LAJMET NGA KOSOVA

 • Liberalizimi i vizave sot në rend dite në BE

  13 Tetor, 2022

  flamuj euSot Grupi Punues në kuadër të Këshillit Evropian do të nisë procedurat për liberalizimin e vizave. Futja e Kosovë në agjendë nga Presidenca Çeke, po shihet si hap shumë i rëndësishëm dhe pozitiv.

   

  Sot tema e liberalizmit të vizave për Kosovën është vendosur në tavolinën e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian. Lajmi është konfirmuar për Radio Kosovën nga Zyra ...

 • Baerbock: Serbia nuk mund të hyjë në BE pa njohur Kosovën

  13 Tetor, 2022

  Annalena DonikaMinistrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz takon homologen e saj gjermane në Berlin. Dy kryediplomatet rikonfirmuan domosdoshmërinë e njohjes reciproke mes Serbisë dhe Kosovës.

   

  Ministrja gjermane e Punëve të Jashtme, Annalena Baerbock, theksoi se Serbia nuk mund të hyjë në BE pa njohur Kosovën. „Si qeveri gjermane, ne kemi një qëndrim shumë, shumë të qartë për njohjen”, tha Baerbock. ...

 • Komisioni i BE: Marrëveshja Kosovë-Serbi urgjente për avancim në rrugën evropiane

  13 Tetor, 2022

  AlbinKomisioni i BE-së në Raportin e Progresit në pjesën për Kosovën konstaton arritje, por edhe shumë sfida në rrugën e saj të integrimit evropian.

   

  Komisioni i BE-së konstaton, se në dialogun me Serbinë Kosova duhet të tregohet më shumë konstruktive dhe se marrëveshja gjithëpërfshirëse ligjërisht e obligueshme është urgjente e thelbësore për t’ua mundësuar të dy vendeve avancimin në rrugën drejt BE-së. ...

 • Blinken: Nevojë për intensifikimin e dialogut Kosovë Serbi

  12 Tetor, 2022

  Antony BlinkenPas telefonatës me Antony Blinken, Kurti shprehet se u bisedua për marrëveshjen Kosovë-Serbi ligjërisht të obligueshme me njohje reciproke, kurse Vuçiq për dëshirën e administratës amerikane për zgjidhje të shpejtë.

   

  Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, zhvilloi biseda telefonike të ndara me dy udhëheqësit kryesorë të Kosovës dhe Serbisë, kryeministrin Albin Kurti dhe Presidentin Aleksandër Vuçiq. Në një njoftim ...

 • SHBA thekson rëndësinë e dialogut Kosovë-Serbi, nxit mbështetjen për Ukrainën

  12 Tetor, 2022

  Departament of StateSekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken theksoi të martën në biseda telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Sebisë, Aleksandar Vuçiç rëndësinë e dialogut mes dy vendeve të lehtësuar nga BE-ja.

   

  Në një njoftim të zëdhënësit të Departamentit të Shtetit Ned Price lidhur me bisedën e zotit Blinken me kryeministrin Kurti, thuhet se gjatë bisedës ...

 • Kosova, KE: Duhen përpjekje thelbësore për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve me Serbinë

  12 Tetor, 2022

  BE FlamujtKomisioni Evropian u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve duke e vlerësuar atë si thelbësore për integrimet evropiane.

   

  Bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë vazhduan me takime të rregullta mujore në nivel të kryenegociatorëve dhe një takim të nivelit të lartë më 18 gusht 2022. ...

 • Kurti: Ka një nismë franko – gjermane për marrëveshjen me Serbinë

  11 Tetor, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të hënën se ekziston një nismë franko-gjermane për përmbylljen e bisedimeve Kosovë – Serbi, por nuk është propozim përfundimtar.

   

  “Diskutohen modele të ndryshme, por nuk ka diçka përfundimtare e aq më pak vendimtare që do të mund të thuhej se ky është propozimi franko-gjerman dhe rrjedhimisht diskutojeni tash e jepni vërejtjet. Më shumë ka ...

 • Susanne Schűtz: Procesi i Berlinit nuk duhet të dublohet

  11 Tetor, 2022

  Susanne SchűtzE ngarkuara e Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor në intervistën për DW, shprehet optimiste për liberalizimin e vizave për Kosovën dhe rrëfen për pritshmëritë e saj nga samiti i ardhshëm i Procesit të Berlinit.

   

  Deutsche Welle: Znj. Ambasadore, cili ishte qëllimi i vizitës suaj këtë herë në Tiranë?

  Susanne Schűtz: Këtë herë erdha për të patur bisedime politike me përfaqësues të qeverisë, opozitës, gjithashtu të shoqërisë civile si edhe ...

 • Dokumenti gjermano-francez për Kosovën?

  10 Tetor, 2022

  Scholz Macron VjosaAlbin Kurti thotë se dialogu nuk duhet të shërbejë vetëm për menaxhim të krizave. Dialogu duhet të jetë për marrëveshje. Presidenti Vuçiq flet për një dokument gjermano-francez.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se “është optimist që në muajt e ardhshëm do të mund të arrihet një marrëveshje për përmirësimin e marrëdhënieve me Serbinë, marrëveshje kjo ligjërisht obliguese”. ...

 • Kurti: Jam optimist për dialogun në Bruksel sepse kemi qasje të re

  9 Tetor, 2022

  AlbinKryeministri Albin Kurti në Seminarin e 102-të të Rose-Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-së në Prishtinë, ka thënë se tani është më optimist sa i përket dialogut për marrëveshje me Serbinë, pasi është një qasje e re në agjendën e Brukselit.

   

  “Jam optimist sa i përket dialogut në Bruksel sepse atje kemi krijuar qasjen e duhur dhe të drejtë dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"