LAJMET NGA KOSOVA

 • Unë nuk jam myslimane me origjinë sllave, siç shkruajnë për mua disa vëllezër të besimit katolik,unë jam shqiptare i besimit mysliman nga Sanxhaku!

  20 Maj, 2024

  AminaKam gati një javë që mendoj nëse do ta postoj këtë status apo jo.

  Unë nuk jam myslimane me origjinë sllave, siç shkruajnë për mua disa vëllezër të besimit katolik,unë jam shqiptare i besimit mysliman nga Sanxhaku!

  Nuk kam lidhje me kombësinë sllave, falë Zotit tashmë vij nga një familje e vjetër iliro-shqiptare.

  Përsa i përket fesë, vëllai im nuk mund të ...

 • Këshilli i Evropës: Kosova mbetet jashtë agjendës së takimit

  17 Maj, 2024

  Keshilli i EvropesKosova nuk hyn në agjendën e takimit të ministrave të Jashtëm të Këshillit të Evropës. Franca, Gjermania dhe Italia e bëjnë të qartë, se mbështesin projekt-statutin e BE për themelimin e Asociacionit të Komunave serbe.

   

  Ministrat e Jashtëm të 46 vendeve anëtare të Këshillit të Evropës takohen  sot në Strasburg në sesionin vjetor me rastin e 75-vjetorit të themelimit të ...

 • Escobar: Moszbatimi i Asociacionit na pamundësoi angazhimin për integrimet evropiane të Kosovës

  17 Maj, 2024

  EscobarI dërguari i deritashëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha të enjten se mungesa e mbështetjes së Kosovës për projekt propozimin evropian për Asociacionin, ka pamundësuar lobimin amerikan për proceset integruese të Kosovës.

   

  Gjatë një interviste me Ilva Taren në Këshillin Atlantik, zoti Escobar tha se “do të duhej të këmbëngulej më shumë në themelimin e Asociacionit sesa në ...

 • Gjermania: Kosova të dërgojë draftin e Lajçakut

  17 Maj, 2024

  Annalena BaerbockMinistrja gjermane e Punëve të Jashtme, Annalena Baerbock, apelon te Kosova që të bëjë gjithçka është e mundur për t’u anëtarësuar në KiE.

   

  Berlini pret që Kosova të dërgojë në Gjykatën Kushtetuese draft-statutin e emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, si parakusht për anëtarësim në Këshillin e Evropës (KiE): “Vjeshtën e kaluar, përfaqësuesi special i BE-së, Miroslav Lajçak, ua paraqiti qeverive të Kosovës ...

 • Franca, Gjermania dhe Italia, mbështesin projekt statutin evropian për Asociacionin

  17 Maj, 2024

  KurtiQeveria e Kosovës i dërgoi sot një letër Këshillit të Evropës me zotimin për të hartuar një projekt statut të Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe për ta dërguar për interpretim në Gjykatën Kushtetuese deri në fund të muajit maj, ndonëse që më parë udhëheqësit kryesorë evropianë e kishin bërë të qartë se një mundësi e tillë nuk ...

 • Bekim Jashari: “Regjimi/aparati shtetëror i Serbisë, të gjitha ata, që nuk u ka interesuar asgjë tjetër përpos fesë dhe që kanë dal vetëm në xhami dhe në shtëpi me shku, si ka nguc hiç fare, por na ka nguc neve dhe s’na ka lan rehat, që kemi dashtë kombin dhe kemi luftuar për liri.”

  29 Prill, 2024

  Bekim JashariBekim Jashari, djali i heroit Hamëz Jashari, ka njoftuar se disa organizata arabe pas përfundimit të luftës në  Kosovë në vitin 1999, kanë shkuar te familja e tyre dhe kanë shprehur gatishmërinë që të investojnë në Kullat që të bëhen muze e jashtëzakonshme.

   

  Bekim Jashari, ka deklaruar se kushti i vetëm i tyre ishte që në hyrje të kompleksit ...

 • Lajçak paraqet propozim kompromisi për çështjen e dinarit

  26 Prill, 2024

  LajcakKosova dhe Serbia as në takimin e fundit që u zhvillua në Bruksel, nuk arritën marrëveshje për çështjen e përdorimit të dinarit të Serbisë në Kosovë. Por BE-ja doli me propozim kompromisi.

   

  Duke parë që Kosova dhe Serbia kanë ngecur në qëndrime diametralisht të kundërta rreth çështjes së përdorimit të dinarit të Serbisë në Kosovë, ndërmjetësuesi i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak, pas bisedave mbi shtatë ...

 • Macron-Vuçiq: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi

  9 Prill, 2024

  Vucic MacronPresidenti francez Emmanuel Macron tha gjatë një takimi në Paris me presidentin serb Vuçiq se Franca do të kujdeset që çdo hap i marrëveshjes Serbi-Kosovë të përmbushet.

   

   

  Presidenti i Francës,  Emanuel Macron, diskutoi në Paris me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

  Macron tha se “çështja e Kosovës është një premtim dhe zotim për të ardhmen e rajonit” dhe ...

 • Macron: Të përmbushet marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi

  9 Prill, 2024

  Macron EUPresidenti francez Emmanuel Macron, tha të hënën se vendi i tij synon të sigurohet që marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi, e arritur vitin e kaluar në Bruksel dhe në Ohër, do të përmbushet. Ky normalizim, tha ai. “është një zotim për qëndrueshmërinë e rajonit dhe të kontinentit tonë”.

   

  Presidenti Macron i bëri këto komente në një ...

 • Lista Srpska bojkoton zgjedhjet – Vendimi zhgënjen BE e SHBA

  9 Prill, 2024

  MitrovicaLista Srpska nuk do të marrë pjesë në votimin e 21 prillit në veri për shkarkimin e kryetarëve shqiptarë. Pas këtij vendimi, BE kërkon që Lista Srpska të rishqyrtojë vendimin e saj.

   

  Subjekti më i madh i serbëve të Kosovës, Lista Srpska ka bërë ndërkohë të ditur, se nuk do të marrë pjesë në votimin për largimin nga detyra të kryetarëve shqiptarë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"