LAJMET NGA KOSOVA

 • Konflikti në Ballkan: Qeveria po armatos masovikisht ushtrinë për një “botë serbe”

  7 Tetor, 2021

  Serbische Militärangehörige während einer Parade im Jahr 2019. Die Militärausgaben des Landes steigen. (Archivbild)Vendet fqinje të Serbisë po vështrojnë me shqetësim ndërsa fuqia ushtarake e vendit po rritet.

   

  Serbia po armatoset. Këtë vit, buxheti ...

 • Kurti: E vetmja zgjidhje e qëndrueshme dhe e drejtë është njohja nga Serbia

  6 Tetor, 2021

  Slowenien EU-Gipfel Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor u shpreh se BE duhet t’i mbetet besnike esencës së saj që është zgjerimi.

  Në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor që po zhvillon punimet në Brdo, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti për Deutsche Wellen u shpreh mbi rëndësinë që ka ky samit për Kosovën. Shpresoj që Bashkimi Evropian ...

 • Kurti dhe Vuçiç – takohen në Slloveni

  6 Tetor, 2021

  Nga takimi i fundit Kurti – Vuçic, me ndërmjetësimin e BE-së në korrik 2021Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet të takohen sot në Bërdo të Sllovenisë, në praninë e kancelares gjermane në largim, Angela Merkel dhe presidentit francez, Emmanuel Macron.

  Takimi do të mbahet në mes sesionesh të takimit të lartë BE – Ballkani Perëndimor dhe do të jetë ...

 • Hovenier: Pa një normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, pa njohje të ndërsjellë, rajoni do të mbetet i bllokuar

  6 Tetor, 2021

  Jeffrey M. Hovenier, i emëruari për postin e ambasadorit të ardhshëm amerikan në Kosovë, tha të martën para Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë se nëse konfirmohet, ai do të punojë për të çuar përpara mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për një Kosovë sovrane dhe demokratike.

  “Kjo mbetet thelbësore për stabilitetin rajonal dhe kritike për qëllimin tonë strategjik të qëndrueshëm të një ...

 • Goran Stanishiq dënohet me 20 vjet burgim për vrasjen e 13 civilëve gjatë luftës në Kosovë

  5 Tetor, 2021

  Goran Stanishiq është dënuar me 20 vite burgim nga Gjykata Themelore në Prishtinë, pasi u gjet fajtor për vrasjen e 13 civilëve në Sllovi të Lipjanit gjatë luftës së fundit në Kosovë.

  Aktgjykimi ndaj tij u shpall të martën nga kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Valon Kurtaj, raporton “Betimi për Drejtësi”.

  Sipas aktakuzës së ngritur nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, i akuzuari Goran Stanishiq, ...

 • Ligjvënësit amerikanë i bëjnë thirrje Presidentit Biden të angazhohet për zgjidhjen e tensioneve Kosovë-Serbi

  5 Tetor, 2021

  Grupi i Çështjeve shqiptare në Kongresin amerikan u bëri të hënën thirrje Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, që të dyfishojnë vëmendjen e Shteteve të Bashkuara në zgjidhjen e tensioneve Kosovë-Serbi si edhe i kërkuan administratës të shtojë angazhimin për një zgjidhje përfundimtare mes dy vendeve.

  Kërkesa e bërë përmes një letre dërguar zotit Biden dhe zotit Blinken, vjen si rezultat ...

 • Gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”: Kosova nuk përfiton asgjë nga “Open Balkan”

  5 Tetor, 2021

  Gazeta konservatore e Zürichut shkruan se synimi i Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për qarkullim të lirë të mallrave dhe personave, ka ngjallur mosbesim në rajon. Për aq kohë sa Serbia nuk e pranon Kosovën, dobia që ka Kosova nga “Open Balkan” është zero.

  Pas dokumentit anonim mbi kufijtë e rinj në Ballkan, i cili u përhap në pranverë dhe ende nuk dihet kush ishte ...

 • Kurti për projektin e gazit amerikan: Nuk e kemi refuzuar

  4 Tetor, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka hedhur poshtë akuzat e partive opozitare që kinse është duke i dëmtuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sa i përket anulimit të projektit për gazin.

  Kurti sqaroi se informacionet dhe aludimet e shumta, nuk kanë të bëjnë me refuzim, derisa pohoi se janë në kontakt të vazhdueshëm me MCC.

  “Nuk janë të vërteta akuzat, ne jemi ...

 • Kosovë – Serbi: Fillon mbulimi i targave të makinave

  4 Tetor, 2021

  Nga mëngjesi i së hënës, shenjat shtetërore të targave të makinave që hyjnë nga Serbia në Kosovë dhe anasjelltas, mbulohen me letër ngjitëse.

  Kjo shënon edhe fillimin e zbatimit të pikës së dytë të marrëveshjes së javës së kaluar të arritur midis palëve me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, për uljen e tensioneve në veriun e Kosovës.

  Sipas marrëveshjes, letrat ...

 • Kosovë – Serbi: Zhbllokohen tërësisht pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak

  4 Tetor, 2021

  Kosovo Leposavić | Grenze zwischen Serbien und KosovoNga e diela (03.10) fillon zbatimi i marrëveshjes për targat  e automjeteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. KFOR-i po siguron dy pikat kufitare në veri të Kosovës për qarkullim të lirë.

  Gjatë fundjavës u zbllokuan tërësisht rrugët që qojnë në dy pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, pika këto në veri që lidhin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"