LAJMET NGA KOSOVA

 • Qerime Radisheva: “Jeta pa dije është si një luftë pa armë”.

  10 Nentor, 2021

  Azem dhe ShotaMe datën 10 nëntor 1895 në Drenicë lindi Shotë Galica, gruaja e cila u bë krahu i djathtë i bashkëshortit të saj Azem Bejtës në luftë kundër pushtuesit serb.

  Emri i saj i vërtetë është Qerime Radisheva dhe ajo është e njohur për rezistencën me sukses ndaj autoriteteve ushtarake serbe nga fillimi i viteve ’20 deri kur u ...

 • Osmani: Rusia synon të zhbëjë arritjet amerikane në Ballkan

  9 Nentor, 2021

  OsmaniPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të hënën se Rusia synon të zhbëjë çdo gjë që kanë arritur amerikanët në Ballkanin Perëndimor, demokracinë dhe qëndrueshmërinë.

  Ajo i bëri këto komente në një bashkëbisedim në universitetin Johns Hopkins me temën “e ardhmja e Kosovës në një rajon sfidues”.

  Kosova, tha ajo, “i përket një rajoni mjaft sfidues ku Rusia ka interesa specifike ...

 • Presidentja Osmani mbërrin në SHBA

  8 Nentor, 2021

  OsmaniPresidentja e vendit, Vjosa Osmani ka arritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas ftesës nga Instituti për Politikë të Jashtme “SAIS”.

  Udhëtimin e Osmanit drejt Amerikës e ka konfirmuar këshilltari i presidentes, Bekim Kupina.

  Në “SAIS”, Osmani pritet që të flas për të ardhmen e Kosovës.

  “Instituti i Politikës së Jashtme SAIS do të presë me krenari Presidenten e Kosovës, Vjosa ...

 • Albin Kurti: Sipas kushtetutës së Kosovës nuk mund të ketë asociacion mbi baza etnike.

  8 Nentor, 2021

  AlbinKryeministri i Kosovës flet në një intervistë ekskluzive për DW për Asociacionin e Komunave Serbe, rrezikun e bosnjëzimit të Kosovës, dialogun me Serbinë dhe për “Open Balkan” ndaj të cilit është kategorisht kundër.

  DW: Zoti Kurti, ju keni disa muaj në qeveri si kryeministër i Kosovës me një mandat të fituar me mbi 50% të votave në zgjedhjet e 14 ...

 • Ligjvënësit amerikanë të shqetësuar me zhvillimet në Serbi dhe ndikimin e saj në rajon

  8 Nentor, 2021

  thumbs_b_c_72c882712c940af2210f5384397e55edShtatë anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve i bënë thirrje presidentit amerikan, Joe Biden, që të shqyrtojë vendosjen e sanksioneve ndaj atyre që, siç thuhet, destabilizojnë Ballkanin Perëndimor, ndërsa shprehin shqetësimin për ndikimin e situatës politike në Serbi në rajon dhe në Evropë.

  Ligjvënësit, Raja Krishnamoorthi, Ritchie Torres, David N. Cicilline, Jan Schakowsky, James P. McGovern, Mike Quigley dhe Jim Costa, ...

 • Kosova e paftuar në takimin e lartë për demokraci të organizuar nga presidenti Biden

  6 Nentor, 2021

  usaPresidenti amerikan, Joe Biden, do të jetë mikpritës i takimit të lartë për demokraci më 9 dhe 10 dhjetor, në të cilin janë ftuar mbi 100 shtete të botës, por jo edhe Kosova.

  Ndonëse, administrata amerikane ende nuk e ka bërë publike listën e vendeve pjesëmarrëse në takimin që do të zhvillohet virtualisht, të premten portali amerikan”Politico” publikoi listën e ...

 • BE thirrje Kosovës për konsensus rreth reformave dhe për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

  5 Nentor, 2021

  qeveriaZyrtarë të Bashkimit Evropian u bënë thirrje përfaqësuesve politik të Kosovës që të krijojnë një konsensus, i cili që do të mundësonte çuarjen përpara të reformave që lidhen me integrimet evropiane.

  Këto thirrje ishin pjesë e një takimi dy ditorë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe institucioneve të Kosovës në kuadër të procesit të Stabilizim Asocimit, gjatë të cilit u diskutua për ...

 • IKSHPK: Situata me covid-19 mund të përkeqësohet edhe në Kosovë si në rajon

  5 Nentor, 2021

  InstiutiInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës u ka bërë thirrje institucioneve përgjegjëse që të mbikëqyrin me përpikëri respektimin e masave antiCOVID-19, për shkak se situata mund të përkeqësohet edhe në Kosovë si në rajon.

  Përmes një njoftimi, nga IKSHPK-ja kanë bërë të ditur se janë duke përcjellur në vazhdimësi situatën me pandeminë në vend, rajon e botë, ndërkaq duke ...

 • Kurti e quan të padrejtë bllokimin e liberalizimit të vizave

  4 Nentor, 2021

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka quajtur të padrejtë dhe dritëshkurtër bllokimin e liberalizimit të vizave nga Këshilli i Bashkimit Evropianë.

  Në takimin e shtatë të Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE – Kosovë, Kurti në Kuvend tha se Kosova është e përkushtuar për të intensifikuar përmbushjen e reformave dhe kritereve për integrim

  “Bllokimi i vendimit për hapjen e negociatave ndërinstitucionalë ...

 • Intervista e Albin Kurtit në BBC: Nuk do ta lejoj kurrë bosnjëzimin e Kosovës.

  3 Nentor, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për BBC-në ka thënë se Serbia po dëshiron bosnjëzimin e Kosovës.

  Por, Kurti ka insistuar se nuk do ta lejojë kurrë këtë.

  “Kur Asociacioni nuk u implementua, asnjë serb në Kosovë nuk protestoi. Ishte Beogradi që u zemërua. Në vitin 1991, më 26 prill, 14 komuna me shumicë serbe në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"