LAJMET NGA KOSOVA

 • Takimi Kurti-Escobar me dyer të mbyllura

  12 Dhjetor, 2022

  Kurti Escobar(Plotësuar) Ka përfunduar takimi mes presidentes Vjosa Osmani me emisarin amerikan për

  Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

   

  Siç njofton gazetarja e RTK-së, Donika Sherifi, e cila po ndjek nga afër këto takime, tashmë Escobar ndodhet në takim me kryeministrin Albin Kurti.

  Madje ky takim që ishte parashikuar të fillonte në orën 16:30, ka nisur për rreth 20 minuta më herët.

  Ndryshe nga takimi ...

 • Chollet zbret sot në Ballkanin Perëndimor

  12 Dhjetor, 2022

  CholletKëshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, nga sot fillon një vizitë dyditore në Kosovë.

   

  Takimet e tij në të gjitha shtete e Ballkanit Perëndimor, diplomati i lartë amerikan do t’i nisë me Kosovën.

  Gjatë tërë kohës, ai  pritet të jetë i shoqëruar nga i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Madje ky i fundit, të ...

 • Bildt: Gjërat do të nxehen kur Kosova të aplikojë për anëtarësim në BE

  12 Dhjetor, 2022

  BildtIsh kryeministri i Suedisë në vitet 1991-1994 e më vonë edhe ministër i Punëve të Jashtme të këtij vendi në vitet 2006-2014, Carl Bildt, është deklaruar për situatën e krijuar në veri të vendit.

   

  Me një postim në llogarinë e tij në Twitter, Bildt i cili ka qenë i përfshirë shumë në zhvillimet në Ballkan, deklaroi se situata mund të ...

 • SHBA-ja kërkon largimin e bllokadave në veriun e Kosovës dhe shtensionimin e situatës.

  12 Dhjetor, 2022

  bllokadaAmbasadat amerikane në Prishtinë dhe në Beograd bënë thirrje të dielën që të hiqen të gjitha bllokadat në rrugët e veriut të Kosovës dhe të punohet për shtensionimin e situatës në zonë.

   

  Në një deklaratë të përbashkët thuhet se Shtetet e Bashkuara shprehin shqetësimin e tyre të thellë për situatën aktuale.

  “Ne e kuptojmë se autoritetet e Kosovës kanë arrestuar një ...

 • Borrell: Aktorët duhet t’i shmangen përshkallëzimit

  12 Dhjetor, 2022

  BorellSulme ndaj Policisë së Kosovës dhe EULEX-it në veri. Rrugët kryesore në veri po mbahen të bllokuara nga grupe të serbëve. BE paralajmëron nga shkallëzimi i situatës

  Autoritetet ndërkombëtare dhe ato vendore dënuan fuqishëm sulmet e grupeve të armatosura mbi Policinë e Kosovës përfshirë edhe atë të misionit EULEX në veri të vendit. Serbët po mbajnë të barrikaduara disa rrugë në veri ...

 • Situata në veri e qetë, persona të maskuar te Lagjja e Boshnjakëve

  9 Dhjetor, 2022

  mitrovicaPersona të maskuar vazhdojnë të qëndrojnë te Lagjja e Boshnjakëve në Mitrovicën e Veriut, raporton gazetarja e RTK-së në terren.

   

  Sipas gazetares së RTK-së, situata tani është e qetë dhe shihet prani e karabinierëve italianë.

  Mbrëmë në veri, një pjesëtarë i Policisë së Kosovës është lënduar lehtë dhe janë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale në veturën e policisë, thuhet në njoftimin ...

 • Një polic i plagosur në veriun e Kosovës

  9 Dhjetor, 2022

  PoliciaPolicia e Kosovës tha se një pjesëtar i saj është plagosur lehtë në një sulm i armatosur në veriun e vendit të banuar me shumicë serbe.

   

  Në një njoftim të policisë thuhet se në fshatin Serbovc të komunës së Zveçanit, njësitë e policisë “janë sulmuar nga persona të armatosur me armë të gjata, nga një automjet i tipit Audi, ngjyrë ...

 • Kurti: Futja e Ballkanit Perëndimor në BE, ul ndikimin rus në rajon

  9 Dhjetor, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të enjten se Ballkani Perëndimor ka nevojë për një proces të përshpejtuar për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe se futja në BE e këtij rajoni do të sjellë përfitime nga BE dhe e do të ulë influencën ruse në Ballkan.

   

  “Tani ka influencë malinje nga Federata Ruse në Ballkanin Perëndimor, futja në ...

 • Stano paralajmëron takimin Kurti – Vuçiq në Bruksel

  9 Dhjetor, 2022

  flamujZëdhënësi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Peter Stano, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq janë ftuar në Bruksel për një takim.

   

  Stano në konferencë për media, ka thënë se BE-ja e ka përsëritur disa herë se do të ketë takim. Por, ka thënë se së shpejti do të bëhet e ...

 • Incidente në veri të Kosovës, por pa pasoja në njerëz

  7 Dhjetor, 2022

  Policia e ksIncidentet në veri të Kosovës, ndodhën ndërsa në Prishtinë Mirosllav Lajҫak, i dorëzoi kryeministrit Kurti, tekstin e përditësuar të të ashtuquajturit “plan franko-gjerman”, për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi.

   

  Disa incidente, shpërthime me shok bomba dhe shkrepje armësh, ndodhën pasditën e së martës në dy komuna në veri të Kosovës në Zubin Potok dhe Mitrovicë të Veriut. Këto incidente, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"