LAJMET NGA KOSOVA

 • Presidentja e Kosovës për rezolutën kundër raportit të Dick Martyt: Mos prisni përshëndetje speciale

  22 Korrik, 2022

  Meta VjosaE pyetur për rezolutën që miratoi Kuvendi i Shqipërisë kundër raportit të Dick Martyt, Osmani është shprehur se nuk duhet pritur një përshëndetje speciale sepse rezoluta thotë atë që çdo shqiptar e thotë çdo ditë.

   

  Kuvendi i Shqipërisë ka shprehur atë që çdo shqiptar në Kosovë dhe Shqipëri apo kudo qoftë e ka thënë deri sot, që  lufta çlirimtare ...

 • Kurti: Serbia po u shmanget bisedimeve dhe zbatimit të marrëveshjeve

  21 Korrik, 2022

  Qeveria KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti akuzoi të mërkurën Serbinë se po u shmanget takimeve në Bruksel dhe zbatimit të marrëveshjeve.

   

  Ai i bëri këto komente gjatë një konference me gazetarë në Prishtinë, pas dështimit të mbajtjes së një takimi të paraparë gjatë kësaj jave ndërmjet tij dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç në Bruksel.

  “Ka pasur që të ndodh në ...

 • Kurti ua dërgon shkresën veteranëve, propozon ligj të ri për verifikimin e pjesëmarrësve në luftë

  20 Korrik, 2022

  veteranetPas më shumë se një muaji pritje, veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë pranuar propozimin nga kryeministri Albin Kurti, lidhur me kërkesat e tyre për përfshirje në pagën minimale.

   

  Këtë e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

  Kreu i ekzekutivit ka propozuar që menjëherë dhe bashkërisht të fillojë hartimi i një ligji të ...

 • Kurti: Serbia fajtore për shtyrjen e takimit të Brukselit

  20 Korrik, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas mbledhjes së qeverisë së Kosovës në një konferencë për media, ka folur për dështimin e implementimit e udhërrëfyesit që buron nga marrëveshja për energjinë për veriun e arritur në Bruksel, për shtyrjen e takimit të Brukselit dhe tema të tjera.

   

  ”Nuk pritet të bëhet subvencionimi për energji në veri për dimrin që vjen. Të gjithë e kanë ...

 • Lajçak nuk e sheh si tragjedi faktin që s’u takuan Kurti e Vuçiq

  19 Korrik, 2022

  LajcakEmisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, konsideron se nuk është tragjedi dështimi i takimit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Sipas, tij pas vlerësimit të situatës është vendosur që të organizohet më vonë një takim, po që të jetë, siç e ka quajtur ai, i mirë.

   

  Lajçak ka dhënë një intervistë ekskluzive ...

 • Sveçla: Radoiçiq, në krye të kontrabandistëve që sulmojnë Policinë

  18 Korrik, 2022

  SveclaAta që janë duke e sulmuar Policinë e Kosovës në veri të vendit, janë të njohur për organet e rendit si individë të kyçur në aktivitete ilegale, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla.

   

  Sipas tij, bëhet fjalë për disa grupe të kontrabandistëve, që janë të koordinuara ngushtë nga institucionet ...

 • Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miraton rezolutën për rastin e vrasjes së vëllezërve Bytyqi

  16 Korrik, 2022

  Vellezerit BytyqiMë 14 korrik, Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miratoi rezolutën për rastin e vrasjes së vëllezërve Bytyqi, në vitin 1999-të në Serbi. Lajmi u publikua në faqen e internetit të Kongresit Amerikan.

  Në rezolutën e propozuar nga Komisioni për Punët e Jashtme më 29 korrik të vitit të kaluar, në qëndrimin e Kongresit thuhet ...

 • 1 mijë e 219 raste të reja me COVID-19

  15 Korrik, 2022

  covidMinistria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informoi se nga 3 mijë e 283 testime, 1 mijë e 219 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me virusin COVID-19.

   

  Në 24-orëshin e fundit janë shënuar 1 mijë e 219 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, dhe nuk ka pasur ndonjë të vdekur nga koronavirusi.

  Në njoftimin ...

 • Europa Nostra: Manastiri i Deçanit është “monument i rrezikuar”

  14 Korrik, 2022

  Manastiri i DecanitAutoritetet e Kosovës thonë se përfshirja e Manastirit të Deçanit nga organizata Europa Nostra në listën e 7 monumenteve më të rrezikuara në Evropë nuk është bazuar në argumente profesionale dhe nuk reflekton realitetin.

   

  Organizata Evropiane e Trashëgimisë Kulturore, “Europa Nostra” i mbetet qëndrimit të saj, se Manastiri i Deçanit është “monument i rrezikuar”, pavarësisht kundërshtimit të Prishtinës ...

 • Ministri Aliu: Europa Nostra dëmtoi imazhin e Kosovës

  13 Korrik, 2022

  Ministri AliuNë emisionin “RTK Prime”, në RTK, është i ftuar ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, i cili flet për zhvillimet në këto dy ministri që i përfaqëson, por edhe për Qeverinë Kurti II.

  Në fillim ministri Aliu foli për çështjen e Manastirit të Deçanit, për çfarë kishin ardhur përfaqësuesit Evropa Nostra, të cilët ishin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"