LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbi: Raporti i KE-së për Kosovën shihet si gjest armiqësor

  29 Mars, 2024

  KEMiratimi i raportit që i hap rrugën Kosovës për anëtarësim në Këshilin e Evropës u cilësua në Kosovë si historik e arritje e madhe. Për Serbinë anëtarësimi i mundshëm i Kosovës në KE është gjest armiqësor ndaj Serbisë.

   

  Në Kosovë vendimi i  Komisionit për Politikë dhe Demokraci të Këshillit të Evropës që i hap rrugën Kosovës për anëtarësimin në këtë Këshill u mirëprit ...

 • Mali i zi ndërron mendje për Kosovën? Abazoviç: Qeveria e re s’ka vizion të njëjtë

  29 Mars, 2024

  AbazovicNëse Dritan Abazoviç do të ishte ende kryeministër, Mali i Zi nuk do të votonte kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Europës.

   

  Në një intervistë me gazetaren e Euronews Albania Alice Taylor në Bruksel, Abazoviç e arsyetoi kështu qëndrimin e vendit të tij.

   

  “Gjatë mandatit tim, ne e mbështetëm tërësisht Kosovën. Por ky është realiteti i ri. Kjo ndodh sepse ...

 • Reagime pas vendimit për t’i hapur rrugën Kosovës drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës

  28 Mars, 2024

  KE reagimeAutoritetet në Kosovë mirëpritën vendimin e një dite më parë të Komisionit për politikë dhe demokraci të Këshillit të Evropës për t’i hapur rrugën e anëtarësimit të Kosovës në këtë këshill, ndërsa po kritikohet ashpër nga autoritetet në Serbi.

   

  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, e cilësoi vendimin një arritje shumë të madhe për vendin.

  “Tash qytetarët e Republikës mund ta ...

 • Mali i Zi, kritika ndaj votimit të deputetes Vukiçeviç kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

  28 Mars, 2024

  KE voaVotimi kundër raportit për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës nga përfaqësuesja e Malit të Zi në Komisionin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit për politikën dhe demokracinë, shkaktoi reagime të ashpra tek opozita në Malin e Zi.

   

  “Vota e kryetares së delegacionit malazez Maja Vukiçeviç, e cila është përfaqësuese e partisë pro-ruse dhe pro-serbe, kundër anëtarësimit të Kosovës ...

 • Kosova një hap më afër anëtarësimit në Këshillin e Evropës

  28 Mars, 2024

  KEPas miratimit të raportit për Kosovën nga Komisioni për Politikë dhe Demokraci Kosova një hap më afër anëtarësimit në Këshillin e Evropës.

   

  Komisioni për Politikë dhe Demokraci i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, miratoi të mërkurën (27.03.) raportin për Kosovën duke e afruar vendin një hap më tej drejt anëtarësimit të plotë në këtë Këshill. Anëtarët me 31 vota pro, katër ...

 • Asnjë përparim në dialogun për çështjen e dinarit

  26 Mars, 2024

  Lajcak BislimiDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel paraqiten propozimet e tyre për dinarin, por nuk u dakorduan. Palët akuzuan njëra-tjetrën, ndërsa Lajçak tha se propozimet qartësuan shumë gjëra.

  Dallime të mëdha në qëndrime kishin përfaqësuesit e Kosovës dhe ata të Serbisë në takimin e 25 marsit në Bruksel, ku u diskutua për çështjen e përdorimit të dinarit serb në Kosovë. Ndërmjetësi ...

 • Kosova dhe Serbia – pa përparim në bisedimet për dinarin serb

  26 Mars, 2024

  dinari serb bisedimeI dërguari evropian Miroslav Lajçak tha se javën e ardhshme në Bruksel pritet vazhdimi i bisedimeve Kosovë – Serbi për çështjen e përdorimit të dinarit serb. Zoti Lajcak takoi të hënën kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë për të diskutuar propozimet për gjetjen e një zgjidhjeje për personat e prekur nga rregullorja e Bankës Qendrore të Kosovës për ...

 • Në Bruksel bisedohet sot për dinarin serb në Kosovë

  25 Mars, 2024

  Bruksel dinariAutoritet ndërkombëtare i kërkojnë Kosovës që ta ndryshojë mënyrën e zbatimit të rregullores së BQK për dinarin. Sot do të bisedohet për këtë çështje në Bruksel.

   

  Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq, takohen këtë të hënë në Bruksel në raundin e dytë brenda një jave për ta diskutuar çështjen e ndalimit të përdorimit të dinarit në Kosovë nga autoritetet dhe ...

 • Kosova dhe Serbia diskutojnë sërish në Bruksel për dinarin serb

  25 Mars, 2024

  Bruksel Lajcak-BislimiKryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë po takohen të hënën në Bruksel për të diskutuar me të dërguarin e Bashkimit Evropian Miroslav Lajçak, lidhur me përdorimin e dinarit serb në Kosovë.

   

  Takimi i sotëm është vazhdim i së martës së kaluar kur palët u zotuan të dalin me propozime të reja për zgjidhjen e situatës së krijuar pas rregullores së ...

 • Gjen. Clark: Shkëputja e Kosovës u diktua nga veprimet serbe, tani dy vendet të gjejnë rrugën për të ecur përpara

  25 Mars, 2024

  Gjen Klark25 vjet pas ndërhyrjes së NATO-s për të ndalur spastrimin etnik në Kosovë, gjenerali Wesley Clark thotë se është krenar për operacionin që ai udhëhoqi dhe se rrjedha e ngjarjeve që kulmoi me pavarësinë e Kosovës, u diktua nga brutaliteti i forcave serbe. Gjenerali Clark thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës me rastin e këtij përvjetori, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"