LAJMET NGA KOSOVA

 • “Mbrojtja” e Kosovës me maska në Beograd

  16 Dhjetor, 2022

  beograd 1“Aksion patriotik në Beograd lidhur me përkeqësimin e situatës në Kosovë”.
  Së bashku me këtë koment, në platformën digjitale Telegram, grupi paraushtarak rus Vagner dërgoi një video të një proteste ku morën pjesë qindra protestues të krahut të djathtë në Beograd.

  Siç u shpjegua në protestë, ajo u organizua mbrëmjen e 12 dhjetorit si shenjë “mbështetjeje për serbët” në ...

 • Serwer: Asociacioni, paralel me njohjen nga Serbia të Kosovës

  15 Dhjetor, 2022

  Daniel Serwer dhe David KaninDy analistë amerikanë thonë se duhen ndërmarrë hapa për të qetësuar tensionet mes Serbisë dhe Kosovës. Megjithatë njohësit me përvojë të marrëdhënieve mes dy vendeve, Daniel Serwer dhe David Kanin thonë për Zërin e Amerikës se nuk ka zgjidhje të qarta dhe të lehta për ta realizuar një gjë të tillë. Ata thonë gjithashtu se ...

 • Kurti sot në Pragë dorëzon aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

  15 Dhjetor, 2022

  AlbinKurti ka udhëtuar për në Pragë, në ora 13:00 dorëzon aplikimin për BE

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka udhëtuar për në Pragë të Republikës së Çekisë, për t’ia dorëzuar Presidencës çeke aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

   

  Gjatë qëndrimit të tij në Pragë, kryeministri Kurti fillimisht do të zhvillojë një takim bilateral me ministrin e Punëve të Jashtme ...

 • Escobar: Nuk duhet militarizuar kriza në veriun e Kosovës – koha për bisedime

  15 Dhjetor, 2022

  EscobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar tha të mërkurën në mbrëmje në Beograd se kriza në veriun e Kosovës nuk duhet të militarizohet, ndërsa shprehu besimin për një zgjidhje të shpejtë të situatës në zonë, ku grupe qytetarësh serbë po mbajnë të bllokuara rrugët kryesore për të pestën ditë me radhë.

   

  Zoti Escboar i bëri këto komente në ...

 • Escobar për REL-in: Të jem i sinqertë, unë mendoj se duhet të punohet menjëherë për Asociacionin.

  14 Dhjetor, 2022

  EscobarI dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, thotë se Kosova ka garanci shumë të forta të sigurisë nga Shtetet e Bashkuara.
  SHBA-ja, thotë ai, e kundërshton dhe e refuzon në mënyrë kategorike kërkesën e Serbisë për kthimin e forcave të saj në Kosovë.

  Duke folur për Radion Evropa e Lirë në Prishtinë, Escobar thotë se barrikadat në ...

 • Krerët e shtetit nënshkruajnë sot aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

  14 Dhjetor, 2022

  EU KSSot në ora 11:00 do të mbahet ceremonia e nënshkrimit të aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

   

  Në këtë ceremoni do të jenë presidentja Vjosa Osmani Sadriu, kryekuvendari Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti.

   

  “Pas ceremonisë së nënshkrimit, Osmani, Konjufca dhe Kurti do të kenë deklaratë për media”, njoftoi Zyra për Media e Presidencës së Kosovës.

  Konfirmimin se Kosova ...

 • Escobar: Duhet të flasim për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë

  14 Dhjetor, 2022

  eSCOBAR lAJCAK kURTII dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar tha të martën se është koha që të diskutohet për fillimin e themelimit të Asociacionit të komunave serbe dhe se këtë tha ai, ia ka bërë të qartë edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

   

  Ai i bëri këto komente në Prishtinë takimit me kryeministrin Kurti së bashku ...

 • Kosova para aplikimit për statusin e vendit kandidat në BE

  14 Dhjetor, 2022

  AlbinKosova do të dalë nga ngecja e rrugës së integrimit për në BE me aplikimin për statusin vendit kandidat. Ministrat e Jashtëm të BE kanë përshëndetur reformat, por kërkojnë respektim të detyrimeve që dalin nga dialogu.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi, se qeveria gjatë kësaj jave do të dorëzojë aplikimin për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Sipas tij, Bashkimi Evropian ...

 • Ministrat e Jashtëm të BE-së humbasin durimin me Kosovën dhe Serbinë

  13 Dhjetor, 2022

  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock me Josep Borrell përfaqësuesi i lartë i Politikës së Jashtme dhe të Sigurisë të BEPërveç luftës së Rusisë në Ukrainë, BE-ja sërish shqyrtoi edhe tensionet e rrezikshme së fundi mes Kosovës e Serbisë, vende këto aspirante për anëtarësim në union.

   

  Josep Borrell, politikani spanjoll që rrezaton qetësi dhe maturi, merret me të gjitha konfliktet ...

 • Takimi Kurti-Escobar me dyer të mbyllura

  12 Dhjetor, 2022

  Kurti Escobar(Plotësuar) Ka përfunduar takimi mes presidentes Vjosa Osmani me emisarin amerikan për

  Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

   

  Siç njofton gazetarja e RTK-së, Donika Sherifi, e cila po ndjek nga afër këto takime, tashmë Escobar ndodhet në takim me kryeministrin Albin Kurti.

  Madje ky takim që ishte parashikuar të fillonte në orën 16:30, ka nisur për rreth 20 minuta më herët.

  Ndryshe nga takimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"