LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova dhe Serbia sërish pa përparim në bisedimet për dinarin serb

  4 Prill, 2024

  bisedimeKryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë i dhanë fund sërish pa ndonjë përparim takimit të së enjtes në Bruksel, në të cilin u diskutua lidhur me përdorimin e dinarit serb në Kosovë.

   

  I dërguari evropian për bisedimet Miroslav Lajçak tha se gjatë takimit janë mbushur disa boshllëqe midis propozimeve të dy palëve dhe se do të vazhdojnë diskutimet bazuar në idetë ...

 • ICG: E ardhmja e pakicës serbe në Kosovë – jetike për afrimin mes Beogradit dhe Prishtinës

  3 Prill, 2024

  ICGGrupi Ndërkombëtar i Krizave tha të martën se Kosova dhe Serbia, si dhe mbështetësit e jashtëm, duhet të punojnë për zbutjen e rreziqeve afatshkurtra nga dhuna në veriun e banuar me shumicë serbe, dhe më pas të kërkojnë mënyra për të siguruar qëndrueshmëri në zonë.

   

  Në një raport të kësaj organizate, që harton analiza të pavarura dhe këshilla për parandalim, ...

 • “Do goditet rrjeti elektrik dhe do ketë sulm kibernetik”, ish-admirali i NATO-s: Putin ka shënjestruar Ballkanin, Aleanca të bëhet gati për destabilizim në rajon

  3 Prill, 2024

  ushtariJames Stavridis, një admiral në pension i marinës amerikane dhe ish-ushtarak i lartë i NATO-s, ka dhënë alarmin për rrezikun që i kanoset Ballkanit nga Rusia.

   

  Analiza e plotë:

  Nëpërmjet një analize të publikuar për “Bloomberg”, Stavridis thotë se presidenti rus Vladimir Putin ka në plan destabilizimin e disa vendeve në Ballkan në mënyrë që të hiqet vëmendja nga Ukraina.

  Gjatë gjithë historisë ...

 • O’Brien: Kosova dhe Serbia të përmbushin zotimet e marra në bisedimet e ndërmjetësuara nga BE-ja

  2 Prill, 2024

  OBrienPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe ndihmës sekretari amerikan i Shtetit James O’Brien, thanë të hënën se kanë biseduar në telefon për një gamë çështjesh që kanë të bëjnë me zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe diskutimet lidhur me përdorimin e dinarit serb në Kosovë, që ka çuar në mospajtime mes qeverisë në Prishtinë dhe ...

 • Steinheur: Fushata dezinformuese e Rusisë synon të minojë marrëdhëniet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara

  1 Prill, 2024

  JasonNë dekadën e fundit, vendet e Ballkanit Perëndimor janë vënë në shënjestër të fushatave dezinformuese të Rusisë.

   

  Historiani amerikan Jason Steinheur, i cili së fundmi mori pjesë në një konferencë mbi këtë temë në Kosovë, në një intervistë për Zërin e Amerikës thotë se bëhet fjalë për një plan rus që ka për qëllim të minojë marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe ...

 • Lajçak për takimin e së enjtes në Bruksel:Shpresoj t’i tejkalojmë dallimet

  1 Prill, 2024

  lajçakI dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka uruar festën e Pashkëve, njëherësh ka njoftuar edhe për takimet që kishte javën e kaluar me kryenegociatorët në kuadër të dialogut.

   

  Lajçak, përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se të dy kryenegociatorët Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq, do të takohen sërish këtë javë në Bruksel.

  :Gëzuar Pashkët ...

 • Kurti: Po përgatitemi që Serbia të akuzohet për krime lufte

  31 Mars, 2024

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se autoritetet po përgatiten që Serbia të akuzohet, për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë.

   

  Kurti i kërkoi Prokurorisë së Shtetit që të punojë maksimalisht që personat përgjegjës për krime gjatë luftës, për të cilët ka dëshmitarë të gjallë, të ndiqen penalisht dhe të dënohen.

  “Edhe Ministria e Drejtësisë edhe këshilltarët e mi ligjorë, ...

 • Mali i Zi, analistët të shqetësuar për veprimet nacionaliste të forcave politike pro-serbe dhe pro-ruse

  31 Mars, 2024

  Mali i ziForcat politike pro-ruse dhe pro-serbe kanë shtuar retorikën në mbështetje të Moskës dhe Beogradit, gjë që sipas analistëve do të bëhet pengesë e Malit të Zi drejt integrimit të shpejtë në BE. Analistët vlerësojnë se këto përpjekje të politikës pro-serbe dhe pro-ruse po e rrezikojnë seriozisht marrëdhëniet ndëretnike dhe qëndrueshmërinë në rajon.

   

  Rusia prej kohësh në Mal të ...

 • Vuçiç: Serbia dhe populli serb nën trysni nga komuniteti perëndimor

  30 Mars, 2024

  VucicPresidenti serb Aleksandar Vuçiç, kritikoi të premten ashpër perëndimin për qasjen ndaj Kosovës së cilës i është bërë ftesë për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës dhe Republikën Serbe në Bosnjë, duke paralajmëruar se në muajin prill në OKB mund të paraqitet një rezolutë për gjenocidin në Srebrenicë.

   

  Në një konferencë të gjatë shtypi në Beograd, ai foli me tone ...

 • Serbi: Raporti i KE-së për Kosovën shihet si gjest armiqësor

  29 Mars, 2024

  KEMiratimi i raportit që i hap rrugën Kosovës për anëtarësim në Këshilin e Evropës u cilësua në Kosovë si historik e arritje e madhe. Për Serbinë anëtarësimi i mundshëm i Kosovës në KE është gjest armiqësor ndaj Serbisë.

   

  Në Kosovë vendimi i  Komisionit për Politikë dhe Demokraci të Këshillit të Evropës që i hap rrugën Kosovës për anëtarësimin në këtë Këshill u mirëprit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"