LAJMET NGA KOSOVA

 • Ekspertët: Rusia po përpiqet të përdorë përshkallëzimin e tensioneve në Ballkan për interesat e saj

  28 Dhjetor, 2022

  barikadaTensionet në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe kanë nxitur diskutimet rreth përfshirjes së mundshme ruse në nxitjen e tyre, si dhe diskutimet rreth frikës nga shpërthimi i dhunës që është rritur që nga fillimi i agresionit të Rusisë në Ukrainë.

   

  Serbia është i vetmi vend evropian që nuk i ka vënë sanksione Moskës dhe llogaritë në mbështetjen ...

 • Kosova në pritje të KFOR-it për heqjen e barrikadave në veri

  28 Dhjetor, 2022

  Albin Kurti dhe komandanti i Forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë, Angelo Michele RistucciaSipas qeverisë së Kosovës, KFOR-i edhe EULEX-i janë të një mendimi, se duhet të rivendoset liria e lëvizjes në veri të Kosovës dhe nuk duhet të ketë barrikada në asnjë rrugë. BE-ja bën thirrje për zgjidhje politike.

   

  Autoritetet ndërkombëtare të sigurisë në Kosovë KFOR dhe EULEX dhe qeveria ...

 • Plani franko-gjerman për Kosovën dhe marrëveshja gjermano-gjermane

  24 Dhjetor, 2022

  Egon Bahr dhe Michael KohlEgon Bahr dhe Michael Kohl gjatë nënshkrimit të marrëveshjes gjermano-gjermane më 21 dhejtor 1972

  Deri tani nuk kishim marrëdhënie, tani do të kemi marrëdhënie të këqia, tha negociatori gjermano-perëndimor mbas nënshkrimit të marrëveshjes gjermano-gjermane, më 21 dhjetor 1972

  “Marrëveshja që u nënshkrua sot është baza e marrëdhënies së dy shteteve gjermane. Ajo është themeli mbi të ...

 • Kosova e interesuar për dronët turq Bayraktar, por akoma asgjë konkrete

  21 Dhjetor, 2022

  Presidentja, Vjosa Osmani viziton fabrikën e prodhimit të dronëve BayraktarKosova e ka në agjendën e saj çështjen e blerjeve të dronëve Bayraktar nga Turqia, sipas ministrit të Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka nga komuniteti turk. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka reaguar.

   

  Qeveria e Kosovës e ka në agjendën e saj  dhe po punon për çështjen e blerjeve të dronëve ushtarakë ...

 • Abraham: Për momentin mungon fundamenti për Asociacionin Serb në Kosovë

  21 Dhjetor, 2022

  deputeti gjerman, Knut AbrahamNë një intervistë ekskluzive me DW deputeti gjerman, Knut Abraham, bën analizën e zhvillimeve aktuale në Kosovë dhe bilancin e politikës së Gjermanisë ndaj Ballkanit Perëndimor.

   

  Deutsche Welle: Zoti Abraham, ne duam të analizojmë shkurtimisht politikën gjermane në Ballkanin Perëndimor në vitin 2022, por nuk mund të anashkalojmë disa zhvillime të fundit. Pra, le të fillojmë me ...

 • “Koka” të krimit të organizuar dhe kontrabandistë, kush janë strategët e barrikadave

  21 Dhjetor, 2022

  MitrovicaPo kush e kontrollon veriun e Kosovës në të vërtetë dhe cilat janë interesat e errëta që luhen pas strategjisë së barrikadave…? E vërteta është se në Veri, nuk luhen vetëm interesa politike.

   

  Tensionet dhe bllokadat i shërbejnë interesave kriminalë nga grupime të cilat në këtë zonë janë zotër të aktiviteteve të paligjshme.

  Veriu i Kosovës përbëhet nga katër komuna të ...

 • Jashari: Specialja nuk mund të dënojë në emër të popullit

  16 Dhjetor, 2022

  Sali MustafaJashari: Specialja nuk mund të dënojë në emër të popullit

   

  Dënimin e Salih Mustafës me 26 vite burgim nga Gjykata Speciale, Bekim Jashari e ka quajtur dëshmi që lufta ende nuk ka përfunduar.

   

  “Luftën e fituar me gjak, falë dëshmorëve, martirëve e luftëtarëve të lirisë, sot po e humbim fatkeqësisht, dhe kjo pasi nuk e mbrojtëm kurrë që nga paslufta’, ...

 • Sali Mustafa dënohet më 26 vjet heqje lirie për krime lufte

  16 Dhjetor, 2022

  Sali MustafaGjykata e Posaçme e Kosovës për krime lufte me seli në Hagë e shpalli fajtor dhe e dënoi me 26 vjet heqje lirie Sali Mustafën një ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nën akuzat për krime lufte.

   

  Vendimi i sotëm paraqet edhe vendimin e parë të kësaj gjykate.

  Salih Mustafa, u shpall fajtor nën akuzat për vrasje dhe torturë në ...

 • Rashiq: Ndalimi i Trajkoviqit rast i turpshëm, kemi mendim ndryshe nga regjimi i Beogradit

  16 Dhjetor, 2022

  RashiqRashiq: Ndalimi i Trajkoviqit rast i turpshëm, kemi mendim ndryshe nga regjimi i Beogradit

  Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, në një konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë, ka thënë se ndalimi i këshilltares se tij, Rada Trajkoviq, nga Policia e Serbisë, në pikën kufitare në Merdar, është rast i turpshëm.

  Ai ka theksuar se ajo është e sëmurë ...

 • Trajkoviq thotë se policia serbe nuk po ia mundëson kalimin në Merdare

  16 Dhjetor, 2022

  Rada TrajkoviqRada Trajkoviq, këshilltarja e ministrit për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka thënë të premten se policia e Serbisë nuk është duke e lejuar të hyjë në Serbi.

   

  “Jam duke qëndruar në linjën administrative për 11 orë, pa sqarime, pa arsye, dokumentet më janë konfiskuar ilegalisht dhe më është parandaluar liria e lëvizjes”, ka thënë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"