe pse nuk kanë asnjë shans për të marrë azil. Situata në qendrat e pritjes po vështirësohet.Gjithnjë e më shumë lande gjermane alarmohen për shkak të hyrjes masive të azilkërkuesve nga Kosova. Vetëm të hënën që shkoi, kanë hyrë rreth 1000 persona të tjerë në Bavari, më shumë se 800 prej tyre janë nga Kosova, njoftoi shefi i kancelarisë, Marcel Huber (Unioni Kristian ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"