LAJMET NGA KOSOVA

 • SHBA dhe BE kritikojnë vendimin e Listës Serbe për bojkotimin e referendumit në veri

  9 Prill, 2024

  ambasada e SHBAShtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian kritikuan të hënën vendimin e Listës Serbe – subjekti kryesor i serbëve të Kosovës, për të mos marrë pjesë në votimin për largimin nga detyra të kryetarëve shqiptarë në katër komunat e banuara me shumicë serbe në veri të Kosovës.

   

  Ambasada amerikane në Prishtinë, tha në një përgjigje për Zërin ...

 • Petritsch: Marrëveshja Kurti – Vuçiq ka validitet ndërkombëtar

  8 Prill, 2024

  PetritschMarrëveshja e Brukselit dhe Aneksi i Ohrit, kanë validitet ndërkombëtar, sepse fjala e dhënë e një presidenti apo e një kryeministri para ndërmjetësve ndërkombëtarë, është po aq e vlefshme sa edhe nënshkrimi. Kështu thotë në një intervistë ekskluzive për Radio Kosovën, diplomati austriak Wolfgang Petritsch, ish përfaqësues i BE-së në bisedimet në Rambuje. Për Marrëveshjen e Rambujesë të vitit ...

 • Stradner: Vuçiqi është faktori kryesor i destabilitetit në rajon

  8 Prill, 2024

  StradnerIvana Stradner, e specializuar në çështjet e sigurisë dhe informacionit dhe një vëzhguese e thellë e gjendjes në Ballkanin Perëndimor, ka ngritur shqetësime serioze lidhur me rolin e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, në rajon.

   

  Stradner në platformën “X” , ka thënë se disa vende të Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë të vetëdijshëm se Vuçiq aktualisht ...

 • Marrëveshja ushtarake Kosovë-Turqi sot në Komisionin e Mbrojtjes

  8 Prill, 2024

  mareveshjaKomisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes sot do të mbajë mbledhje, në të cilën do të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes kornizë ushtarake ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Turqisë.

   

  Ndryshe ditë më parë Qeveria e Kosovës ka miratuar Marrëveshjen Kornizë Ushtarake ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së ...

 • Regjistrimi i popullsisë në Kosovë – serbët bojkotojnë

  6 Prill, 2024

  regjistrimiRegjistrimi i fundit i popullsisë në Kosovë u krye në vitin 2011, kur Kosova kishte rreth 1.8 milion banorë. Lista Srpska sërish u ka bërë thirrje serbëve që të bojkotojnë procesin e regjistrimit.

   

  Në Kosovë ka nisur regjistrimi i popullsisë një proces ky që do të zgjasë një muaj e gjysmë. Herën e fundit regjistrimi i popullsisë në Kosovë është bërë në ...

 • Lajçaku njoftohet me sfidat me të cilat ballafaqohen shqiptarët e Luginës

  5 Prill, 2024

  Shaip Kamberi Nevzad Lutfiu Miroslav LajçakDeputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi dhe kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Nevzad Lutfiu sot në Bruksel takuan emisarin e BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi dhe për çështje tjera në Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, të cilin e kanë njoftuar me sfidat me të cilat ballafaqohen shqiptarët e Luginës.

   

  Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Nevzad ...

 • Serbia krijon grup pune kundër anëtarësimit të Kosovës në KE

  5 Prill, 2024

  Strasburg KSPas dështimit për gjetjen e një marrëveshje kompromisi për përdorimin e dinarit serb në Kosovë, palët akuzuan njëra-tjetrën për mungesën e vullnetit për të gjetur zgjidhje. BE tha se ka pasur përafrim të qëndrimeve.

   

  Marrëdhëniet Kosovë Serbi nuk po dalin nga rrethi vicioz i mungesës së progresit. Asnjë zgjidhje kompromisi në sfond për shumë çështje në mënyrë që të dyja vendet të normalizojnë marrëdhëniet, ...

 • Çfarë dihet për dëmet që iu shkaktuan Kosovës në luftë?

  5 Prill, 2024

  MitrovicaÇështja e dëmeve të kohës së luftës në Kosovë është riaktualizuar ditëve të fundit, pasi në kuadër të regjistrimit të popullsisë – që zhvillohet prej 5 prillit deri më 17 maj 2024 – për herë të parë është përfshirë një pyetësor për të dokumentuar dëmet nga lufta në ekonomitë familjare. Qytetarët e Kosovës do të mund të dëshmojnë mbi ...

 • Kosovë-Serbi: Raund i ri bisedimesh në Bruksel për dinarin

  4 Prill, 2024

  BE sherbimi i jashtemA do të ketë zgjidhje në takimin e Brukselit për çështjen e dinarit? Para takimit diplomatë perëndimorë i kanë bërë thirrje qeverisë së Kosovës të pezullojë rregulloren që ndalon përdorimin e dinarit.

   

  Përfaqësues të Kosovës dhe Serbisë takohen sot (04.04) në Bruksel nën ndërmjetësimin e BE-së në  një raund të ri bisedimesh për zgjidhjen e situatës së krijuar për dinarin e Serbisë.

  Rregullorja e ...

 • Kosova dhe Serbia sërish pa përparim në bisedimet për dinarin serb

  4 Prill, 2024

  bisedimeKryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë i dhanë fund sërish pa ndonjë përparim takimit të së enjtes në Bruksel, në të cilin u diskutua lidhur me përdorimin e dinarit serb në Kosovë.

   

  I dërguari evropian për bisedimet Miroslav Lajçak tha se gjatë takimit janë mbushur disa boshllëqe midis propozimeve të dy palëve dhe se do të vazhdojnë diskutimet bazuar në idetë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"