LAJMET NGA KOSOVA

 • Escobar: Një marrëveshje Kosovë-Serbi është e mundshme shpejt

  20 Tetor, 2022

  Gabriel EscobarEscobar tha, se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet shpejt. Duke marrë parasysh kontekstin e asaj që po ndodh, secili duhet të marrë përgjegjësi për të krijuar qëndrueshmëri, jo vetëm në Evropë, por edhe në rajon.

   

  I ngarkuari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar para largimit nga Kosova dhe udhëtimit drejt Serbisë, tha se Shtetet e Bashkuara e mbështesin plotësisht propozimin franko-gjerman për ...

 • Escobar: Mbështesim propozimin franko-gjerman për marrëveshjen Kosovë – Serbi

  20 Tetor, 2022

  EscobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Shtetet e Bashkuara e mbështesin plotësisht propozimin franko-gjerman për një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndërsa nënvizoi se diplomatët evropianë thonë që kjo është çështje javësh.

   

  Ai i bëri këto komente gjatë një interviste për televizionin Kanal 10 në Prishtinë, duke theksuar se çdo propozim nga shtetet evropiane për dialogun, ...

 • Arrestohet edhe një i dyshuar për vrasjen e Ivanoviqit

  20 Tetor, 2022

  IvanovicPolicia e Kosovës e ka arrestuar më 19 tetor një person të nacionalitetit serb me inicialet M.M., nën dyshimet se ka qenë anëtar i një grupi kriminal të përfshirë në vrasjen e politikanit opozitar serb nga veriu i Kosovës, Oliver Ivanoviqit.

   

  Urdhrin për arrestimin e të dyshuarit e ka dhënë Prokuroria Speciale e Kosovës.

  Oliver Ivanoviq, i cili ka udhëhequr nismën ...

 • Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit përuron disa nga investimet në Kosovë në fushën e energjisë

  19 Tetor, 2022

  sfidat e mijevjecaritDrejtoresha ekzekutive e Korporatës amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit, Alice Albright tha të martën se qasja në burime të besueshme të energjisë është pjesë thelbësore e zbutjes së varfërisë dhe rritjes ekonomike.

   

  Ajo i bëri këto komente në Prishtinë ku mori pjesë në përurimin një projekti të financuar nga kjo korporatë për rinovimin e pesë rrokaqiejve duke siguruar shkallë ...

 • Ka përfunduar takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani me emisarin special të SHBA-së për dialogun Kosovë – Serbi, Gabriel Escobar.

  19 Tetor, 2022

  Osmani Escobar2Pas takimit nikoqirja dhe mysafiri janë deklaruar për media.

  Osmani: Serbia nuk po implementon marrëveshjet e nënshkruara

   

  E para e vendit, Vjosa Osmani tha me Escobarin kanë diskutuar tema të ndryshme, teksa ka kritikuar Serbinë për mosimplementim të marrëveshjeve. Ajo tha se SHBA-të duhet të anghazhohen në rajon, sepse aq më shumë që angazhohen ato rezultatet janë të kapshme.

  “Historia e ...

 • Gërvalla në OKB: Serbia donte të na zhdukte nga harta

  19 Tetor, 2022

  DonikaKa përfunduar seanca e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në të cilën është prezantuar raporti gjashtëmujor i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres për punën e UNMIK-ut.

   

  Gërvalla në OKB: Babi im është vrarë nga Serbia

  Zëvendëskryeministrja e Kosovës, njëherit ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, para se të përfundojë seanca iu kundërpërgjigj, ministrit të ...

 • Lajçak në Beograd, energjia dhe targat temë diskutimi

  17 Tetor, 2022

  Lajcak VucicPas vizitës në Prishtinë javën e kaluar, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, po qëndron në Beograd, për të takuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Çështja e energjisë dhe targave, thuhet se do të jetë tema e diskutimit.

   

  Lajçak javën e kaluar ka takuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ndërsa ...

 • Kushte të reja për liberalizimin e vizave me Kosovën?

  17 Tetor, 2022

  schengen vizaPresidenca Çeke e Këshillit Evropian, pas takimit të grupit punues, tha se është e domosdoshme që të qartësohen edhe disa çështje për të çuar përpara liberalizimin e vizave për Kosovën.

   

  Grupi punues i Këshillit të BE-së diskutoi për herë të parë çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën, dhe Komisioni Evropian, rikonfirmoi edhe njëherë se Kosova i ka përmbushur ...

 • Kosovë: përgatitjet për ngrohje gjatë dimrit

  17 Tetor, 2022

  largpercuesiRrahim Beqiri, banor i Prishtinës, merr 110 euro në muaj ndihmë nga shteti, me të cilat mban familjen, gruan dhe djalin 11 vjeç. Ai thotë se në pamundësi për të gjetur një punë të rregullt, me këto të ardhura e ka të vështirë të sigurojë ngrohje për këtë dimër. Viteve të kaluara e kishin ndihmuar miqtë me drunj, por ...

 • Lajçak: Kosova dhe Serbia të mos e shpërdorojnë mundësinë për një marrëveshje para vitit 2024

  14 Tetor, 2022

  Lajcak KurtiI dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha të enjten se Kosova dhe Serbia nuk duhet të shpërdorojnë mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre para zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian në vitin 2024.

   

  Ai i bëri këto komente pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"