LAJMET NGA KOSOVA

 • Geoana: Ballkani Perëndimor nuk po përballet me asnjë kërcënim

  8 Korrik, 2022

  Mircea Geoana NatoZëvendëssekretari i Përgjithshëm të NATO-s, Mircea Geoană, tha në Prishtinë se Ballkani Perëndimor nuk përballet me kërcënime. Udhëheqësit e Kosovës thonë se anëtarësimi në NATO është garancia më e mirë për paqe.

   

  Zëvendëssekretari i NATO-s, gjenerali Mircea Geoana, tha në Prishtinë se NATO ka një interes strategjik në Ballkanin Perëndimor, duke denoncuar kështu, siç tha, “luftën e palogjikshme ...

 • Erhard Bühler: KFOR-i dhe NATO do të evitonin çdo lloj sulmi nga jashtë

  7 Korrik, 2022

  Erhard BühlerSa mund të ndikojë konflikti i Ukrainës në Ballkanin Perëndimor? Si paraqitet gjendja e sigurisë në Ballkan, a ka rrezik kofliktesh të reja? Ish-komandanti i KFOR-t, gjenerali Erhard Bühler u përgjigjet pyetjeve për DW .

   

  Deutsche Welle: Zoti gjeneral Bühler, në Ballkanin Perëndimor ka ende shumë çështje të pazgjidhura: Serbia nuk e njeh shtetin e Kosovës, Republika Srpska përmend ...

 • Parlamenti Evropian bën thirrje për njohje reciproke mes Kosovës e Serbisë

  7 Korrik, 2022

  Parlamenti EUParlamenti Evropian miratoi një rezolutë ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohje të ndërsjellë”.

   

  Parlamenti Evropian miratoi pas dy ditë diskutimesh tri raporte për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjen e Hercegovinën, në të cilat bëhet thirrje për mbështetje të perspektivës evropiane të këtyre tri vendeve. Paralamenti miratoi edhe një rezolutë ku u bëhet ...

 • PE-ja voton sot raportet për Kosovën dhe Serbinë

  6 Korrik, 2022

  flamujt parlamenti BENë seancën plenare të Parlamentit Evropian të mërkurën do të votohen raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjë e Hercegovinën, që ishin miratuar para një muaji në Komisionin e Politikës së Jashtme. Votimi pason debatin e zhvilluar të martën mbrëma në PE për këto raporte.

   

  Gjatë debatit, sa i përket Kosovës dominuan thirrjet që të liberalizohen vizat dhe të ...

 • Kurti: Procesi i Berlinit i nevojshëm për integrimin në BE

  6 Korrik, 2022

  Olaf Scholz dhe Albin KurtiKryeministri i Kosovës shpreson që Procesi i Berlinit do të rinisë këtë vjeshtë nga kancelari gjerman, Olaf Scholz. Sipas Kurtit Kosova beson te ky paralajmërim i Gjermanisë.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është i bindur dhe shpreson shumë që procesi i Berlinit që përfshin vendet e Ballkanit Perëndimor, do të rifillohet nga kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz. ...

 • Kosova dhe MCC diskutojnë për zbatimin e marrëveshjes së re për energjinë

  6 Korrik, 2022

  Sarah Olmstead MCCNjë delegacion i Korporatës amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit, diskutoi të martën me autoritetet në Prishtinë mbi zbatimin e programit 202 milionë dollarësh të kësaj korporate për energjinë, i cili u miratua ditë më parë. Programi 5 vjeçar parasheh investime në infrastrukturën energjetike.

   

  Drejtoresha për Kosovën e Korporatës amerikane, Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC), Sarah Olmstead, tha të martën se ...

 • Thirrjet e Rexhep Qosjes për rikthim drejt vlerave etike

  5 Korrik, 2022

  QosjaRexhep Qosja thërret me zë për rikthim drejt vlerave etike.

  Ai e orienton thirrjen e tij sidomos ndaj veprimtarëve, intelektualëve dhe qytetarëve. Dhe këtë gjë e bën në një mënyrë tepër të rrallë: “Në Greqinë e lashtë, në kohën e Homerit, rreth zjarrit të ndezur në nderim të heroit të rënë në luftë ecnin shokët, miqtë dhe adhuruesit e tij, ...

 • Kurti në Athinë: Zgjidhja për Ballkanin Perëndimor është BE

  5 Korrik, 2022

  Albin Kryeministri Albin Kurti ka thënë se zgjidhja për Ballkanin Perëndimor është përfshirja në Bashkimin Evropian. Ai gjatë paraqitjes në panelin me temë “Evropa juglindore: A mund të ketë stabilitet dhe prosperitet në rajon?” në Athinë, ka thënë se së bashku me presidentin e SHBA-së, Jo Biden dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz mund të krijojnë një urë transatlantike.

   

  “Zgjidhja për ...

 • Politika dhe morali sipas Qosjes

  4 Korrik, 2022

  Rexhep_QosjaFilozofia dhe etika politike e Rexhep Qosjes

  Konceptet etike dhe filozofike të Rexhep Qosjes kanë natyrë humane. Ai nuk është një nacionalist i ashpër, siç është portretizuar shpesh në mediat serbe, por një humanist i bindur. Ai fton për sjellje racionale, etike dhe të përgjegjshme në raport me individin tjetër. Edhe bashkësia njerëzore mund të ekzistojë vetëm në saje të ...

 • Qeveria me draft-strategji të re të sigurisë

  4 Korrik, 2022

  qeveria kurtiQeveria e Kosovës ka miratuar draft-strategjinë e sigurisë 2022-2027, e cila sipas kryeministrit Albin Kurti parasheh rreziqet, kërcënimet dhe sfidat e vendit në fushën e sigurisë.

  Gjatë mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, të mbajtur më 4 korrik, Kurti tha se kjo strategji është hartuar në konsultim edhe me partnerët e QUINT-it.

  Në QUINT bëjnë pjesë: Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Franca, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"