LAJMET NGA KOSOVA

 • Tone pro-ruse në Beograd në parakalimin për Ditën e Fitores

  10 Maj, 2022

  Beograd pro rusiseDisa qindra veta parakaluan të hënën në Beograd për të nderuar trupat serbe dhe sovjetike që humbën jetën gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përgjatë parakalimit pjesëmarrësit mbanin në duar simbole në mbështetje të agresionit rus në Ukrainë. Serbia një aleate e vjetër e Moskës, ka refuzuar deri tani t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë.

  Tingujt e himnit kombëtar ...

 • Me foto të Putinit dhe simbolin famëkeq rus ‘Z’ – qytetarët serb në Beograd marshojnë për Ditën e Fitores në përkrahje të agresionit në Ukrainë

  9 Maj, 2022

  marshi-beograd Nën organizmin e Ambasadës ruse në Serbi, qytetarët në Beograd kanë marshuar për të përkujtuar Ditën e Fitores mbi Fashizmin në Luftën e Dytë Botërore.

  putin-belgrade 9 maj 22Me pjesëmarrjen e ambasadorit rus Aleksandar Bocan-Kharchenko, ministrit pa portofol Nenad Popoviq, drejtorit e Srbijagas, Dushan Bajatoviq disa dhjetëra pjesëmarrës ...

 • Vuçiq: Deklaratat e Putinit për Kosovën rrisin presionin mbi Serbinë

  7 Maj, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendi i tij “është nën presion gjithnjë e më të madh” për të njohur pavarësinë e Kosovës.

  Ai tha se situata në Serbi “ka ndryshuar për të keq”, pas deklaratave të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

  Ky i fundit, më 26 prill, e ka krahasuar Kosovën me dy rajonet separatiste në Ukrainë, Donjeckun dhe ...

 • Lambrecht: Gjermania përkrah Kosovës në rrugëtimin drejt BE-së dhe NATO-s

  6 Maj, 2022

  Christine Lambrecht KurtiMinistrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht gjatë vizitës së saj në Kosovë, tha se Gjermania e mbështet shumë qartë rrugëtimin e Kosovës drejt anëtarësimit në BE po ashtu edhe në NATO.

  Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht, tha në Prishtinë se Gjermania e mbështet Kosovës në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian dhe do t’i qëndrojë ...

 • Kurti: Kosova nuk ka alternativë tjetër përveç BE-së dhe NATO-s

  5 Maj, 2022

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, zhvilloi vizitën e tij të parë zyrtare në Berlin, ku u takua me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Për DW ai flet mbi Procesin e Berlinit, dialogun e marrëdhëniet me Serbinë.

  Deutsche Welle: Zoti Kryeministër, erdhët në Berlin me ftesë të kancelarit Olaf Scholz, sepse Gjermania ka vendosur t’i japë një impuls  procesit të integrimit ...

 • Çfarë tha kancelari Scholz për RTK-në?

  5 Maj, 2022

  Scholz KurtiKryeministri i vendit, Albin Kurti të mërkurën ishte për vizitë në Gjermani, ku u takua me kancelarin Olaf Scholz.  Ky i fundit, po dje takoi edhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në përpjekje për të shtyrë para procesin e dialogut Kosovë-Serbi.

  Pas takimit, kryeministri Kurti e kancelari Scholz mbajtën një konferencë për media ku në mesin e ...

 • Kurti për Vuçiqin: Nuk distancohet nga Millosheviqi e as nga Putini

  5 Maj, 2022

  Darka Lajcak Kurti VucicDarka joformale ka zgjatur rreth një orë e gjysmë e pas saj, kryeministri Kurti,  tha se nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk ka edhe më tej distancim nga politika e Sllobodan Millosheviqit dhe as nga politika e presidentit rus, Vladimir Putin.

  Pas darkës jozyrtare të shtruar në Berlin, ku i pranishëm ishte kryeministri Albin ...

 • Kurti dhe Vuçiç në Berlin – përpjekje e re për ripërtëritje bisedimesh

  5 Maj, 2022

  Lajcak Kurti VucicKryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u takuan të mërkurën në mbrëmje në një darkë joformale në Berlin, për herë të parë që nga korriku i vitit të kaluar.

  “E mirëprita mundësinë për një darkë joformale diskutimesh rreth dialogut me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiç në Berlin. Mirënjohës ndaj qeverisë gjermane për pritjen. ...

 • Scholz: Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe Kosova e Serbia duhet ta zgjidhin gradualisht konfliktin mes tyre

  4 Maj, 2022

  Albin Kurti Olaf ScholzKancelari Scholz theksoi në takimet Kurtin dhe Vuçiq se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.

  Kancelari gjerman Olaf Scholz zhvilloi sot në Berlin takime me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

  Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti ...

 • Scholz i kërkon Kurtit të mbajë qëndrim konstruktiv në procesin e dialogut

  4 Maj, 2022

  Olaf ScholzKancelari Scholz theksoi në takimin me Albin Kurtin se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.

  Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti dhanë një konferencë për mediat.

  Scholz tha se ai do të vizitojë së shpejti Prishtinën në kuadrin e një vizite në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"