LAJMET NGA KOSOVA

 • Presidentja e Kosovës caktoi 18 dhjetorin ditë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veriun e vendit

  15 Nentor, 2022

  VjosaPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, shpalli të hënën në mbrëmje se zgjedhjet e parakohshme për kryetarë të katër komunave në pjesën veriore të Kosovës do të mbahen me 18 dhjetor, mes pikëpyetjeve për mbajtjen e tyre për shkak të tensioneve në zonë.

   

  Vendimi u shpall pas takimit konsultativ që presidentja Osmani zhvilloi gjatë ditës me përfaqësuesit e partive politike parlamentare, ...

 • Të gatshëm për të marrë mandatet e rezervuara parlamentare

  15 Nentor, 2022

  parlamentiPërfaqësuesit e subjekteve politike nga radhët e komunitetit serb që morën pjesë në zgjedhjet e fundit parlamentare në Kosovë shprehen të gatshëm për të marrë mandatet parlamentare të rezervuara për komunitetin serb në Kuvendin e Kosovës.

   

  Në prononcime për redaksinë serbe të Radio Kosovës ata shprehen se është e nevojshme që serbët të kenë përfaqësuesit e tyre në parlament.

  Politikanët serbë ...

 • Borrell: Kemi bërë një propozim për tejkalimin e krizës në veriun e Kosovës

  14 Nentor, 2022

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se u ka bërë një propozim Kosovës dhe Serbisë për tejkalimin e situatës në veriun e Kosovës, ku nuk ka më punonjës serbë në institucionet vendase, të cilët u tërhoqën në shenjë kundërshtimi të zbatimit të vendimit të qeverisë në Prishtinë për konvertimin e targave të ...

 • Kurti në Vjenë: Kosova me rritjen ekonomike më të madhe në rajon

  14 Nentor, 2022

  AlbinNë kryeqendrën austriake, ka filluar Forumi Ekonomik i Vjenës, në të cilën po marrin pjesë akterë politikë dhe ekonomik nga rajoni dhe BE-ja.

   

  Në kryeqendrën austriake, ka filluar Forumi Ekonomik i 19 i Vjenës, në të cilën po marrin pjesë akterë  politikë dhe ekonomik nga rajoni dhe BE-ja. Në këtë forum kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për zhvillimet ...

 • Kurti, Vuçiç takime me shefin e politikës së jashtme të BE-së Borrell, por jo me njëri-tjetrin

  12 Nentor, 2022

  Borel Kurti Borel VucicKryeministri Albin Kurti tha se Kosova dëshiron marrëdhënie të mira dhe paqësore me Serbinë dhe është e gatshme që të zgjasë dorën e pajtimit përkundër krimeve të kryera në të kaluarën, por nuk do të bëjë lëshime që do të thellonin ndarjet në vija etnike.

   

  Ai i bëri këto komente në Forumin e Paqes të Parisit përgjatë ...

 • Forumi i Paqes në Paris – Kurti: Jo Asociacionit mbi baza etnike

  11 Nentor, 2022

  AlbinDialogu Kosovë-Serbi s’ecën përpara pa njohjen reciproke tha Albin Kurti në një intervistë për Deutsche Welle-n. Sipas tij situata aktuale në Veri nxitet nga Beogradi për të mbuluar refuzimin e propozimit franko-gjerman. 

  DW: Z.Kurti, cila është agjenda juaj gjatë kësaj vizite në Paris?

  Albin Kurti: Dje u takova me Presidentin Macron. U prita prej tij në Pallatin Elysee, për herë të tretë brenda ...

 • Borell: Në këtë moment kritik, paqja dhe stabiliteti janë thelbësor

  11 Nentor, 2022

  Borel Kurti Borel VucicPër takimin në Paris ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe shefit të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri,Josep Borell, ka reaguar edhe ky i fundit. Përmes një njoftimi në Twitter, Borell thotë se në Paris ka pasur takime intensive me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, për dialogun e lehtësuar nga BE dhe ...

 • Osmani: Përafrimi me agresorin kurrë nuk sjellë paqe

  11 Nentor, 2022

  OsmaniE tërë infrastruktura e sigurisë e kontinentit tonë është e kërcënuar për shkak të luftës së paprovokuar e të paarsyeshme të Rusisë ndaj Ukrainës. Kështu ka theksuar presidentja e vendit, Vjosa Osmani, gjatë adresimit të saj në “Forumin e Paqes” në Paris.

   

  Ajo gjatë këtij paneli ka thënë se e përfaqëson një shtet, i cili ka qenë viktimë e gjenocidit ...

 • Kurti: Serbia të distancohet nga politika e Millosheviqit dhe e Putinit

  11 Nentor, 2022

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, derisa iu ka drejtuar Forumit të Paqes në Paris, tha se Kosova ka filluar normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë 11 vjet më parë, ndërkaq edhe pas 11 vjetësh raportet nuk janë më të mira dhe, sipas tij, ka një arsye të qartë për këtë.

  Në këtë diskutim në Forumin për Paqe në Paris, kreu qeveritar ...

 • Parisi nuk i bëri bashkë Kurtin e Vuçiçin

  11 Nentor, 2022

  Borel Kurti Borel VucicKryeministri Albin Kurti tha se Kosova dëshiron marrëdhënie të mira dhe paqësore me Serbinë dhe është e gatshme që të zgjasë dorën e pajtimit përkundër krimeve të kryera në të kaluarën, por nuk do të bëjë lëshime që do të thellonin ndarjet në vija etnike.

   

  Ai i bëri këto komente në Forumin e Paqes të Parisit përgjatë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"