LAJMET NGA KOSOVA

 • Von Cramon në Kosovë, interesohet për zgjedhjet dhe aksionin në veri

  16 Tetor, 2021

  Kurti Von KramonKryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me zëvendëskryeministrin për Integrime Evropiane, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, pritën në takim një delegacion të Parlamentit Evropian të udhëhequr nga përfaqësuesja për Kosovën në parlament, Viola von Cramon.

  Siç njofton kumtesa qeveritare, kryeministri Kurti falënderoi europarlamentarët për angazhimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës edhe tek pesë vendet ...

 • Zgjedhjet lokale në Kosovë

  16 Tetor, 2021

  zgjedhejt KosoveZgjedhjet lokale zhvillohen në 38 komuna të Kosovës. 94 subjekte politike, iniciativa qytetare me 165 kandidatë konkurojnë për të udhëhequr në 38 komunat e Kosovës.

  Të dielën (17.10) në Kosovë zhvillohen zgjedhjet lokale për kryetar komunash dhe përfaqësues në këshillat komunale. Zgjedhje zhvillohen në 38 komuna të Kosovës përfshirë edhe ato në veriun e vendit të banuar me shumicë ...

 • Kosova në Këshillin e Sigurimit: Historia e Kosovës është histori e njerëzve të saj

  16 Tetor, 2021

  KSKëshilli i Sigurimit zhvilloi ( 15.10) takimin e dytë këtë vit për Kosovën. Tensionet e javëve të fundit zunë pjesën më të madhe të fjalimeve. Presidentja Osmani tregon për Kosovën e transformuar.

  Shefi i UNMIK-ut, Zahir Tanin, flet për një situatë konkrete. Ja cili është versioni i tij i ngjarjeve: “Mungesa e mirëkuptimit politik dhe komunikimit çon në rritjen e ...

 • “Der Standard”: Borellit “po ia shkruan Beogradi” mesazhet në Twitter!

  15 Tetor, 2021

  BorellGazeta austriake “Der Standard”, komentoi zhvillimet më të fundit në Ballkan duke u përqendruar tek trazirat më të fundit në Kosovë.

  Shkup, takim rajonal lidhur me integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE 15 Tetor, 2021

  AlbinKryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, zyrtarë të tjerë të lartë të Ballkanit Perëndimor si edhe ekspertë të fushave të ndryshme diskutuan të enjten në Shkup mbi integrimin e rajonit në Bashkimin Evropian.

  Në takimin e organizuar nga revista The Economist, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nënvizoi nevojën e bashkëpunimit rajonal kundër kriminalitetit të organizuar dhe duke folur për ...

 • Dhjetë personat e shpallur në kërkim për aksionin kundër kontrabandës

  14 Tetor, 2021

  MitrovicaNjë aksion i Policisë së Kosovës që u realizua dje në katër rajone të vendit, përfundoi me arrestimin e tetë personave dhe sekuestrimin e një sasie të madhe të mallrave të kontrabanduara.

   

  Por, jo të gjithë të dyshuarit për kontrabandë janë arrestuar. Policia ka shpallur në kërkim dhjetë persona dhe ka lutur qytetarët që i shohin, që t’i lajmërojnë menjëherë.

  Dhjetë ...

 • Reagime të shumta pasi Borrell e qortoi Kosovën për aksionin në veri

  14 Tetor, 2021

  BorellPërfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, ka qortuar dje Kosovën për aksionin e Policisë kundër kontrabandës që u zhvillua në katër rajone të vendit, përfshirë edhe veriun. Kjo deklaratë e Borrellit, ka ngjallur reagime të shumta.

  Borrell tha se incidentet e dhunshme në veri duhet të ndalen menjëherë. Ai e ...

 • Përleshje dhe të plagosur gjatë një operacioni të policisë në veriun e Kosovës

  14 Tetor, 2021

  MitrovicaDhjetë pjesëtarë të policisë së Kosovës dhe një pjesëtar i komunitetit serb janë plagosur të mërkurën gjatë një përplasjeje mes policisë dhe grupeve të protestuesve serbë në veriun e Kosovës, që kundërshtuan një operacion në shkallë të gjerë të policisë për sekuestrimin e mallrave të kontrabanduara në disa qytete.

  Policia tha se operacioni është zhvilluar në rajonin e Prishtinës, Pejës ...

 • Kthehet dhuna në veri – NATO për REL: Aksioni në veri, veprim për vendosjen e ligjit

  13 Tetor, 2021

  Përmbledhje e zhvillimeve të 13 tetorit në veri të Kosovës

  Aleanca veri-atlantike, NATO, e sheh operacionin e Policisë së Kosovës më 13 tetor kundër kontrabandimit të mallrave si, “veprim për vendosjen e ligjit” dhe thotë se misioni i KFOR-it në Kosovë është në komunikim me autoritetet relevante.
  Një zyrtar i NATO- ka thënë se “Policia e Kosovës ...

 • Kosovë: Tensione në Veri pas kontrolleve kundër kontrabandës

  13 Tetor, 2021

  MitrovicaPolicia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë turma të banorëve lokalë, të cilët po kundërshtojnë një aksion të policisë antikontrabandë.

   

  Të paktën 6 persona morën lëndime në veri të Mitrovicës gjatë kundërshtimit që po i bëhet nga banorët lokalë një aksioni të policisë dhe doganës së Kosovës kundër kontrabandës me mallra. Lëndimin e 6 personave e konfirmoi drejtori i Qendrës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"