LAJMET NGA KOSOVA

 • Nis takimi trepalësh, BE – Kosovë – Serbi në Bruksel

  21 Nentor, 2022

  Bruksel(E plotësuar, ora 10:10) Pas takimeve të ndara që kryediplomati evropian, Josep Borell ka pasur fillimisht me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti pastaj me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tashmë në Bruksel ka filluar takimi trepalësh, BE-Kosovë-Serbi.

  Përfundon takimi Kurti-Borell, nisë ai Borell-Vuçiq 

  (E plotësuar, ora 09:20) Ka përfunduar takimi bilateral mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me shefin e diplomacisë ...

 • Takime urgjente të Borrellit me Kurtin dhe Vuçiqin për targat

  21 Nentor, 2022

  BrukselNë Bruksel mbahen takime urgjente të Borrellit me krerët e Kosovës dhe Serbisë për targat. Së pari mbahen takime të ndara pastaj takimi trepalësh.

   

  Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka parashikuar së pari të mbajë takime të ndara me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ndërsa më pas pritet edhe një takim trepalësh. Në këto takime ...

 • BE-ja fton në takim Kurtin e Vuçiçin

  18 Nentor, 2022

  BEBashkimi Evropian ka ftuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, për një takim në Bruksel në një përpjekje për të gjetur një zgjidhje për situatën në veriun e Kosovës që zyrtarët evropianë kanë cilësuar më të rrezikshmen që nga viti 2013.

   

  Zëdhënësi i BE-së Peter Stani nuk tha se kur mund të ndodhë takimi por ...

 • Krasniqi: Targat nuk janë më të rëndësishme sesa marrëveshja finale

  18 Nentor, 2022

  MambliNë një intervistë për Zërin e Amerikës kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi thotë se vendi i tij ndodhet përballë një situate të pashembullt në pjesën e veriore, pas largimit të komunitetit serb nga të gjitha institucionet shtetërore të Kosovës.

   

  Zoti Krasniqi, i cili ndodhet këto ditë në Uashington për takime me zyrtarë amerikanë, thotë se të gjithë ...

 • Nuk ka “paqe” për targat/ Kosovës i është prezantuar një propozim për daljen nga kriza

  17 Nentor, 2022

  AlbinAs takimet urgjente të së martës nuk arritën të ulin përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë në një tryezë diskutimi.

   

  Emisari i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak takoi zëvendëskryeministrin Besnik Bislimin me disa propozime për të dalë nga situata e krijuar në veri.

  Por, dakordimi mungon edhe pse kanë mbetur vetëm pesë ditë deri në fillimin e gjobitjes së qytetarëve që nuk heqin ...

 • Kosovë: Deputetët e rinj të Listës Serbe bëjnë betimin dhe largohen nga salla

  17 Nentor, 2022

  Lisat serbe betimiNëntë deputetë të rinj të Listës Serbe subjektit kryesor të serbëve të Kosovës u betuan të enjten në parlament, duke marrë mandatet e lëna ditë më parë nga bashkëpartiakët e tyre, pas vendimit që punonjësit serbë të largohen nga të gjitha institucionet vendase, për shkak të siç është thënë moszbatimit të marrëveshjeve të Brukselit nga autoritetet në ...

 • “Lufta” në Twitter e Viola von Cramon me Ana Bërnabiq

  17 Nentor, 2022

  Mrs Viola von Cramon Mrs Mr BernabicE gjitha nisi nga dy fotografi, për të vazhduar me një polemikë, e më vonë duket sikur një përplasje nga distanca.

  Krejt kjo mes dy politikaneve që mbajnë pozita të larta. Njëra është kryeministre e Serbisë e tjetra raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian.

  Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq dhe raportuesja për Kosovën në PE, ...

 • Sarrazin: S`ka plan franko-gjerman, pjesët e publikuara s`janë të sakta

  16 Nentor, 2022

  Sarazin(Plotësuar) Për shumë kohë u quajt plani franko-gjerman si një kornizë e re e dialogut Kosovë Serbi. Por, hartues i këtij plani doli të jetë shefi i diplomacisë evropiane Josep Borell, bashkë me emisarin e posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak.

   

  E për gjithë këtë kohë sa ky plan që thuhet të jetë dyfaqësh dhe u quajt franko-gjerman, e çuditë ...

 • Borrell: 21 nëntori nuk duhet të na gjejë pa marrëveshje për targat

  15 Nentor, 2022

  BorellShefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell, tha se Kosova e Serbia janë në udhëkryq, dhe duhet të vendosin nëse duan t’i kthehen së kaluarës apo të shkojnë drejt BE-së.

   

  Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell, e cilësoi situatën e sigurisë në Kosovë si më të rrezikshmen që nga viti 2013. Pradaj ai i ...

 • Presidentja e Kosovës caktoi 18 dhjetorin ditë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veriun e vendit

  15 Nentor, 2022

  VjosaPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, shpalli të hënën në mbrëmje se zgjedhjet e parakohshme për kryetarë të katër komunave në pjesën veriore të Kosovës do të mbahen me 18 dhjetor, mes pikëpyetjeve për mbajtjen e tyre për shkak të tensioneve në zonë.

   

  Vendimi u shpall pas takimit konsultativ që presidentja Osmani zhvilloi gjatë ditës me përfaqësuesit e partive politike parlamentare, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"