LAJMET NGA KOSOVA

 • Trajtimi i emigrantëve nga Kosova, në gjykatat serbe

  9 Shkurt, 2015

  Rritja e numrit të kalimeve ilegale të kufirit Serbi -Hungari nga ana e shtetasve të Kosovës, ka bërë që autoritetet serbe të shtrëngojnë masat ndaj këtij fenomeni.Qyteti më i prekur nga emigrantët që kalojnë nga Kosova për në Serbi dhe më pas mësyjnë Hungarinë, është Subotica, një qytet në veri të Vojvodinës. Aty, emigrantët nga Kosova bien në kontakt me trafikantët të cilët më pas, në shkëmbim të parave, i ...

 • Pas një vit heshtjeje rinis në Bruksel dialogu Kosovë-Serbi

  9 Shkurt, 2015

  Takimi i kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuqic, zhvillohet në prani të shefes së re të diplomacisë evropiane, Federica Mogherini.Pas gati një viti të ndërprerjes së dialogut të nivelit të lartë politik Kosovë-Serbi, të hënën me (09.02) takohen në Bruksel kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuciq. Takimi zhvillohet në prani të shefes se diplomacisë evropiane Federica Mogherini, e cila pason ...

 • Vazhdon fluksi i azilkërkuesve në Gjermani

  9 Shkurt, 2015

  Edhe sivjet autoritetet përkatëse kanë regjistruar një rritje të konsiderueshme të kërkesave për azil. Shumica e aplikuesve vijnë nga Siria, Kosova dhe Shqipëria.Numri i azilkërkuesve në Gjermani vazhdon të rritet. 25.042 kërkesa për azil i janë dorëzuar Zyrës Federale për Migracionin dhe Refugjatët në janar të këtij viti. Në krahasim me janarin e vitit të kaluar kjo shifër përbën një rritje prej 73 përqind, njofton Ministria e Brendshme në Berlin. ...

 • Dy rrugët e autobusit në Republikën e pakicës

  6 Shkurt, 2015

  Qeverisjet neoliberale të pasluftës të orientuara në privatizim dhe asfalt po e bëjnë vendin tonë të pajetueshëm. Fundamentalistët e tregut të lirë e abortuan prodhimin vendor kurse bankat në Kosovë janë fajde me letra. Paratë e fondit të privatizimit, të fondit pensional si dhe depozitat bankare të bankave komerciale janë investuar jashtë vendit. Ekzodi i parasë patjetër që përcillet me ekzodin e njerëzve. Asfalti nuk hahet: 45% të varfër dhe ...

 • Kërkojnë punë për t’i anuluar biletat e migrimit

  6 Shkurt, 2015

  Duke e parë sa alarmante është bërë muajt e fundit migrimi ilegal, institucionet e Kosovës në bashkëpunim edhe me vendet e Bashkimit Evropian po paralajmërojnë shtrëngim masash.Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vizituar të premten dy prej komunave më tepër të braktisura, Vushtrrinë dhe Ferizajn.

  Jahjaga e shoqëruar nga kryetari i komunës së Vushtrrisë, Bajram Mulaku, bashkëbiseduan me qytetarët, të cilët kishin shumë shqetësime e mesazhe për presidenten.

  Ajo përpiqej të krijonte ...

 • Shtëpia në pazar: Veterani i UÇK-së synonin migrimin

  6 Shkurt, 2015

  Kur ishte rreshtuar në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në vitin 1998, 18-vjeçari Faik Zogaj nuk e kishte imagjinuar se do të vijë koha që vendin për të cilin luftoi për ta çliruar, do të kërkonte ta lëshonte në mënyrë vullnetare. Ja ku është tani ai, 16 vjet më vonë.Shtëpia e tij bashkë me truallin prej 30 ari është në pazar me një çmim shumë të ulët. E, paratë ...

 • Subotica, vend-takimi i emigrantëve me kontrabanduesit

  6 Shkurt, 2015

  Në stacionin e autobusëve në Suboticë, qytet ky në veri të Vojvodinës, çdo ditë mbërrijnë rreth dhjetë autobus me qytetarë të Kosovës, qoftë përmes linjave të rregullta apo edhe jo të rregullta. Ky qytet shtrihet afër kufirit të Serbisë dhe Hungarisë, prej nga shtetas të Kosovës ia mësyjnë migrimit ilegal. Aty para stacionit të autobusëve në Suboticë, që ndodhet 20 kilometra nga kufiri me Hungarinë, qëndrojnë grupe njerëzish, burra, gra ...

 • KS i OKB-së diskuton sot për Kosovën

  6 Shkurt, 2015

  Në raportin tremujor të sekretarit të përgjigjëm të OKB-së, Ban Ki-moon zë vend të veçantë edhe migrimi i qytetarëve nga Kosova drejt vendeve të BE-sëKëshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara debaton të premten raportin e fundit të sekretarit të përgjithshëm, Ban Ki-moon, mbi zhvillimet në Kosovë.

  Në raportin që përfshin zhvillimet në periudhën nga 16 tetori 2014 deri me 15 janar 2015, sekretari i përgjithshëm u bënë thirrje autoriteteve ...

 • Qeveria e Kosovës formon komision për faljen e borxheve ndaj shtetit

  5 Shkurt, 2015

  Gjatë mbledhjes së Qeverisë së Kosovës të enjten, kjo e fundit ka miratuar vendimin për themelimin e një komisioni, i cili do të shqyrtojë mundësinë për faljen e borxheve për personat fizik dhe juridik.Falja e borxheve nga Qeveria e Kosovës, do të bëhet nga ana e institucioneve shtetërore dhe ndërmarrjeve publike, si dhe të gjitha borxhet që i kanë qytetarët deri më 31 dhjetor të vitit 2008.

  Pas mbledhjes se qeverisë, ...

 • Vuçiq kërkon që rasti “Jabllanoviq” të diskutohet në Bruksel

  5 Shkurt, 2015

  Për pjesëmarrjen e mëtutjeshme të përfaqësuesve të serbëve të Kosovës në institucione, do të vendoset pas takimit të radhës ndërmjet kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel më 9 shkurt.Ky ishte konkluzioni që është prezantuar pas takimit të mbajtur në Beograd, ndërmjet përfaqësuesve të Listës Serbe me kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

  Shqyrtimi i pjesëmarrjes në institucione, pasoi vendimin e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa që të largojë nga qeveria ministrin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"