LAJMET NGA KOSOVA

 • Kryeministri Albin Kurti u takua me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

  11 Nentor, 2022

  Kryeministri Albin Kurti, i cili po qëndron në Francë për të marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris, para fillimit të forumit, u takua me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

   

  Sipas njoftimit të Qeverisë tema qendrore të takimit ishin dinamizimi i dialogut Kosovë-Serbi, zbatimi i vendimit ...

 • Pala kosovare: Propozimi franko-gjerman është bazë e mirë për diskutime

  11 Nentor, 2022

  vjosa Kurti MacronUdhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, në Paris patën takime të ndara me Presidentin e Francës Emannuel Macron, për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe planin për arritjen e një marrëveshje Kosovë-Serbi.

   

  Dy udhëheqësit më të lartë të Kosovës, Presidentja Vjosa Osmani-Sadriu dhe kryeministri Albin Kurti,  thanë se në Paris se kanë prezantuar një kornizë të  përgjithshme ...

 • Nic: Serbia po e shfrytëzon krizën për të fituar kohë

  11 Nentor, 2022

  Milan NicTërheqja e serbëve nga institucionet në Veri të Kosovës ka krijuar një situatë shumë serioze prapakthyese, thotë eksperti i Evropës Juglindore, Milan Nic në intervistë për DW.

   

  Deutsche Welle: Gjendja në Kosovë është e tensionuar. Serbët kanë dalë nga institucionet në veri të Kosovës. Çfarë mund të presim?

  Milan Nic: Mendoj se shumë gjëra ishin në rrugë të mirë në drejtim të normalizimit ...

 • Escobar: Kosova të përmbushë kërkesat për targat dhe Asociacionin e komunave me shumicë serbe

  11 Nentor, 2022

  EscobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar, tha se Kosova duhet të përmbushë kërkesat perëndimore për çështjen targave të makinave dhe themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ndërsa Serbisë i është bërë e qartë se tërheqja e serbëve nga institucionet e Kosovës është e padobishme.

   

  Në një intervistë me Zërin e Amerikës, zoti Escobar e vlerësoi mjaft ...

 • Analisti amerikan, Daniel Serwer në një intervistë për KosovaOnline ka thënë se: Kurti e di çfarë do, por duhet të jetë efikas, të mos krijojë probleme që nuk mund t’i zgjidhë vetë

  11 Nentor, 2022

  SerwerKurti pas takimit me përfaqësuesit e tri partive më të mëdha opozitare – ku Ramush Haradinaj u largua nga takimi, liderët e LDK-së dhe PDK-së kanë akuzuar kryeministrin për mungesë komunikimi me aleatët, veçanërisht me SHBA-në.

   

  KosovaOnline: Sipas jush, si është komunikimi aktual mes SHBA-së dhe Kosovës?

   

  Nuk jam i sigurtë se ka mungesë komunikimi. Kryeministri Kurti ka idetë e veta ...

 • Kurti e Vuçiq pritet të takohen në Paris

  10 Nentor, 2022

  Vucic KurtiKryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha se ai është i gatshëm dhe i interesuar për dialog dhe marrëveshje me Serbinë me njohjen reciproke në qendër. SHBA i kërkon Kosovës që të themelojë Asociacionin e komunave serbe.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shkuar në Paris me ftesë të presidenti francez Emmanuel Macron për të marrë pjesë në një konferencë ...

 • Kurti dhe Vuçiç pritet të takohen në Paris

  10 Nentor, 2022

  kurti vucicKryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç pritet të takohen në Francë përgjatë punimeve të Forumit të Paqes së Parisit, në një periudhë tensionesh ndërmjet të dyja vendeve dhe trysnisë ndërkombëtare për të shmangur tensionet dhe për të punuar për një marrëveshje normalizimi ndërmjet tyre.

   

  Të mërkurën në mbrëmje kryeministri Kurti në një video të ...

 • Mblidhet grupi punues i BE-së, temë edhe liberalizimi i vizave për Kosovën

  9 Nentor, 2022

  EU KSGrupi Punues i Këshillit Evropian të BE-së, mblidhet sot në Bruksel për të diskutuar çështjen e heqjes së regjimit të vizave për Kosovën. Pas një muaji nga mbledhja e fundit, Grupi Punues për vizat i Këshillit Evropian rikthehet në një mbledhje dy-ditore që mbahet më 9 dhe 10 nëntor. Deri në fund të këtij vitit procesi i liberalizmit ...

 • EULEX-i shton praninë e policisë në Kosovë pas tensioneve në veri

  9 Nentor, 2022

  EulexShefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se “në këto kohë të tensionuara në Kosovë, EULEX përmbush detyrën e tij për të garantuar stabilitet.

   

  Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit EULEX, e ka shtuar praninë në Kosovë me njësi tjera të policisë, pas largimit të serbëve të veriut nga të gjitha institucionet, përfshirë edhe ...

 • Ambasadori Delawie: Shtyrja e çështjes së targave nuk ka kuptim pa marrëveshje

  9 Nentor, 2022

  Ambasadori DelawieIsh-ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, beson se thelbi i tensionit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk janë targat, por, siç tha ai, refuzimi i autoriteteve serbe për të njohur pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, pothuajse 25 vjet pas luftës. Zoti Delawie i bëri këto komente për korrespondentin e Shërbimit Serb të Zërit të Amerikës Milan Nesic.

   

  Zëri i Amerikës: Cili ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"