LAJMET NGA KOSOVA

 • Scholz dhe Macron letër Kurtit dhe Vuçiqit

  5 Shtator, 2022

  Vucic kurtiKancelari Olaf Scholz dhe presidenti Macron i kanë bënë thirrje presidentit serb Vuçiq dhe kryeministrit kosovar Kurti “për të treguar gatishmëri dhe zgjidhje maksimale për të marrë vendime të vështira”.

   

  Për kancelarin gjerman, Olaf Scholz dhe presidentin francez, Emmanuel Macron normalizimi i plotë i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është thelbësor për Ballkanin Perëndimor. Liderët e dy shteteve më ...

 • Bugajski: Vuçiq dhe Putin po luajnë me kartën e Kosovës për kriza të reja në Ballkan

  3 Shtator, 2022

  Janusz BugajskiAnalisti amerikan, Janusz Bugajski, bashkëpunëtor i lartë në Fondacionin Jamestown në Uashington, thotë se presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe ai rus Vladmir Putin, po luajnë me kartën e Kosovës për të mbledhur nacionalistët dhe për të krijuar mosmarrëveshje. “Beogradi dhe Moska po llogarisin në përshkallëzimin e konfliktit në veri të Kosovës për të penguar zyrtarët perëndimorë nga marrja ...

 • Kosova dhe Serbia: Kompromis apo përshkallëzim i ri?

  2 Shtator, 2022

  MitrovicaKosova dëshiron të arrijë barazi në trafikun ndërkufitar me Serbinë. Kjo gjithmonë çon në konflikte. Qytetarët në veriun e Kosovës janë të lodhur nga tensionet në jetën e përditshme dhe duan zgjidhje.

   

  52-vjeçari serb i Kosovës Veroljub Petroniç parkon makinën e tij të kuqe të ndezur në një rrugë kryesore të frekuentuar në veri të qytetit të Mitrovicës, afër monumentit ...

 • Zbatohet marrëveshja Kosovë-Serbi për letërnjoftimet

  1 Shtator, 2022

  kufiriSerbia ndërpreu lëshimin e dokumentit për hyrje/dalje për shtetasit e Kosovës si zëvendësim për letërnjoftimin, por thekson, se marrëveshja për lëvizje të lirë nuk mund të interpretohet si njohje e pavarësisë së Kosovës.

   

  Filloi së zbatuari marrëveshja për dokumentet e identifikimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë e dakorduar ditë më parë me ndërmjetësimin e BE-së dhe SHBA-së. Në këtë mënyrë Serbia ndërpreu ...

 • Kurti: Na duhet drejtësi për të gjitha krimet e kryera gjatë luftës

  31 Gusht, 2022

  1617Ballafaqimin me të kaluarën e kemi vënë si kapitull të veçantë në kornizën e përgjithshme qё do duhej ta përfshinte marrëveshja finale me Serbinë. Nuk mund të ecim drejt të ardhmes, pa e adresuar të kaluarën, pa u ballafaquar me të, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fjalën e tij, në shënimin e Ditës ndërkombëtare të të zhdukurve ...

 • DASH: Marrëveshja për dokumentet e identifikimit, një hap drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

  30 Gusht, 2022

  Departament of StateShtetet e Bashkuara mbështesin marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për dokumentet e identifikimit, tha për shërbimin serb të Zërit të Amerikës një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të hënën. Sipas tij, Shtetet e Bashkuara “e shohin marrëveshjen si një hap të rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve, të bazuar në njohjen reciproke”.

   

  Marrëveshja e arritur të shtunën pasoi një periudhë ...

 • “Persona të zhdukur me dhunë” apo “persona të zhdukur”

  30 Gusht, 2022

  1620Aktivitet në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, në Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur më 27 prill 2022.

   

  Termi “me dhunë” duket se po bllokon arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për personat e zhdukur gjatës luftës në Kosovë, më 1998/99.

  Dy vendet, qysh në vitin 2011, janë të angazhuara në një dialog për normalizimin e marrëdhënieve, me ndërmjetësimin e ...

 • Derisa kroatët dhe boshnjakët, flasin hapur, gjatë gjithë kohës për të kaluarën e tyre të largët dhe të afërt, duke kujtuar krimet, viktimat, si dhe duke festuar betejat e fituara në luftën e tyre të ashpër me okupatorët serbë, shqiptarët heshtin për të kaluarën e tyre plot dhimbje, vuajtje, tmerre, të shkaktuara nga po i njëjti agresor dhe ideologjia në shërbim të këtij agresori.

  30 Gusht, 2022

  Madje edhe serbët ngulin këmbë për të kaluarën, por duke luajtur me mjeshtri rolin e viktimës që po dëmtohet.

  Në Kosovë, e në veçanti në ish IRJM kërkohet nga faktori ndërkombëtar dhe zbatohet me dëgjueshmëri dhe bindje nga klasa politike shqiptare që të harrohet e kaluara, madje edhe ajo e afërt, gjithmonë, në funksion të “stabilitetit të rajonit”. Ndërsa klasa politike në Shqipëri, “harron” vullnetarisht të kaluarën, duke patur frikë të ...

 • Kurti paralajmëron reciprocitet të plotë nëse nuk arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Serbinë

  29 Gusht, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha të dielën se është i përkushtuar për arritjen e një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve dhe njohjen e ndërsjellë me Serbinë, ndërsa paralajmëroi vendosjen reciprocitet të plotë nëse nuk arrihet një marrëveshje e tillë.

   

  Ai i bëri këto komente gjatë punimeve të Këshillit të Përgjithshëm të lëvizjes Vetëvendosje, një ditë pasi Kosova dhe Serbia ...

 • Escobar: Duam përkushtimin e Kosovës dhe Serbisë se do të përmbahen nga dhuna

  26 Gusht, 2022

  EscobarI dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha të premten se shpreson që Kosova dhe Serbia deri më 1 shtator të gjejnë një zgjidhje për mospajtimet rreth përdorimit të dokumenteve personale dhe targave të makinave, që çuan në tensione në fillim të këtij muaji.

   

  Ai i bëri këto komente në përfundim të vizitës në Prishtinë dhe në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"