LAJMET NGA KOSOVA

 • Pasuria e liderëve të Kosovës – toka, shtëpi, banesa e mijëra euro në banka

  15 Qershor, 2022

  Korupsioni joAgjencia kundër Korrupsionit, organizoi hedhjen e shortit për kontrollin e plotë të pasurisë për përzgjedhjen e 20% të zyrtarëve që janë subjekte të deklarimit vjetor të pasurisë, që do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë.
  Kjo pasi një ditë më parë, kjo Agjenci publikoi deklarimin pasurisë së zyrtarëve të shtetit. Shtëpi, banesa, troje, para të gatshme, e ...

 • Liria e vrarë

  14 Qershor, 2022


  Ferdonije Qerkezi  nga Gjakova, është gruaja simbol e sakrificës dhe vuajtjeve që sjell e lë pas lufta.

  Ajo humbi bashkëshortin dhe katër djemtë. Në një ditë si kjo të çlirimit të Gjakovës, ajo kujton çdo sekondë të asaj dite të rëndë të jetës së saj.

  “Në  99-shin, policia serbe kanë hy  po në këtë shpi. Ne ishim ...

 • AFET: Njohje e ndërsjellë Kosovë – Serbi, Beogradi të sanksionojë Moskën

  14 Qershor, 2022

  AfetKomisioni për Punë të Jashtme i Parlamentit Evropian, bëri thirrje të martën që marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të “mbështetet në njohjen e ndërsjellë” dhe Serbia t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë, për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

  Thirrjet janë pjesë e raporteve të këtij komisioni për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjën e Hercegovinën, që më pas do ...

 • PE: Marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë të bazohet në njohjen reciproke

  14 Qershor, 2022

  BE flamujtParlamenti Evropian për herë të parë ka thënë se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohjen reciproke”.

   

  Ky vlerësim u prezantua gjatë votimit për amendamentin në raportin përfundimtar për Serbinë në Komisionin për Punë të Jashtme të Parlamentit (AFET).

  Për këtë raport votuan 50 anëtarë të AFET-it, pesë ishin kundër dhe tre abstenuan.

  Krahas marrëdhënieve me Kosovën ...

 • Sarrazin flet për Ballkanin, katër ditë pas vizitës me kancelarin Scholz

  14 Qershor, 2022

  SarazinNuk është se u pa shumë, por megjithatë, ishte prezent.  Ky është emisari special i Gjermanisë për Ballkanin perëndimor, Manuel Sarrazin.

   

  Qeveria e Gjermanisë në përgjigje për RTKlive, konfirmoi se Sarrazin ishte prezent në vendete   Ballkanit perëndimor, gjatë vizitës së kancelarit gjerman, Olaf Scholz, katër ditë më parë.

  “Z. Sarazin ishte pjesë e delegacionit zyrtar dhe mori pjesë në të gjitha ...

 • Kryediplomati austriak nesër në Kosovë, takon Osmanin, Kurtin dhe Gërvallen

  13 Qershor, 2022

  Alexander SchallenbergMinistri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, nesër ( e martë) do të vizitojë Kosovën. Ai do të takohet me presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministren dhe ministren e jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz.

  “Temë e diskutimit do të jetë procesi i zgjerimit të Bashkimit Evropian, lufta dhe agresioni rus në Ukrainë si dhe impakti i kësaj lufte në Ballkanin ...

 • Scholz: Marrëveshja politike me Serbinë duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës

  10 Qershor, 2022

  Scholz Kurti 1Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha në Prishtinë se për dialogun Kosovë-Serbi duhet qëndrim konstruktiv dhe një marrëveshje përfundimtare, e cila do të kontribuonte në stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

  Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha në Prishtinë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës. Sipas tij, ...

 • 144-vjetori i Lidhjes së Prizrenit/ Veliaj takon kreun e Komunës: E rëndësishme të bashkëpunojmë dhe të mësojmë nga njëri-tjetri

  10 Qershor, 2022

  Lidhja e PrizrenitKryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ndodhet sot në Prizren për të marrë pjesë në ceremoninë e përkujtimit të 144-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ku janë mbledhur të gjithë kryetarët e komunave shqipfolëse të rajonit.

   

  Me këtë rast, Veliaj zhvilloi edhe një takim me kryetarin e Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, me të cilin diskutoi mbi ...

 • Scholz: S’ka anëtarësim në BE të Kosovës e Serbisë, pa njohur njëra-tjetrën

  10 Qershor, 2022

  Scholz Kurti voaKancelari gjerman Olaf Scholz, në konferencë për media me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Prishtinë, deklaroi se është i gëzuar që po viziton Kosovën si vendin e parë në Ballkanin perëndimor.

   

  “Fakti se pas një muaji, pas vizitës në maj kur u takuam në Berlin, jam në vizitë në Kosovë, tregon  sa i ngushtë është bashkëpunimi mes ...

 • Osmani: Lidhja e Prizrenit, frymëzim i përhershëm për emancipim kombëtar

  10 Qershor, 2022

  Lidhja e Prizrenit 144 vjetoriPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, në 144 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, ka thënë Lidhja Shqiptare e Prizrenit është një nga ngjarjet më të rëndësishme në historisë tonë mbarëkombëtare.

   

  “Lidhja Shqiptare e Prizrenit është një nga ngjarjet më të rëndësishme në historisë tonë mbarëkombëtare. Ky kuvend historik për kombin, nëpërmjet organizmit gjithëkombëtar politik dhe luftarak, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"