LAJMET NGA KOSOVA

 • Jostabiliteti në Bosnje “ka efekt vargua” në Kosovë dhe më gjerë

  17 Mars, 2024

  eufor BosnjeNë vitin 2021, udhëheqësi nacionalist i serbëve të Bosnje e Hercegovinës, Millorad Dodik, shkaktoi krizën më serioze politike që nga lufta e viteve 1992-95, kur tha se do ta tërheqë rajonin serb, të njohur si Republika Sërpska, nga institucionet shtetërore të Bosnjës: gjyqësori, sistemi i taksave dhe forcat e armatosura.

   

  Të tria këto përfaqësojnë shtyllat kryesore të shtetit, i ...

 • Vuçiq: Pres lajme të këqija për ne, do ta ndryshojmë qasjen në dialog

  17 Mars, 2024

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të dielën se pret “vetëm lajme të këqija” për vendin e tij dhe se Serbia do ta ndryshojë qasjen në dialog me Kosovën, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian (BE).

   

  “Unë do të shpjegoj se si na mashtruan, ku dhe si na kanë gënjyer disa të ashtuquajtur miq, e shumë të tjerë, dhe ...

 • Ulutas: KFOR-i vazhdon përpjekjet për të parandaluar çdo përshkallëzim, i gatshëm t’i përgjigjet çdo sfide

  17 Mars, 2024

  Ozkan UlutasKomandanti i misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR-it, Ozkan Ulutas, e vlerëson të qetë por ende të brishtë situatën e sigurisë pas tensioneve të vitit të kaluar në veri të Kosovës. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Ulutas tha se KFOR-i po vazhdon përpjekjet për të parandaluar çdo përshkallëzim ndërsa mbetet i gatshëm t’i përgjigjet ...

 • Escobar: Kurti më premtoi se do të shqyrtojë disa nga propozimet e mia për dinarin serb

  14 Mars, 2024

  escobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, shfaqi shpresën të enjten se qeveria e Kosovës do të gjejë një zgjidhje lidhur me përdorimin e dinarit serb, ndërsa theksoi se sfidat në marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve po sfidohen nga trajtimi i pakicës serbe në Kosovë.

   

  Pas një takimi mëse dy orësh me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, zoti Escobar tha ...

 • Kurti-Escobarit: E nevojshme që t’i kërkohet Serbisë llogari për Banjskën

  14 Mars, 2024

  escobar kurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar për takimin me emisarin amerikan, Gabriel Escobar.

  Përmes një postimi në platformën ‘X’, Kurti falënderoi Escobarin për angazhimin dhe mbështetjen e ShBA-së, ndërsa shtoi se ekziston nevoja që t’i kërkohet llogari Serbisë për sulmin në Banjskë.

  Ai theksoi se e ka informuar Escobarin lidhur me hapat që ka ndërmarrë qeveria për çështjen e ...

 • Escobar: SHBA ka punuar në favor të Kosovës dhe ajo duhet të dëgjojë

  14 Mars, 2024

  Escobar rtkEmisari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka përfunduar takimin me kryeministrin e vendit, Albin Kurti. Ai në këtë takim ishte i shoqëruar nga ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

   

  Escobar pas përfundimit të takimit tha se vendimi i BQK-së ka shkaktuar vështirësi për disa qytetarë të këtij vendi dhe Qeveria duhet të merret me këtë sfidë dhe ta diskutojë ...

 • BE paralajmëron takim në nivel kryenegociatorësh në Bruksel më 19 mars

  14 Mars, 2024

  Lajcak - Besnik Bislimi dhe Petar PetkoviqBashkimi Evropian ka thirrur një takim të dialogut për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë në nivel të kryenegociatorëve.

   

  Besnik Bislimi, kryenegociator i Kosovës, dhe Petar Petkoviq i Serbisë, pritet që të takohen më 19 mars, në Bruksel.

  Këtë takim e ka konfirmuar edhe emisari amerikan, Gabriel Escobar sonte pas takimit me kryeministrin Kurti.

  “Shpresoj ...

 • Qeveria e Kosovës: Manastirit të Deçanit t’i kalohen tokat

  14 Mars, 2024

  Qeveria KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se qeveria e Kosovës i ka kërkuar Agjencisë Kadastrale të Kosovës, që ta zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, që tokat përreth manastirit të Deçanit t’i barten këtij manastiri.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,  tha se zbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për Manastirin e Deçanit është përcaktuar si një nga kushtet kryesore që Kosova ...

 • Escobar arrin në Presidencë, pritet nga Osmani

  13 Mars, 2024

  EscobarI dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka mbërritur në Presidencë dhe është pritur nga presidentja Vjosa Osmani.

  Në takimin Osmani – Escobar i pranishëm është edhe ambasadori Jeffrey Hovenier.

  Pas takimit do të ketë deklaratë për medie.

  Ndërkohë, Escobar takimin me Kurtin e ka në agjendë për të enjten. Një gjë të tillë e ka konfirmuar për ...

 • Escobar: Aktualisht kemi problem komunikimi me kryeministrin Kurti

  12 Mars, 2024

  EscobarI dërguari i Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha të martën se “partneriteti ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës është në mes të popullit amerikan dhe popullit të Kosovës dhe nuk varet nga një njeri apo një parti”, duke i bërë jehonë një qëndrimi të përsëritur ditëve të fundit nga zyrtarë amerikanë që bëjnë dallimin ndërmjet qeverisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"