LAJMET NGA KOSOVA

 • Senati konfirmon z. Jeffrey M. Hovenier në postin e ambasadorit amerikan në Kosovë

  19 Nentor, 2021

  Jeffrey HovenierSenati amerikan konfirmoi diplomatin Jeffrey Hovenier për të shërbyer në postin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Kosovë. Z. Hovenier, një diplomat karriere, u emërua në për këtë post në muajin korrik nga presidenti Joe Biden.

  Ai ka shërbyer së fundmi si zëvendës ambasador i Shteteve të Bashkuara në Ankara të Turqisë.

  Më herët, ai ishte zëvendës shef në ...

 • Kosovë, debate rreth projekteve për energjinë në dhjetë vitet e ardhshme

  19 Nentor, 2021

  largpercuesitQeveria e Kosovës filloi të enjten punën për hartimin e strategjisë për energjinë elektrike për periudhën 2022-2031, me synimin rritjen e prodhimit nga burimet e ripërtërishme.

  Strategjia që planifikohet të miratohet deri në pranverën e vitit të ardhshëm, synon prodhimin e energjisë së pastër dhe uljen e emetimit të dioksidit të karbonit nga termocentralet.

  “Pjesëmarrja e burimeve të ripërtërishme të konsumit ...

 • Kurti: Frika për prishje të raporteve me SHBA janë të pavenda

  18 Nentor, 2021

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se marrëdhëniet me SHBA nuk qëndrojnë “të varura nga një pe që mund të shkëputet”.

  Ai tha në seancën e sotme të Kuvendit se Kosova nuk ka humbur asnjë fond nga projektet e MCC-së për energjinë, dhe se frika dhe paniku për prishje të marrëdhënieve me SHBA janë të pavenda.

  Në seancën plenare të ...

 • Bugajski: Serbia po e përdor çështjen e asociacionit për pengim të dialogut

  17 Nentor, 2021

  BugajskiAnalistë të huaj dhe vendorë vlerësojnë se Beogradi po e përdor çështjen e Asociacionit të komunave serbe për ta penguar dialogun e për ta parandaluar ndonjë zgjidhje përfundimtare.

  Sipas njohësit amerikan të Ballkanit, Janusz Bugajski, qeveria aktuale nuk duhet të pranojë marrëveshje që destabilozojnë vendin.

  “Mendoj se Asociacioni i komunave serbe ishte ide e keqe që nga fillimi. Mendoj se qeveria ...

 • Dialogu në Bruksel përfundon pa takim trepalësh

  17 Nentor, 2021

  BesnikNë Bruksel përfunduan të mërkurën bisedimet midis kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë me zyrtarët evropianë, por pa takim trepalësh mes tyre.

  Delegacionin e Kosovës gjatë dy ditëve negociata e udhëhoqi zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Bislimi, ndërsa atë të Serbisë shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq.

  Bislimi, pas takimit të fundit me përfaqësuesin e BE-së në ...

 • Kurti: E pritshme që marrëveshja me Serbinë të arrihet gjatë mandatit tim

  16 Nentor, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se Lëvizja e tij Vetëvendosje po i analizon shkaqet e rezultatit të zgjedhjeve lokale.

  Pas rundit të dytë të këtyre zgjedhjeve, që u mbajt më 14 nëntor, Vetëvendosje përfundoi me udhëheqjen në katër komuna nga 38 gjithsej. Ky rezultat, sipas Kurtit, është i pakënaqshëm.

  Në lidhje me dialogun me Serbinë, Kurti thotë ...

 • Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel – përplasje mbi çështjet që duhet të diskutohen

  16 Nentor, 2021

  Lajcak delegacionet sr ks BrukselDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë qëndruan në Bruksel për të diskutuar zbatimin e marrëveshjeve të arritura në bisedimet e deritashme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve. Varësisht nga përparimet në bisedimet e delegacioneve që udhëhiqen nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe shefi i zyrës serbe për Kosovën, Petar Petkoviç, varet nëse do ...

 • BE: Zgjedhjet e së dielës në Kosovë, të administruara mirë dhe konkurruese

  16 Nentor, 2021

  Lukas MandlMisioni i Bashkimit Evropian për Vëzhgimin e Zgjedhjeve në Kosovë, tha të martën se raundi i dytë i votimeve për kryetarët e komunave, që u mbajt të dielën, “ishte i administruar mirë dhe konkurrues”. Këto komente u bënë dy ditë pas raundit të dytë të zgjedhjeve që u ndoqën pos tjerësh nga disa dhjetëra vëzhgues të këtij misioni.

  “Vëzhguesit ...

 • Kryeministri Albin Kurti emëron doktor Rifat Latifin ministër të ri të Shëndetësisë.

  16 Nentor, 2021

  Albin + RifatUnë si kryeministër sapo nënshkrova vendimin për ministrin e ri të Shëndetësisë. Ministri i ri i Shëndetësisë do të jetë doktor Rifat Latifi, ka thënë Kurti në një konferencë për media.

  Kurti shtoi se doktor Latifi erdhi pardje nga Nju Jorku në Prishtinë.

  “Doktor Rifat Latifi ka lindur në Kllodernci të Skenderajt, ka studiuar për mjekësi në Universitetin e Prishtinës ...

 • Maas hedh idenë e sanksioneve kundër nxitësve të urrejtjes

  16 Nentor, 2021

  Bruksel Maas Ministrat e jashtem te BEMinistrat e jashtëm të BE-së diskutuan të hënën për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe se si mund ta mbajnë rajonin më pranë në të ardhmen.

  Ballkani Perëndimor ishte në rend të ditës së Këshillit të BE-së për Çështje të Përgjithshme në Bruksel. Edhe pse pjesën më të madhe të debatit të krerëve të diplomacisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"