LAJMET NGA KOSOVA

 • Inteligjenca amerikane: Grupi rus Wagner prezent në Serbi, Ukrainë e Mali

  13 Janar, 2023

  WagnerDokumente konfidenciale tregojnë se grupi ushtarak privat po zgjërohet në Evropë dhe Afrikë. Zyrtarët e lartë amerikanë po ndjekin gjithnjë e më shumë lëvizjet dhe përpjekjet e një grupi ushtarak privat rus, që po vepron jashtë Ukrainës, ndërsa Moska vazhdon të përdorë organizatën për të nisur operacionet e ndikimit të saj në Afrikë dhe Evropë.

   

  Muajin e kaluar, administrata Biden, ...

 • Garda ceremoniale e Austrisë, gati të nderojë kryeministrin Albin Kurti

  12 Janar, 2023

  AustriGarda ceremoniale e Austrisë, në këto momente po bëhet gati që ta presë me ndërimet më të larta shtetërore, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

   

  Pas takimit me kancelarin Karl Nehammer, që do të mbahet prapa dyerve të mbyllura, do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media.

  Kjo konferencë do të mbahet në orën 13:00 dhe RTK do të bëjë ...

 • Chollet: Duhet të themelohet Asociacioni i Komunave Serbe

  12 Janar, 2023

  Chollet kurtiVizita e zyrtarit të lartë amerikan, Derek Chollet në Kosovë e Serbi vjen në kohën e intensifikimit të përpjekjeve të SHBA-së e BE për të përshpejtuar procesin e normalizimit të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

   

  Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet u kërkoi autoriteteve të Prishtinës që të paraqesin propozimet për themelimin e Asociacionit të ...

 • Chollet: Asociacioni i komunave me shumicë serbe – detyrim ligjor i Kosovës

  12 Janar, 2023

  CholetKëshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit Derek Chollet, tha të mërkurën se Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të themelohet në pajtim me Kushtetutën e Kosovës dhe ai është një detyrim ligjor.

   

  Në një takim me një grup gazetarësh të medieve vendase, pas takimeve me udhëheqësit e institucioneve dhe partive politike në Kosovë, zoti Chollet tha se Shtetet e ...

 • Kurti: Do të bashkëpunoj ngushtë me SHBA-në për një marrëveshje me Serbinë

  11 Janar, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të martën se do të bashkëpunojë ngushtë me Shtetet e Bashkuara për të arritur marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

   

  Ai i bëri këto komente një ditë para se në Prishtinë të vijë për vizitë këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, i cili më pas do të shkojë edhe në Beograd, ...

 • Angazhim i shtuar ndërkombëtar për një marrëveshje Kosovë-Serbi

  11 Janar, 2023

  Derek CholletDiplomatët amerikanë dhe evropianë po vizitojnë këto ditë një pas një Kosovën dhe Serbinë në përpjekje që të dyja vendet të arrijnë një marrëveshje gjithpërfshirëse. Në këtë angazhim është përfshirë edhe NATO.

   

  Ky vit ka filluar me një dinamikë të shtuar rreth dialogut Kosovë-Serbi dhe vizita të njëpasnjëshme të diplomatëve perëndimorë të  angazhuar drejtpërdrejt në normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Të ...

 • Qeveria gjermane përshëndet shtendosjen e gjendjes në veri

  4 Janar, 2023

  BundestagQeveria gjermane ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për largimin e barrikadave nga rrugët e veirut dhe shtendosjen e gjendjes. Tani kërkohen hapa të tjerë.

   

  Qeveria gjermane është shprehur e lehtësuar pas shtendosjes së fundit të gjendjes në veri të Kosovës dhe largimit të barrikadave nga rrugët. “Ky është një sinjal i mirë i të dy palëve, që rezultoi me heqjen ...

 • A do ta zgjidhë Serbia çështjen e Kosovës në vitin 2023?

  4 Janar, 2023

  Aleksandar Vucic dhe Albin KurtiKosova, sanksionet ndaj Rusisë dhe disa zhvillime të tjera janë sfidat kryesore për qeverinë serbe në vitin 2023. Presioni po shtohet.

   

  Viti 2022 u shpall në Serbi si një pikë kthese dhe dramatike në fillim, por në fund u mbyll si një vit relativisht i qetë. Kjo, natyrisht, nuk do të thotë se nuk ka pasur ...

 • Largohet barrikada e fundit në fshatin Zupç të Zubin Potokut

  30 Dhjetor, 2022

  barikada rtkSot është larguar barrikada e fundit në fshatin Zupc të Zubin Potokut që lidhë pikë kalimin kufitar në Bërnjak.

   

  Për largimin e barrikadave dje ka folur edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. “Barrikadat po hiqen, të dielën e thamë që është çështje ditësh është kur do të largohen, edhe më mirë që kjo do të bëhet pa ndërhyrjen e ...

 • Gërvalla: Serbia shkakton konflikte artificiale,s`ka forcë që na shantazhon

  30 Dhjetor, 2022

  GervallaZv.kryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz e ftuar në emisionin ”Mirëmëngjes Shqipëri” në RTSH, duke komentuar tensionet e krijuara në veri, deklaroi se Serbia nuk e ka dëshirën e mirë për t’i zgjidhur çështjet me dialog.

   

  Sipas zv.kryeministres Gërvalla, Serbia shkakton konflikte artificiale, sikurse ishte çështja e targave, dhe i çon më pas në konflikte ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"