LAJMET NGA KOSOVA

 • Lajçak, Escobar e diplomatë nga Parisi, Roma e Berlini vijnë në Kosovë

  18 Janar, 2023

  Lajçak EscobarNё selinё e BE-sё nё Bruksel u konfirmua edhe zyrtarisht se nё fund tё kёsaj  jave, Kosovën e Serbinë do ta vizitojë njё delegacion i kryesuar nga pёrfaqёsuesi i veçantё i BE-sё pёr dialog, Miroslav Lajçak.

   

  “Unë mund tё konfirmoj se Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, do të udhëtojë në rajon këtë javë”, tha Peter Stano, zëdhënës i ...

 • Kurti e Lajçak bisedojnë për hapat e ardhshëm në dialog

  18 Janar, 2023

  Kurti LajcakEmisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, në Davos të Zvicrës, ku po mbahet Forumi Botëror i Ekonomisë (WEF).

   

  “Fillova ditën time në Davos me një diskutim të thelluar me Kryeministrin Albin Kurti. Ne folëm për hapat e ardhshëm në dialog për normalizimin e marrëdhënieve dhe çështjet aktuale”, thuhet në postimin ...

 • Friedrich-Ebert-Stiftung: Drafti i Asociacionit, bazë e mirë për diskutim

  18 Janar, 2023

  ura mitroviceOrganizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se ka hartuar draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë – për të cilën gjë është rënë dakord në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

   

  Rene Schlee, nga kjo organizatë, tha se beson se ky draft “është një bazë e mirë, e ...

 • Intervista e Kryeministrit Kurti me gazetën zvicerane Tages-Anzeiger

  17 Janar, 2023

  AlbinStephan Israel, të realizuar me 9 janar dhe publikuar në gazetën Tages-Anzeigermë, 16 janar 2023.

   

   

  “Serbia asnjëherë nuk është distancuar nga Millosheviqi”

  Shefi i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, para vizitës së tij në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, paralajmëron rrezikun e “hegjemonisë pansllave” të Serbisë dhe Rusisë në Ballkan.

   

  Zoti Kurti, ju do të shkoni në Forumin Ekonomik Botëror në Davos ...

 • Gërvalla: Asociacioni i komunave shkel Kushtetutën e Kosovës

  17 Janar, 2023

  AsociacioniNë Kosovë, ministrja e Jashtme Donika Gërvalla tha se qeveria e Kosovës nuk do të zbatojë një Asociacion komunash që shkel Kushtetutën e vendit ndërsa theksoi se Kosova është e gatshme për vazhdimin e dialogut me Serbinë.
  Ajo i bëri këto komente gjatë një konference të përbashkët me ministren e Jashtme të Sllovenisë, Tanja Fajon, e cila po qëndron ...

 • Intervista e Kryeministrit Kurti për gazetën italiane, La Stampa

  17 Janar, 2023

  Albin

  Më poshtë gjeni intervistën e përkthyer në shqip të Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti me gazetaren italiane, Letizia Tortello, të realizuar me 14 janar 2023 dhe publikuar në La Stampa më 16 janar 2023.

   

  Albin Kurti “Putini luan me lëkurën e Kosovës, kështu Serbia dëshiron të minojë Ballkanin”

  Kryeministri i Kosovës: “Beogradi ka një pakt me Moskën, BE-ja duhet ...

 • Kurti: Asociacioni mund të trajtohet në marrëveshjen finale me Serbinë

  13 Janar, 2023

  AlbinSerbia vazhdon të këmbëngulë në formimin e Asociacionit të Komunave Serbe. Por kryeministri i Kosovës, Albin Kurti shpreh shqetësimin, se një Asociacion, ashtu siç e kërkon Serbia, nënkupton bosnjëzim të Kosovës.

   

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian dhe shumë diplomatë perëndimorë po këmbëngulin që Prishtina zyrtare ta themelojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Ata presin që propozimi të dalë ...

 • Kurti: Asociacioni mund të trajtohet në marrëveshjen përfundimtare me Serbinë

  13 Janar, 2023

  Chollet kurtiKryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të enjten se çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe mund të trajtohet në kuadër të një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndërsa ritheksoi se kushtetuta e vendit nuk lejon krijimin e një mekanizmi të tillë një etnik.

   

  Ai i bëri këto komente në Vjenë të Austrisë në ...

 • Chollet në Beograd: duhet të ndalet aktiviteti i grupit ushtarak rus “Wagner”

  13 Janar, 2023

  CholletI dërguari i lartë amerikan Derek Chollet shprehu të enjten shqetësimin e fortë për aktivitetin e grupit të kontraktorëve privatë ushtarakë “Wagner Group” dhe për përpjekjet që mendohet se po bën ky grup për të rekrutuar ushtarë në Serbi dhe vende të tjera.

   

  Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit tha se i ka shprehur këto shqetësime gjatë bisedimeve në Beograd ...

 • Inteligjenca amerikane: Grupi rus Wagner prezent në Serbi, Ukrainë e Mali

  13 Janar, 2023

  WagnerDokumente konfidenciale tregojnë se grupi ushtarak privat po zgjërohet në Evropë dhe Afrikë. Zyrtarët e lartë amerikanë po ndjekin gjithnjë e më shumë lëvizjet dhe përpjekjet e një grupi ushtarak privat rus, që po vepron jashtë Ukrainës, ndërsa Moska vazhdon të përdorë organizatën për të nisur operacionet e ndikimit të saj në Afrikë dhe Evropë.

   

  Muajin e kaluar, administrata Biden, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"