LAJMET NGA KOSOVA

 • Me foto të Putinit dhe simbolin famëkeq rus ‘Z’ – qytetarët serb në Beograd marshojnë për Ditën e Fitores në përkrahje të agresionit në Ukrainë

  9 Maj, 2022

  marshi-beograd Nën organizmin e Ambasadës ruse në Serbi, qytetarët në Beograd kanë marshuar për të përkujtuar Ditën e Fitores mbi Fashizmin në Luftën e Dytë Botërore.

  putin-belgrade 9 maj 22Me pjesëmarrjen e ambasadorit rus Aleksandar Bocan-Kharchenko, ministrit pa portofol Nenad Popoviq, drejtorit e Srbijagas, Dushan Bajatoviq disa dhjetëra pjesëmarrës ...

 • Vuçiq: Deklaratat e Putinit për Kosovën rrisin presionin mbi Serbinë

  7 Maj, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendi i tij “është nën presion gjithnjë e më të madh” për të njohur pavarësinë e Kosovës.

  Ai tha se situata në Serbi “ka ndryshuar për të keq”, pas deklaratave të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

  Ky i fundit, më 26 prill, e ka krahasuar Kosovën me dy rajonet separatiste në Ukrainë, Donjeckun dhe ...

 • Lambrecht: Gjermania përkrah Kosovës në rrugëtimin drejt BE-së dhe NATO-s

  6 Maj, 2022

  Christine Lambrecht KurtiMinistrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht gjatë vizitës së saj në Kosovë, tha se Gjermania e mbështet shumë qartë rrugëtimin e Kosovës drejt anëtarësimit në BE po ashtu edhe në NATO.

  Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht, tha në Prishtinë se Gjermania e mbështet Kosovës në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian dhe do t’i qëndrojë ...

 • Kurti: Kosova nuk ka alternativë tjetër përveç BE-së dhe NATO-s

  5 Maj, 2022

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, zhvilloi vizitën e tij të parë zyrtare në Berlin, ku u takua me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Për DW ai flet mbi Procesin e Berlinit, dialogun e marrëdhëniet me Serbinë.

  Deutsche Welle: Zoti Kryeministër, erdhët në Berlin me ftesë të kancelarit Olaf Scholz, sepse Gjermania ka vendosur t’i japë një impuls  procesit të integrimit ...

 • Çfarë tha kancelari Scholz për RTK-në?

  5 Maj, 2022

  Scholz KurtiKryeministri i vendit, Albin Kurti të mërkurën ishte për vizitë në Gjermani, ku u takua me kancelarin Olaf Scholz.  Ky i fundit, po dje takoi edhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në përpjekje për të shtyrë para procesin e dialogut Kosovë-Serbi.

  Pas takimit, kryeministri Kurti e kancelari Scholz mbajtën një konferencë për media ku në mesin e ...

 • Kurti për Vuçiqin: Nuk distancohet nga Millosheviqi e as nga Putini

  5 Maj, 2022

  Darka Lajcak Kurti VucicDarka joformale ka zgjatur rreth një orë e gjysmë e pas saj, kryeministri Kurti,  tha se nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk ka edhe më tej distancim nga politika e Sllobodan Millosheviqit dhe as nga politika e presidentit rus, Vladimir Putin.

  Pas darkës jozyrtare të shtruar në Berlin, ku i pranishëm ishte kryeministri Albin ...

 • Kurti dhe Vuçiç në Berlin – përpjekje e re për ripërtëritje bisedimesh

  5 Maj, 2022

  Lajcak Kurti VucicKryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u takuan të mërkurën në mbrëmje në një darkë joformale në Berlin, për herë të parë që nga korriku i vitit të kaluar.

  “E mirëprita mundësinë për një darkë joformale diskutimesh rreth dialogut me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiç në Berlin. Mirënjohës ndaj qeverisë gjermane për pritjen. ...

 • Scholz: Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe Kosova e Serbia duhet ta zgjidhin gradualisht konfliktin mes tyre

  4 Maj, 2022

  Albin Kurti Olaf ScholzKancelari Scholz theksoi në takimet Kurtin dhe Vuçiq se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.

  Kancelari gjerman Olaf Scholz zhvilloi sot në Berlin takime me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

  Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti ...

 • Scholz i kërkon Kurtit të mbajë qëndrim konstruktiv në procesin e dialogut

  4 Maj, 2022

  Olaf ScholzKancelari Scholz theksoi në takimin me Albin Kurtin se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.

  Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti dhanë një konferencë për mediat.

  Scholz tha se ai do të vizitojë së shpejti Prishtinën në kuadrin e një vizite në ...

 • Çfarë e pret Vuçiqin në Berlin?

  4 Maj, 2022

  Scholz Vucic KurtiKancelari Scholz pret kryeministrin Kurti dhe presidentin serb Vuçiq. Bëhet fjalë për sanksione kundër Rusisë, por edhe për Kosovën.

  Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e pret në Berlin një ditë e gjatë dhe e pakëndshme. Ka shumë çështje të diskutueshme në rend dite. Presidenti i sapozgjedhur donte në fakt të mbante një “fjalë” para popullit të tij javën e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"