LAJMET NGA KOSOVA

 • Simboli ‘Z’, kudo në Mitrovicë të Veriut

  7 Prill, 2022

  Mitrovica serbet

  Dragani nga Mitrovica e Veriut, një komunë me shumicë serbe që gjendet në veri të Kosovës, thotë se nuk guxon të shprehë publikisht mendimin e tij për përdorimin dhe promovimin e simbolit ‘Z’ në qytetin e tij.

  Në Rusi, shkronja ‘Z’ përdoret si simbol i pushtimit ushtarak në Ukrainë, vizatohet ose ngjitet në makina civile dhe bilborde, ...

 • OKB: Kosova në prill në agjendën e Këshilli të Sigurimit

  5 Prill, 2022

  okbKëshilli i Sigurimit të OKB diskuton më 20 prill për Kosovën. Në takimin e parë të këtij viti, shefja e re e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, do të informojë për zhvillimet e fundit në Kosovë.

   

  Në seancën përkatëse pritet të marrin pjesë si Serbia ashtu dhe Kosova. Shqipëria është që prej janarit 2022 anëtare e Këshillit e Sigurimit (KS) dhe Kosova ...

 • Kosovë: Dita Ndërkombëtare e Verifikimit të Fakteve

  5 Prill, 2022

  Dita Ndërkombëtare e Verifikimit të Fakteve

  Në Prishtinë përfaqësues organizatash mediatike thanë se lufta ndaj lajmeve të rreme është punë sfiduese, posaçërisht në kohë lufte siç është ajo në Ukrainë, ku Rusia krahas agresionit ushtarak po vazhdon propagandën e saj. Këto komente u bënë gjatë një debati mbi ndikimin e lajmeve të rreme në shoqëri, organizuar me rastin e Ditës ...

 • Zgjedhjet në Serbi – Vuçiç siguron edhe një mandat

  4 Prill, 2022

  zgjedhjet serbiPresidenti aktual serb, Aleksandër Vuçiç, është fitues i zgjedhjeve të së dielës në Serbi, ku ai u përball me një opozitë që zotohej të luftojë korrupsionin dhe të përmirësojë mbrojtjen e mjedisit.

  Presidenti Vuçiç, siguroi kësisoj një mandat të dytë pesë-vjeçar mes premtimit për paqe e qëndrueshmëri, ndërsa agresioni rus në Ukrainë e ka vënë Serbinë nën trysninë e ...

 • Kërcënoi Kurtin për veteranët, LVV i përgjigjet Haradinajt: Ke fryrë listat në masa të paimagjinueshme

  1 Prill, 2022

  ramush-veteranetMbrëmë në “Debat Plus” kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka kërcënuar kryeministrin Albin Kurti në lidhje me pensionet e veteranëve.

  Qeveria pos problemeve ekonomike globale, mund të përballet edhe me një krizë të re.

  Haradinaj ka deklaruar se Kurti nuk ka qare pa e rrit pagën minimale.

  “Nuk ka qare pa i përfshirë edhe veteranët e kategoritë e lirisë në të njëjtat ...

 • Mospajtimet në relacionin BE-Kosovë-Serbi për integrimin e gjyqësorit

  31 Mars, 2022

  LajcakSuspendimi i një gjyqtareje serbe të Kosovës që mori pjesë në një takim me Vuçiqin në Beograd, ka nxitur reagime të shumta. Serbët kanë protestuar, BE ka reaguar e kryeministri Kurti i ka shpjeguar procedurat.

  Suspendimi ditë më parë nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës i kryetares së Gjykatës Themelore të Mitrovicës, pjesëtare e komunitetit serb, Liliana Stevanoviq, nxiti reagimin e ...

 • Një a dy Atdhe i kanë shqiptarët?

  30 Mars, 2022

  flamuriKosova, thotë shpesh, pa ia kërkuar kush është Atdheu ynë i vetëm! Dhe këtë mendim e thotë, përpos të tjerash, për të mohuar, cenuar, zhvlerësuar idenë e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë.

  Duke e shqiptuar aq përkushtueshëm fjalinë e sipërthënë, ajo e thotë edhe një të pavërtetë: se Shqipëria s’ishte kurrë as Atdheu i të parëve të saj e as ...

 • Kush po e rrezikon Marrëveshjen e Brukselit?

  26 Mars, 2022

  LajcakDeklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 24 mars, se “Marrëveshja e Brukselit nuk ekziston më”, është formë e kërcënimit, që po përcillet me veprime konkrete nga përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike, Agon Maliqi dhe Dushan Janjiq.

  Këshilli Gjyqësor i Kosovës, më 24 mars, ka suspenduar kryetaren e Gjykatës Themelore të Mitrovicës, Lilana Stevanoviq.

  Suspendimi ...

 • Të gjitha “kërcënimet” e Listës Serbe për largim nga institucionet e Kosovës

  25 Mars, 2022

  lista srpskaPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, edhe një herë ka “penguar” daljen e përfaqësuesve të serbëve të Kosovës nga institucionet e Kosovës. Kësaj radhe, arsyeja për “gatishmërinë” e tyre për të braktisur këto institucione është, siç kanë thënë ata, “terrori që po kalojnë” dhe për shkak se Prishtina zyrtare nuk po e lejon votimin në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale ...

 • QUINT i zhgënjyer me qeverinë e Kosovës që nuk lejoji zgjedhjet e Serbisë

  24 Mars, 2022

  zgjedhjet serbiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti shprehet i vetëdijshëm për zhgënjimin e QUINT-it. Por ai pohon se zgjedhjet mund të mbahen vetëm pas një marrëveshje paraprake mes Kosovës dhe Serbisë.

  Shtetet më të industrializuara perendimore QUINT, ku bëjnë pjesë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjermania,  Britania e Madhe, Italia, dhe Franca, u shprehen të zhgënjyera me  qeverinë e Kosovës për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"