LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbia përgatit përforcim financiar për serbët që braktisën institucionet e Kosovës

  9 Nentor, 2022

  TodicSerbët që braktisën institucionet e Kosovës, më 5 nëntor, sipas presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, “do të kenë përkujdesje”.

   

  SimicMë 6 nëntor, në një prononcim në Tv Pink, ai deklaroi se kjo do t’i kushtojë shtetit 50 deri në 60 milionë euro, por nuk ka specifikuar se për çfarë “kujdesi” ...

 • “Nëse s’nënshkruan, të djegin makinën”: Rrëfimet e punëtorëve të dorëhequr nga institucionet e Kosovës

  9 Nentor, 2022

  Punëtorët e Gjykatës Themelore në Mitrovicë të Veriut pasi dhanë dorëheqje më 7 nëntorNjë punonjëse e Gjykatës Themelore në Mitrovicë thotë se është detyruar të japë dorëheqje pas 20 vitesh shërbimi, pasi më 5 nëntor, në një takim me kryetarin e Listës Serbe, Goran Rakiq, është vendosur që pjesëtarët e komunitetit serb të dorëhiqen në mënyrë kolektive nga institucionet ...

 • Dorëheqje masive e serbëve nga institucioinet e Kosovës

  9 Nentor, 2022

  MitrovicaKosovë: Vazhdojnë dorëheqjet e serbëve nga institucionet qendrore dhe lokale. Për këto zhvillime, kryeministri Kurti akuzon Beogradin. Vuçiq thotë, se “populli serb në Kosovë nuk do të mbetet pa mbështetjen e Serbisë”.

   

   

  Kryeministri Kurti, po akuzon Beogradin zyrtar se ka për qëllim destabilizimin e situatës në Kosovë dhe e gjitha, kjo sipas tij, po ndodh për shkak se Vuçiqi ka ...

 • Dhjetë deputetë të Listës Serbe japin dorëheqje

  7 Nentor, 2022

  srpska listaTashmë edhe zyrtarisht me një njoftim për media nga Drejtoria për media dhe marrëdhënie me publikun e Kuvendit të Kosovës, është konfirmuar se deputetët e Listës serbe kanë dhënë dorëheqje.

   

  “Dhjetë deputetë të Listës serbe dorëzojnë dorëheqje të parevokueshme”, shkruan në njoftimin zyrtar të Kuvendit.

  “Njoftojmë se 10 deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës nga subjekti politik parlamentar Lista ...

 • Policët serbë në veri, dorëzojnë armët, uniformën dhe mbesin të papunë

  7 Nentor, 2022

  policiaDy ditë më parë ishin të veshur me uniformë të policisë. Por tani, të veshur me rroba civile, ish pjesëtarët e Policisë së Kosovës nga komnuniteti serb, në veri të vendit, po shkojnë një nga një në stacionin policor në Mitrovicën e Veriut.

   

  Siç shihet edhe në fotografitë e shkrepura nga gazetari i RTK-së, Hysni Demaku, ata me vete kanë ...

 • “Epidemia” e ikjes, psikologët: Pakënaqësia dhe pasiguria po përzënë shqiptarët

  7 Nentor, 2022

  IK“Do iki”, epidemia që ka mbërthyer të madh e të vogël. Pakënaqësia dhe pasiguria, në themel të psikologjisë së turmës.

   

  Emigracion ka pasur dhe do të ketë në çdo kohë, në gati gjithë botën, por largimi në përmasat e një “epidemie” i shqiptarëve, janë gati 700 mijë në më shumë se 10 vjet, ikja më çdo kusht nga vendi, ka ...

 • Kosovë: Reagojnë BE, NATO dhe KFOR-i

  7 Nentor, 2022

  Josep BorrellShefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell kërkoi që serbët të kthehen në institucione dhe Kosova të zgjasë afatin për targat dhe të themelojë Asociacionin.

   

  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit “që të përmbahen nga çdo veprim i njëanshëm që mund të çojë në ...

 • SHBA: Kosova dhe Serbia të përmbahen nga veprimet që mund të çojnë në dhunë

  7 Nentor, 2022

  usaShtetet e Bashkuara u bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë të zgjedhin rrugën e bisedimeve dhe të përmbahen nga veprimet që do të çonin në dhunë dhe përplasje.

   

  Një zëdhënës i ambasadës amerikanë në Prishtinë tha të dielën se Shtetet e Bashkuara pajtohen me Bashkimin Evropian se zhvillimet e fundit rreth marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë shqetësuese dhe vënë në ...

 • Serbët protestojnë në veriun e Kosovë

  7 Nentor, 2022

  protesta serbetTë dielën në veriun e Kosovës u mbajtën protesta të organizuara nga Lista Serbe, subjekti kryesor politik serb, një ditë pas vendimit të kësaj liste për t’u tërhequr nga institucionet e vendit. Vendimi pasoi mospajtimet rreth vendimit të autoriteteve të Kosovës për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia.

  Përfaqësuesit politikë të serbëve akuzuan qeverinë e Kosovës ...

 • Përfundon e qetë protesta e serbëve në Mitrovicën e Veriut

  6 Nentor, 2022

  protesta(E plotësuar, ora 13:05)  Ka përfunduar e qetë protesta e serbëve në Mitrovicën e Veriut. Në këtë protestë kanë mbajtur fjalime liderët politik të serbëve të Kosovës, të cilët kanë dhënë dorëheqje nga pozita e tyre. Po ashtu në protestë ka folur edhe ish-komandanti i Policisë në veri, Nenad Gjuriq.

   

  Goran Rakiq, në fjalimin e tij, ka thënë se nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"