LAJMET NGA KOSOVA

 • Vuçiq: Serbia në asnjë mënyrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

  14 Shtator, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq në fjalimin e tij të parë para legjislaturës së re të Serbisë, kritikoi perëndimin duke thënë se “nuk dëshirojnë të respektojë të drejtën ndërkombëtare dhe Rezolutën 1242 të OKB.

   

  “Serbia në asnjë mënyrë nuk do ta njoh pavarësinë e Kosovës”. Kështu u shpreh presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq në fjalimin e tij të parë para ...

 • Gashi: Ja si po e përcjellim përvojën amerikane në Kosovë

  14 Shtator, 2022

  Qëndrim GashiFondi Kosovaro-Amerikan për Edukim ose KAEF është një program prestigjioz që ofron bursa në nivel masteri, për të rinjtë nga Kosova për të studiuar në universitetet më të shquara amerikane.

   

  Programi u themelua në vitin 2004, përmes Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID-it). Prej themelimit, mbi 113 të rinj kanë ndjekur studimet e tyre të masterit ...

 • Slloveni: Samiti i Procesit të Bërdo Brionit thirrje BE-së

  13 Shtator, 2022

  Samiti SlloveniNga Samiti i Procesit të Bërdo Brionit, BE-së i bëhet thirrje që Kosovës t’i hiqen vizat, ndërsa Bosnje e Hercegovinës t’i japë statusin e shtetit kandidat.

   

  Në Bërdo të Sllovenisë u mbajt Samiti i Procesit të Bërdo Brionit, ku liderët e vendeve të Ballkanit, diskutuan për situatën e përgjithshme në Ballkanin Perëndimor dhe nga aty iu bë thirrje Bashkimit ...

 • Prishtinë: Biseda të frytshme Lajҫak – Kurti

  12 Shtator, 2022

  KurtiI dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak dhe këshilltarët e posaçëm të Gjermanisë dhe të Francës për këtë dialog zhvilluan një takim me dyer të mbyllura me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti.

   

  Mirosllav Lajҫak tha pas takimit se kishin folur rreth dy orë për “dialogun dhe dinamikën e re dhe mënyrën se si ta çojmë procesin përpara. Ishte ...

 • Nis Samiti në Slloveni, foto e përbashkët me të gjithë presidentët

  12 Shtator, 2022

  Ballkani PerendimorLiderët e Ballkanit Perëndimor kanë arritur në vendin ku do të mbahet takimi i Bërdo-Brijunit. Para se të fillojë takimi, të gjithë pjesëmarrësit kanë bërë një foto të përbashkët

   

  Pjesëmarrja në Procesin Bërdo-Brijuni i cili këtë vit po mbahet në Slloveni është konfirmuar nga të gjithë drejtuesit e iniciativës: bashkëdrejtuesi i Iniciativës, presidenti kroat Zoran Milanović; Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu: Presidenti ...

 • Kupchan: Serbia do ta njohë Kosovën në këmbim të anëtarësimit në BE

  7 Shtator, 2022

  Kurti Vucic LajcakCharles Kupchan, nga Këshilli amerikan për Marrëdhënie me Jashtë, shpreh bindjen se Serbia, në fund, do ta njohë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, në këmbim të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Por, mbetet të shihet se si dhe kur do të realizohet ky qëllim, thotë ai në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

   

  Marrë parasysh disponimin e publikut ...

 • Lambrecht: Pa paqe në Ballkan nuk ka qendrueshmëri në Evropë

  7 Shtator, 2022

  Armend Mehaj dhe Christine LambrechtMinistrja gjermane e mbrojtjes priti në takim pune homologun kosovar, Armend Mehaj

   

  Ministrja gjermane e mbrojtjes, Christine Lambrecht, priti të martën (6.02.) në Berlin, homologun e saj nga Kosova, Armend Mehaj. Siç bëjnë të ditur burime të DW pranë Ministrisë gjermane të Mbrojtjes, në takim është biseduar për gjendjen në Kosovë dhe përpjekjet për normalizimin e ...

 • Kosovë, imami Labinot Maliqi flet pas kërcënimit ndaj tij

  7 Shtator, 2022

  Imami Labinot MaliqiStudiuesi i fesë islame Labinot Maliqi, njëherësh imam në një nga xhamitë në Prishtinë, është kërcënuar javën që shkoi, nëpërmjet një mesazhi në rrjetin social Facebook. Ai i tha Zërit të Amerikës se u kërcënua pak kohë pasi kishte ripublikuar një intervistë të tij të mëhershme në një nga televizionet lokale në Kosovë.

   

  “Para disa dite e kam ...

 • Scholz dhe Macron dërgojnë këshilltarët në Prishtinë e Beograd

  6 Shtator, 2022

  zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen HebestreitZëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit konfirmoi angazhimin e forcuar të Gjermanisë dhe Francës në normalizimin e dialogut Kosovë-Serbi.

   

   

  Të premten, më 9 shtator, ndërmjetësuesi i dialogut Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, do të jetë sërish për bisedime në Prishtinë e Beograd, por këtë radhë i shoqëruar nga dy këshilltarët e jashtëm të kancelarit gjerman, Olaf Scholz, ...

 • Scholz dhe Macron letër Kurtit dhe Vuçiqit

  5 Shtator, 2022

  Vucic kurtiKancelari Olaf Scholz dhe presidenti Macron i kanë bënë thirrje presidentit serb Vuçiq dhe kryeministrit kosovar Kurti “për të treguar gatishmëri dhe zgjidhje maksimale për të marrë vendime të vështira”.

   

  Për kancelarin gjerman, Olaf Scholz dhe presidentin francez, Emmanuel Macron normalizimi i plotë i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është thelbësor për Ballkanin Perëndimor. Liderët e dy shteteve më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"