LAJMET NGA KOSOVA

 • “ Trepça” pronë e Qeverisë

  15 Janar, 2015

  Ndërrimi i pronësisë se kompleksit “Trepça” nga Agjencia Kosovare e Privatizimit tek ekzekutivi, hap një epokë të re për zhvillimin e këtij kompleksi, konsiderojnë menaxherë të kësaj ndërmarrjeje dhe përfaqësues të bizneseve.Për tu mundësuar ndërrimi i pronësisë se “Trepçës , Qeveria e Kosovës të mërkurën ka miratuar projekt-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Ndërmarrjet Publike.

  Kurse, kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që projekt ligji të shqyrtohet ...

 • Vuçiq: Me shqiptarët duam të jetojmë në paqe

  15 Janar, 2015

  Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka porositur serbët e Kosovës që të mos braktisin vatrat e tyre, të mos e shesin pasurinë dhe se Qeveria e Serbisë do të vazhdojë t’i ndihmojë.Porositë e tilla ai i ka bërë në Pasjan, Shtërpce dhe Graçanicë, në kuadër të vizitës së tij në Kosovë me rastin e manifestimeve për Vitin e Ri ortodoks.

  Kryeministri serb, Vuçiq, i shoqëruar nga një numër ministrash të qeverisë ...

 • Kryesimi i OSBE-së nga Serbia, pa ndikim për Kosovën

  15 Janar, 2015

  Me organizimin e konferencës së parë të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian në Vjenë, nga e enjtja, Serbia edhe zyrtarisht pritet të marrë në drejtim kryesimin e kësaj organizate.Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, pritet të shpalosë edhe prioritetet e punës gjatë fazës një vjeçare të udhëheqjes së OSBE-së.

  Lufta kundër terrorizmit, menaxhimi i ujërave dhe të drejtat e njeriut, pritet të jenë çështjet prioritare të ...

 • Serbia zyrtarisht në krye të OSBE-së

  15 Janar, 2015

  Serbia, nga sot zyrtarisht merr përsipër kryesimin njëvjeçar të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.SHBA kërkon më shumë përfshirje të Kosovës në institucionet e OSBE-sëNë konferencën e sotme të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian në Vjenë, Serbia edhe zyrtarisht merr përsipër kryesimin një vjeçar të kësaj organizate.

  Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka deklaruar se Serbia do të bëjë përpjekje që të jetë ...

 • Pa strategji, ekonomia e Kosovës po shkon drejt falimentimit

  14 Janar, 2015

  Në mungesë të një strategjie të zhvillimit, ekonomia e Kosovës ka hyrë në një krizë të thellë dhe para falimentimit, vlerësojnë ekspertët e çështjeve ekonomike në Prishtinë.Që nga përfundimi i luftës, autoritetet në Kosovë në bashkëpunim me mekanizmat ndërkombëtarë kanë bërë përpjekje që të hartojnë strategji të zhvillimit, por që të gjitha kanë dështuar.

  Vetëm për hartimin e strategjisë të punuar në vitin 2007, ishin shpenzuar 750 mijë euro. Ndërsa, për ...

 • Funksionimi i (pa)mundshëm me Listën Serbe

  14 Janar, 2015

  Funksionimi i Qeverisë së Kosovës me Listën Serbe brenda saj si një eksponent politik i krijuar nga Beogradi zyrtar, parashihet nga njohës të zhvillimeve politike, me plot sfida.Analistë shqiptarë dhe serb nga Kosova, megjithatë ndajnë mendime të ndryshme rreth kësaj çështjeje.

  Opinionisti Imer Mushkolaj, mendon se Qeveria e Kosovës nuk do të mund të funksionojë normalisht me një subjekt politik të formuar nga Beogradi zyrtar, për qëllime të caktuara.

  Sipas tij, tashmë ...

 • Vuçiq në Kosovë – Takim me komunitetin serb me rastin e vitit të ri ortodoks

  14 Janar, 2015

  Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i shoqëruar nga disa ministra të qeverisë së tij, po qëndron të martën (14.01.2015) në Kosovë, me rastin e siç thuhet, vitit të ri ortodoks.Vuçiq shoqërohet nga ministrat e qeverisë së tij, Bratislav Gashiq, Nikolla Selakoviq, Nebojsha Stefanoviq, Zlatibor Lonçar, Aleksandër Vulin, si dhe nga drejtori i Zyrës për Kosovë, në qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq.
  Ndalesën e parë kryeministri i Serbisë e bëri ...

 • Zhbogar në Prizren: Kosovën e pret një vit i vështirë

  13 Janar, 2015

  Përfaqësues ndërkombëtarë dhe vendorë ata nga kisha ortodokse, në Shatërvan të Prizrenit, uruan komunitetin ortodoks me rastin e fillimit të vitit të ri.Në koktejin e organizuar nga klerikët fetarë, mori pjesë edhe përfaqësuesi i BE-së, Samuel Zhbogar dhe kryeministri, Isa Mustafa. Zhbogar këtë vit e quajti vit të vështirë, për Be-në dhe për Kosovën.
  Përfaqësuesi special i BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar ka deklaruar se e gëzon fakti që Qeveria ...

 • Migrimi i paligjshëm nga Kosova, shqetësim për BE-në

  13 Janar, 2015

  Institucionet e Kosovës duhet të ndërmarrin veprimet konkrete për të adresuar çështjen e migrimit ilegal, tha presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga në takimin e tetë të Këshillit Kombëtar për Integrim Evropian.Ajo tha se duhet të bëhet gjithçka për të parandaluar këtë dukuri.

  Presidentja Jahjaga, në këtë takim ku morën pjesë përfaqësuesit e institucioneve vendore dhe ndërkombëtare, tha se viti 2015 nuk duhet të jetë vit i migrimit ilegal, pasi që Kosova ...

 • Nëse BE-ja nuk vepron, përdoret forca e ligjit

  12 Janar, 2015

  Prishtina_27-01-2014Institucionet e Kosovës, janë duke u koordinuar me Bashkimin Evropian, për të reaguar kundër ndërhyrjeve të Serbisë në emërimet e zyrtarëve komunal.

  Autoritetet serbe kanë emëruar kryetarin e ligjshëm të komunës së Shtërpces, në krye të komunës paralele të kësaj qyteze.

  Ndërhyrje të ngjashme kanë ndodhur edhe në komunat në veri të Kosovës.

  Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"