LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Shtyhet përshkallëzimi, por çfarë do të ndodhë në vitin 2023?

  30 Dhjetor, 2022

  Barrikadë në MitrovicëBarrikadat do të hiqen, por tensioni dhe mosbesimi mes palëve mbeten. Kështu mbyllet ky vit në Kosovë. DW pyeti analistë në Prishtinë dhe Beograd nëse mund të ketë ndonjë përparim në dialog në vitin 2023.

   

  Drejtori i Qendrës së Beogradit për Çështje Ndërkombëtare dhe Siguri (Fondi ISAC), Igor Novakoviq, nuk është optimist sikurse  është ndërmjetësuesi evropian për dialogun, ...

 • Shtypi: “Bilanci i krizës së inskenuar Serbi-Kosovë është fatal”

  30 Dhjetor, 2022

  shtypi gjermanMedia gjermanishtfolëse vazhdon të fokusohet tek zhvillimet në Kosovë megjithë heqjen e barrikadave: Hapa të parë drejt uljes së tensioneve, por skepticizmi mbetet dhe konflikti nuk zgjidhet.

   

  Gazeta “Neue Zürcher Zeitung” nën titullin “Në grindjen për barrikadat raundi i parë shkon për Beogradin, por Serbia nuk duhet të gëzohet shpejt”, shkruan se perëndimi e detyroi Kosovën t’i përgjigjet pakicës serbe. Por ...

 • Serbët hoqën barrikadat në veri të Kosovës

  30 Dhjetor, 2022

  barikadaHeqja e barrikadave nga veriu i Kosovës u përshëndet nga kreu i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell. “Diplomacia mbizotëroi në uljen e tensioneve në veri të Kosovës”, tha Borrell.

   

  Janë larguar barrikadat në  veriun e Kosovës të vendosura nga serbët lokalë, që për 19 ditë mbajtën të mbyllura rrugët kryesore të kësaj pjesë të banuar me shumicë serbe. ...

 • Largohet barrikada në Serbi, rihapet pika kufitare në Merdar

  29 Dhjetor, 2022

  MerdarPas dy ditësh bllokimi, raportohet se është liruar për qarkullim rruga drejt pikës kufitare në Merdar, përkatësisht në anën e territorit të Serbisë.

   

  Njoftimin për hapjen e e kësaj rruge, e konfirmoi Policia e Kosovës.

  “Bazuar në informacionet e fundit, rruga e cila ishte bllokuar me 27 dhjetor 2022 në kilometrin e dytë brenda në Serbi, sot në ora 09:50 është ...

 • Vuçiq: Heqja e barrikadave pas garancive nga SHBA e BE

  29 Dhjetor, 2022

  VucicPresidenti serb, Aleksandar Vuçiq u shpreh, se paraprakisht janë dhënë garanci nga SHBA dhe BE, se kërkesat e serbëve për heqjen e barrikadave do të plotësohen. Heqja e barrikadave në veri të Kosovës nis të enjten,

   

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç pas takimit që zhvilloi me përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, tha se largimi i barrikadave nga rrugët në veriun ...

 • Media gjermane: Ngjarjet në veri shkallëzim i rrezikshëm

  29 Dhjetor, 2022

  shtypi gjermanJo vetëm politika gjermane ka reaguar pas ashpërsimit të tensioneve në veri. Edhe mediat gjermane i kushtojnë vëmendje zhvillimeve në veriun e Kosovës.

  Gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në analizën e saj pas ashpërsimit të situatës në veri, shkruan se ajo që po ndodh aktualisht në veriun e Kosovës është një shkallëzim i rrezikshëm, të cilin perëndimi duhet ta marrë ...

 • Serbia njofton se do të hiqen barrikadat

  29 Dhjetor, 2022

  barikadatPresidenti Vuçiq ka bërë të ditur heqjen e barrikadave në veriun e Kosovës. Një gjykatës në Prishtinë mori vendimin për kalimin në arrest shtëpiak të ish-policit serb të arrestuar për sulm ndaj institucioneve të KQZ-së.

   

  Serbët do të fillojnë me heqjen e barrikadave, bëri të ditur presidenti serb, Aleksandad Vuçiq pas një takimi me serbët nga veriu i Kosovës në ...

 • Serbët e Kosovës detyrohen nga Beogradi t’i mbikqyrin barrikadat

  29 Dhjetor, 2022

  Barrikada MitroviceSerbë në veri të Kosovës tregojnë se Beogradi i detyron punonjësit e administratës paralele të mbikqyrin barrikadat bazuar në një sistem turnesh. Po ashtu ata tregojnë për njerëz të maskuar që patrullojnë në veri.

   

  Prindërve të 25-vjeçarit serb nga Kosova, Aleksandër, në fshatin Zupçe në veri të Kosovës, ku jetojnë shumica e serbëve të Kosovës, u duhet të qëndrojnë prej ...

 • Vuçiç: Largimi i bllokadave në rrugët e veriut të Kosovës fillon të enjten në mëngjes

  29 Dhjetor, 2022

  Barrikada MitrovicePresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se largimi i bllokadave nga rrugët në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe do të fillojë mëngjesin e së enjtes.

   

  “Për 24 orë apo 48 orë do të hiqen barrikadat”, tha ai pas një takimi me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova të mërkurën në Rashkë në jug të Serbisë.

  Paralajmërimi u bë ...

 • Pse po gjëmon në Ballkanin Perëndimor?

  28 Dhjetor, 2022

  Barrikada MitrovicePër një kohë të gjatë dukej shumë i mundur afrimi me Kosovës dhe Serbisë . Por tani frontet janë ashpërsuar, ushtria serbe madje është vendosur në gatishmëri të lartë. Si erdhi puna deri këtu?

   

  Fjalët e ministrit serb të Mbrojtjes, Milos Vuçeviç tingëlluan kërcënues, sikur konflikti i Serbisë me Kosovën ishte gati para shpërthimit ushtarak. “5000 forca speciale të ushtrisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"