LAJMET NGA KOSOVA

 • Kamberi: Shqiptarët e Luginës së Preshevës vazhdojnë të diskriminohen në Serbi

  25 Tetor, 2021

  KamberiNë një intervistë për Zërin e Amerikës deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, tha se shqiptarët e Luginës së Preshevës vazhdojnë të diskriminohen në Serbi. Deputeti Kamberi foli edhe për nismën “Ballkani i Hapur” për të clën u shpreh se, pa pjesëmarrjen e të gjithë shteteve, Ballkani do të vazhdojë të mbetet një rajon i trazuar.

  I ndodhur ...

 • Kosova i shpall “non grata” dy zyrtarë rusë

  23 Tetor, 2021

  OsmaniKosova ka urdhëruar dëbimin e dy diplomatëve rusë, duke akuzuar Moskën për aktivitete “destabilizuese”.

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, njoftoi të premten (22 tetor) se dy diplomatët e Zyrës Ndërlidhëse të Rusisë në Kosovë janë shpallur persona të padëshiruar (non grata) dhe janë urdhëruar të largohen nga vendi.

  Ajo tha se i ka kërkuar zëvendëskryeministres, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme ...

 • Kupchan: Ballkani të përgatitet për rikthim të angazhimit intensiv amerikan

  23 Tetor, 2021

   

  Charles Kupchan, ekspert i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë në Shtetet e Bashkuara, ka thënë se rajoni i Ballkanit gjendet në listën e prioriteteve të administratës amerikane.

  Kupchan, njëherësh profesor në Universitetin Georgetown në Uashington, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duhet të bashkojnë forcat për zgjidhje të mosmarrëveshjeve në rajonin e Ballkanit, në ...

 • BB: Në Shqipëri e Kosovë rimëkëmbje e fortë e ekonomisë

  22 Tetor, 2021

  WorldBankGroupShqipëria dhe Kosova rregjistruan një rimëkëmbje të fuqishme të ekonomisë së tyre pas frenimit që pësuan vitin e kaluar për shkak të pandemisë Covid 19, bëri të ditur sot raporti periodik i Bankës botërore mbi zhvillimet ekonomike në Ballkanin Perëndimor. Ekonomia shqiptare pritet të rritet këtë vit me 7.2 përqind, ndërsa ajo e Kosovës me 7.1 përqind, një nga ...

 • Pak përparim: Raporti i Progresit i KE-së për Kosovën

  20 Tetor, 2021

  Tomas Szunyog dhe Albin KurtiNë raportin e progresit të KE-së për Kosovën theksohet, se integrimi drejt BE ka ngecur për shkak të situatës së paqëndrueshme politike si pasojë e zgjedhjeve të parakohshme dhe pandemisë.

  Pak përparime janë bërë në Kosovë në drejtim të reformave që lidhen me integrimin e vendit në Bashkimin Evropian, theksohet në Raportin e Progresit të vendeve ...

 • Albin Kurti: Koprrac me pare private, dorëshlirë me pare të shtetit!

  19 Tetor, 2021


  Seanca e Kuvendit të Kosovës – fjala e Kryeministrit Albin Kurti: “Keni nënshkruar 18.5% shkallë të kthimit të brendshëm në kapital me Contour Global. A e dini pse keni nënshkruar këtë dhe që do t’ia bleni gjithë energjinë elektrike që e prodhojnë pavarësisht sa na duhet? Sepse ju me para të shtetit jeni shumë dorëshlirë e me para tuaja ...

 • KE: Ballkani Perëndimor me pak përparim në rrugën drejt BE-së

  19 Tetor, 2021

  EUKomisioni Evropian të martën (19 tetor) prezanton Raportet e Progresit për vendet e zgjerimit.

  Paketa e zgjerimit, që përfshin edhe raportet vjetore të progresit për vendet në këtë proces, pritet të konstatojë vetëm një përparim të kufizuar të këtyre vendeve drejt përmbushjes së kritereve për integrim në Bashkimin Evropian.

  Dokumenti do të paraqitet më vonë pasdite nga Komisioneri evropian për Zgjerimin, ...

 • Presidentja Osmani: Të votojmë për kualitetin e jetës në komuna

  17 Tetor, 2021

  OsmaniMirëmëngjes Kosovë!

  Sot të gjithë votojmë për kualitetin e jetës sonë në komunat ku banojmë. Pavarësisht se në cilën komunë votoni, shpresoj që sërish ta dëshmojmë shpirtin tonë demokratik nëpërmjet pjesëmarrjes sa më të lartë në një proces të drejtë dhe të lirë, e duke i respektuar masat kundër Covid-19.

  I priftë e mbara Republikës sonë!

  rtk

 • Voton Kryeministri Kurti: Thirrje qytetarëve të dalin të votojnë

  17 Tetor, 2021

  KurtiKryeministri, Albin Kurti ka votuar për të parin e Prishtinës.

  Kurti tha se do të bashkëpunojë për fuqizimin e komunave në katër vitet e ardhshme.

  Ai u ka bërë thirrje qytetarëve që të dalin të votojnë dhe të shfrytëzojnë të drejtën e tyre.

  “Si qytetar i Republikës dhe si banor i kryeqytetit posa ushtrova të drejtën për të votuar në këto zgjedhje ...

 • Kosova voton në zgjedhjet komunale

  17 Tetor, 2021

  votimi KosoveRreth 1.9 milion qytetarë me të drejtë vote në Kosovë, mund të zgjedhin të dielën udhëheqjen e re të 38 komunave të vendit.

  Gjithandej Kosovës janë 883 qendra votimi me 2 mijë e 477 vendvotime, në të cilat vota do të përcaktojë se kush nga 166 kandidatë e partive politike do të drejtojë komunat dhe kush nga mbi 5 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"