LAJMET NGA KOSOVA

 • Scholz në Prishtinë takon vetëm Kurtin

  9 Qershor, 2022

  ScholzVetëm një takim në Kosovë, do ta ketë kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, dhe ai takim do të jetë me kryeministrin Albin Kurti.

   

  Përveç me të dhe vizitës që do t’u bëjë trupave gjermane që shërbejnë në kuadër të KFOR-it, takime të tjera në Prishtinë, deri të enjten, nuk janë parashikuar.

  Kështu kanë deklaruar për RTKlive, në përgjigje me shkrim, Zyra ...

 • Serwer: Kosovës nuk i është dhënë status i barabartë, propozimi për “Ballkanin e Hapur” nuk duhet të merret parasysh

  9 Qershor, 2022

  serwerE vetmja rrethanë kur Kosova duhet ta marrë në konsideratë propozimin për anëtarësim në ‘Ballkanin e Hapur’, është nëse i ofrohet statusi i barabartë me shtetet tjera që marrin pjesë.

   

  Kështu ka deklaruar për Portalin D profesori i Universitetit “John Hopkins” në SHBA, Daniel Serwer.

  Ai ka thënë se, një gjë e tillë nuk i është ofruar Kosovës, dhe se sipas mendimit të ...

 • Ftesë e hapur për Ballkanin e Hapur

  8 Qershor, 2022

  Ballkani i hapurKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski i ka bërë ftesë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Samitin e Ballkanit të Hapur në Ohër të bëhet pjesë e kësaj iniciative.

  Në Ohër zhvilon punimet samiti i vendeve që përkrahin iniciativën Ballkani i Hapur. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, i cili e ka mirëpritur pjesëmarrjen e kryeministrit ...

 • Alt: Scholz t’i bëjë presion Serbisë për njohjen e Kosovës

  8 Qershor, 2022

  Renata AltKancelari gjerman, Olaf Scholz nis të premten një vizitë dyditore në Ballkanin Perëndimor. Kryetarja e komisionit të të drejtave të njeriut në Bundestagun gjerman në intervistë me DW pret mesazhe të qarta ndaj Serbisë.

   

  Deutsche Welle: Zonja Alt Ju kryesoni Komisionin për të Drejtat e Njeriut në Bundestagun Gjerman dhe keni qenë për shumë vite raportuese për Ballkanin Perëndimor në grupin ...

 • Scholz për vizitë në Ballkan

  4 Qershor, 2022

  ScholzKancelari gjerman Olaf Scholz zhvillon javën e ardhshme vizitën e tij të parë në Ballkan. Në Selanik ai do të zhvillojë një takim me krerët e vendeve anëtare të SEECP.

   

  Kancelari gjerman Olaf Scholz do të vizitojë javën e ardhshme (10.06./11.06) Ballkanin. Këtë e bëri të ditur të premten, më 03.06.22 në Berlin, në konferencën rregullt për shtyp, zëvendës-zëdhënësi i qeverisë gjermane, Wolfgang ...

 • Kryeministri i Kosovës refuzon pjesëmarrjen në takimin e radhës të nismës “Ballkani i Hapur”

  2 Qershor, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka bërë thirrje kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevksi që të dyja vendet të punojnë se bashku për të parandaluar Serbinë që “të promovojë interesin e saj rus dhe kinez në rajon”.

  Ai i bëri këto komente duke u përgjigjur në ftesën e kryeministrit Kovaçevski, për të marrë pjesë në takimin e nismës ...

 • Kurti e Vuçiq ndaras në forumin e Bratislavës

  2 Qershor, 2022

  forum2022.globsec.orgTë dytë do të jenë në të njëjtin forum, por nuk do të jenë pjesëmarrës në të njëjtën ditë dhe as në të njëjtin panel të diskutuesve.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, do  të marrin pjesë në forumin “Globsec 2022”.

  Ky forum që mbahet nga 2 deri me 4 qershor, në Bratislavë, kryeqytetin e Sllovakisë, ...

 • Renata Alt: BE duhet t’i ngrijë menjëherë bisedimet për anëtarësimin e Serbisë

  2 Qershor, 2022

  Renata AltPas deklaratës së Aleksandar Vuçiçit gjatë seancës së betimit si president i Serbisë në lidhje me Kosovën, deputetja gjermane Renata Alt kërkon ngrirjen e menjëhershme të bisedimeve për anëtarësimin e Serbisë në BE.

   

  Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare në Bundestagun gjerman, deputetja e Partisë Liberale Gjermane (FDP) Renata Alt, tha pas deklaratës së Aleksandar Vuçiçit ...

 • Kurti: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese nuk janë ‘tryezë suedeze’

  1 Qershor, 2022

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kritikoi të mërkurën kërkesat e shpeshtuara të diplomatëve perëndimor për zbatimin e një vendimi të Gjykatës Kushtetuese me të cilin Manastirit mesjetar të Deçanit, i njihet e drejta e pronës në mbi 23 hektarë tokë.

   

  Diplomatët e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar si dhe përfaqësuesi i ...

 • Kosova në betimin dhe praktikën presidenciale të Vuçiqit

  1 Qershor, 2022

  vucic“Betohem se të gjitha fuqitë e mia do t’i përkushtoj për ruajtjen e sovranitetit dhe tërësisë së territorit të Republikës së Serbisë, duke përfshirë Kosovën dhe Metohinë si pjesë integrale të saj”.

  Kështu thuhet në tekstin e betimit që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka bërë para deputetëve të Kuvendit më 31 maj, pasi fitoi mandatin e dytë pesëvjeçar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"