LAJMET NGA KOSOVA

 • Ftesë e hapur për Ballkanin e Hapur

  8 Qershor, 2022

  Ballkani i hapurKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski i ka bërë ftesë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Samitin e Ballkanit të Hapur në Ohër të bëhet pjesë e kësaj iniciative.

  Në Ohër zhvilon punimet samiti i vendeve që përkrahin iniciativën Ballkani i Hapur. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, i cili e ka mirëpritur pjesëmarrjen e kryeministrit ...

 • Alt: Scholz t’i bëjë presion Serbisë për njohjen e Kosovës

  8 Qershor, 2022

  Renata AltKancelari gjerman, Olaf Scholz nis të premten një vizitë dyditore në Ballkanin Perëndimor. Kryetarja e komisionit të të drejtave të njeriut në Bundestagun gjerman në intervistë me DW pret mesazhe të qarta ndaj Serbisë.

   

  Deutsche Welle: Zonja Alt Ju kryesoni Komisionin për të Drejtat e Njeriut në Bundestagun Gjerman dhe keni qenë për shumë vite raportuese për Ballkanin Perëndimor në grupin ...

 • Scholz për vizitë në Ballkan

  4 Qershor, 2022

  ScholzKancelari gjerman Olaf Scholz zhvillon javën e ardhshme vizitën e tij të parë në Ballkan. Në Selanik ai do të zhvillojë një takim me krerët e vendeve anëtare të SEECP.

   

  Kancelari gjerman Olaf Scholz do të vizitojë javën e ardhshme (10.06./11.06) Ballkanin. Këtë e bëri të ditur të premten, më 03.06.22 në Berlin, në konferencën rregullt për shtyp, zëvendës-zëdhënësi i qeverisë gjermane, Wolfgang ...

 • Kryeministri i Kosovës refuzon pjesëmarrjen në takimin e radhës të nismës “Ballkani i Hapur”

  2 Qershor, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka bërë thirrje kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevksi që të dyja vendet të punojnë se bashku për të parandaluar Serbinë që “të promovojë interesin e saj rus dhe kinez në rajon”.

  Ai i bëri këto komente duke u përgjigjur në ftesën e kryeministrit Kovaçevski, për të marrë pjesë në takimin e nismës ...

 • Kurti e Vuçiq ndaras në forumin e Bratislavës

  2 Qershor, 2022

  forum2022.globsec.orgTë dytë do të jenë në të njëjtin forum, por nuk do të jenë pjesëmarrës në të njëjtën ditë dhe as në të njëjtin panel të diskutuesve.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, do  të marrin pjesë në forumin “Globsec 2022”.

  Ky forum që mbahet nga 2 deri me 4 qershor, në Bratislavë, kryeqytetin e Sllovakisë, ...

 • Renata Alt: BE duhet t’i ngrijë menjëherë bisedimet për anëtarësimin e Serbisë

  2 Qershor, 2022

  Renata AltPas deklaratës së Aleksandar Vuçiçit gjatë seancës së betimit si president i Serbisë në lidhje me Kosovën, deputetja gjermane Renata Alt kërkon ngrirjen e menjëhershme të bisedimeve për anëtarësimin e Serbisë në BE.

   

  Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare në Bundestagun gjerman, deputetja e Partisë Liberale Gjermane (FDP) Renata Alt, tha pas deklaratës së Aleksandar Vuçiçit ...

 • Kurti: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese nuk janë ‘tryezë suedeze’

  1 Qershor, 2022

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kritikoi të mërkurën kërkesat e shpeshtuara të diplomatëve perëndimor për zbatimin e një vendimi të Gjykatës Kushtetuese me të cilin Manastirit mesjetar të Deçanit, i njihet e drejta e pronës në mbi 23 hektarë tokë.

   

  Diplomatët e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar si dhe përfaqësuesi i ...

 • Kosova në betimin dhe praktikën presidenciale të Vuçiqit

  1 Qershor, 2022

  vucic“Betohem se të gjitha fuqitë e mia do t’i përkushtoj për ruajtjen e sovranitetit dhe tërësisë së territorit të Republikës së Serbisë, duke përfshirë Kosovën dhe Metohinë si pjesë integrale të saj”.

  Kështu thuhet në tekstin e betimit që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka bërë para deputetëve të Kuvendit më 31 maj, pasi fitoi mandatin e dytë pesëvjeçar ...

 • Von Cramon në Beograd: Kosova duhet të jetë pjesë e BE-së

  30 Maj, 2022

  Von CramonPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq sot është takuar me deputeten e Parlamentit Evropian Viola Von Cramon. Çështja e dialogut Kosove-Serbi dhe marrëdhëniet e Serbisë me Rusinë ishin temat kryesore, njoftoi presidenca.

   

  Sipas Vuçiq, duhet arritur një marrëveshje kompromisi përmes dialogut. Ndërsa, Von Cramon për mediat serbe tha se Kosova duhet të jetë pjesë e BE-së. Lidhur me çështjen e ...

 • Debat në Mal të Zi mbi luftën në Ukrainë dhe ndikimin në Ballkanin Perëndimor

  30 Maj, 2022

  debati mal te ziPërfaqësues të vendeve të Ballkanit Perëndimorë dhe të dërguarit amerikan dhe evropianë për rajonin, diskutuan të hënën në Budva të Malit të Zi për luftën në Ukrainë dhe ndikimin e saj në strukturën e sigurisë së rajonit.

   

  Përgjatë debatit me temën “Lufta në Evropë:ndikimi në Ballkan”, të organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan nga Shtetet e Bashkuara, u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"