LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Jam optimist për dialogun në Bruksel sepse kemi qasje të re

  9 Tetor, 2022

  AlbinKryeministri Albin Kurti në Seminarin e 102-të të Rose-Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-së në Prishtinë, ka thënë se tani është më optimist sa i përket dialogut për marrëveshje me Serbinë, pasi është një qasje e re në agjendën e Brukselit.

   

  “Jam optimist sa i përket dialogut në Bruksel sepse atje kemi krijuar qasjen e duhur dhe të drejtë dhe ...

 • Vuçiç: Franca dhe Gjermania kërkojnë anëtarësimin e Kosovës në OKB

  9 Tetor, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha të shtunën se Franca dhe Gjermania kanë paraqitur një dokument me të cilin kërkojnë që Serbia të lejojë anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, por pa e njohur pavarësinë e saj, ndërsa në shkëmbim Serbisë do t’i ofrohet përshpejtimi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

   

  Ai i bëri këto komente në një ...

 • Osmani për Asociacionin: Mbështes çdo iniciativë që s’ka kompetenca ekzekutive

  7 Tetor, 2022

  OsmaniPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, konsideron se mësimdhënësit në Kosovë duhet të paguhen, nëse ka një premtim për kompensimin e planit mësimor të humbur gjatë grevës në muajin shtator.

   

  Gjatë një interviste në Pragë për Radion Evropa e Lirë, presidentja e Kosovës flet edhe për përfitimet e Kosovës nga Bashkësia Politike Evropiane, një platformë për koordinim politik e zyrtarizuar në ...

 • Nga Praga dërgohet mesazh i qartë për Rusinë

  7 Tetor, 2022

  liderët e 44 vendeve evropianeKomuniteti Politik Evropian me 44 shtete dërgon sinjal të qartë se Rusia është e izoluar në Evropë. Edhe vendtakimi i ardhshëm i samitit është sinjal drejt Moskës.

   

  Në Pragë të Çekisë u mblodhën liderët e 44 vendeve evropiane për t’i dërguar një sinjal të qartë Rusisë se Evropa është e bashkuar dhe pa të. Emanuel Macron, ideatori i  Komunitetit ...

 • Raporti i Progresit për Kosovën publikohet me 12 tetor

  6 Tetor, 2022

  KS EUKomisioni Evropian do të publikojë me 12 tetor Raportin e Progresit për Kosovën. Lajmi është konfirmuar për Radio Kosovën, nga Zyra e Bashkimit Evropianë në Kosovë.

   

  Çdo vit Komisioni Evropian publikon Raportin e Progresit për vendet e  Ballkanit Perëndimor dhe Turqinë dhe tregon  për reformat që duhen bërë vendet që aspirojnë integrimin në Bashkimin Evropian.

  Vitin a kaluar në Raportin ...

 • Regjistrim për të dëshmuar se kush është shumicë në Luginë

  5 Tetor, 2022

  Kosova LindorePas dy dekadash do të mund të dihet zyrtarisht për numrin e shqiptarëve të regjistruar në Serbi.

  Procesi i regjistrimit të popullsisë në këtë vend ka nisur më 1 tetor dhe do të përfundojë më 31 të këtij muaji.

  Shqiptarët e kanë bojkotuar regjistrimin e vitit 2011, për shkak të, siç është thënë atëbotë, obligimeve të paplotësuara të shtetit serb ...

 • Marrëveshja Kosovë-Serbi ende nuk shihet të jetë afër

  4 Tetor, 2022

  KS SRProcesi i dialogut Kosovë-Serbi, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, ka filluar të intensifikohet kohëve të fundit.

   

  Megjithëkëtë, njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe procesit të dialogut nuk besojnë se këtë vit, ose në pjesën e parë të 2023-ës do të ketë një marrëveshje finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ata thonë se kjo mund të ndodhë vitin tjetër dhe se ...

 • Pas një muaji grevë, sot në Kosovë filloi viti i ri shkollor

  3 Tetor, 2022

  ShkollaPas një muaji grevë të mësimdhënësve kosovarë sot filloi viti i ri shkollor në të gjitha shkollat fillore e të mesme të vendit.

   

  Greva kishte nisur nga 25 gushti kurse viti i ri shkollor do të duhej të niste me 1 shtator.

  Kërkesat e mësimdhënësve ndër të tjera ishin që pagat e tyre të rriten edhe për 100 euro, deri në ...

 • Të hënën fillon mësimi, BSKP-ja pezullon grevën deri në janar të vitit 2023

  1 Tetor, 2022

  BSKPBashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), ka marrë vendim që të pezullojë grevën e filluar një muaj më parë dhe nga dita e hënë do të fillojë mësimi, si dhe do të pezullohet greva në institucionet e tjera.

   

  Kreu i BSPK-së, Atdhe Hykolli ka nis këtë konferencë duke e vlerësuar grevën si të ligjshmë. “Greva ishte detyrim sindikal ...

 • Kurti: Bashkimi Gjermanive ishte përfundim dhe fillim

  30 Shtator, 2022

  AlbinKryeministri Albin Kurti, mori pjesë në shënimin e përvjetorit të bashkimit të dy Gjermanive, të organizuar nga ambasada e këtij shteti në Kosovë. Në fjalëne tij, kryeministri Kurti u shpreh se 3 tetor 1989, ishte një përfundim dhe një fillim.

   

  “Ishte përfundimi i 45 vjetëve të ndarjes. Pra, këtë ditë e festojmë, jo vetëm se i bashkoi ato që duhej të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"