LAJMET NGA KOSOVA

 • Hapet procesi i parë gjyqësor në Gjykatën e Posaçme të Kosovës

  15 Shtator, 2021

  Të mërkurën në Gjykatën e Posaçme të Kosovës u hap procesi i parë gjyqësor për krime lufte, ndaj ish pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa.

  Ai akuzohet për veprat penale; ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme gjatë periudhës së luftës në Kosovë.

  Sipas akuzës që është ngritur në qershor të vitit 2020 dhe konfirmuar në shtator të vitit të kaluar, krimet ...

 • Osmani nënvizon rëndësinë e Gjermanisë për Kosovën

  15 Shtator, 2021

  Takim miqësor: Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier dhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në Berlin (14.09.2021)Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po zhvillon vizitën e saj të parë zyrtare në Berlin. Të martën u prit nga presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier.

  Në ditën e parë të vizitës së saj treditore në Berlin, presidentja e Kosovës, ...

 • Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë do të vendoset, s’ka ndryshe

  14 Shtator, 2021

  Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë do të vendoset, s'ka ndryshe16:04 Nis takimi Merkel – Kurti

  Ka nisur në Tiranë takimi i kancelares gjermane Angela Merkel me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

  Bashkë me Kurtin është edhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla.

  Në takim pritet të diskutohet për raportet bilaterale mes dy shteteve dhe bashkëpunimin rajonal brenda agjendës së Bashkimit Evropian.

  16:27 Përfundon takimi Kurti – Merkel

  Ka ...

 • Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

  14 Shtator, 2021

  Serbien Belgrad | Angela Merkel, Bundeskanzlerin & Aleksandar Vucic, PräsidentNë Beograd për herë të fundit kancelarja Angela Merkel ishte para gjashtë vitesh. Asokohe mendohej se ajo do të sjellë ndryshime të mëdha. Po si kaloi vizita e fundit?

  “Disa çështje mund të zgjidhen vetëm në fund të ndonjë procesi. Të gjithë e dinë se Kosova nuk është njohur ...

 • Escobar: Qëllimi nuk është vetëm njohja e ndërsjellë Kosovë – Serbi, por edhe anëtarësimi në BE

  13 Shtator, 2021

  Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Gabriel Escobar, tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin procesin e bisedimeve Kosovë-Serbi të ndërmjetësuara nga Brukseli, por u shpreh i shqetësuar me zvarritjen e procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian.

  Ai i bëri këto komente gjatë një debati të organizuar nga Qendra për Politika Evropiane, me temën “Bisedimet Beograd-Prishtinë: A po kthehemi në rrugën e duhur?”

  Zoti Escobar tha se ...

 • IKSHPK: Prej 9415 testimeve, kemi 685 qytetarë pozitiv, 30 viktima dhe 1384 persona te shëruar.

  10 Shtator, 2021
  May be an image of text that says 'Ministria Shändetesisẽ Ministarsty Zdravstva Ministry Ministry fHealth COVID19 BASHKE A DALIM! E PREMTE 10.09.2021 Të vaksinuar brenda 24 orève Të vaksinuar me dozën e parè Numri total dozave të administruara 20.646 Të vaksinuar me dozën dytë 347.344 எበለ 995.930 648.586 E PREMTE 10.09.2021 Numri ...</li><li><h4><a href=Bislimi: Serbia nuk është e interesuar të bisedojë seriozisht me Kosovën 9 Shtator, 2021

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, i tha Zërit të Amerikës se pala serbe nuk është e interesuar të vazhdojë me seriozitet procesin e bisedimeve në Bruksel dhe kjo sipas tij, është pasqyrim i ngecjeve në procesin e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

  Në një bisedë për Zërin e Amerikës, zoti Bislimi i cili drejton grupin negociator të Kosovës në bisedimet për normalizimin e ...

 • Nuk do të ketë takim Kurti-Vuçiç këtë muaj

  9 Shtator, 2021

  Bildkombo Albin Kurti und Aleksandar VucicDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë që zhvilluan takime në Bruksel gjatë dy ditëve, nuk mundën të përafrojnë qëndrimet për një takim të paralajmëruar të nivelit të lartë.

  Dy delegacionet teknike në dialogun Kosovë Serbi, gjatë dy ditëve diskutimesh në Bruksel nën ndërmjetësimin e të ngarkuarit të BE, Mirosllav Lajçak, nuk arritën ndonjë përparim të theksuar. ...

 • IKSHPK: Prej 10.851 testimeve, kemi 703 qytetarë pozitiv, 19 viktima dhe 2255 persona te shëruar.

  9 Shtator, 2021
  May be an image of text that says 'Ministria Shändetesise Ministarstv Zdravstva Ministry Health COVID19 BASHKE IA DALIM! E ENJTE 09.09.2021 Të vaksinuar brenda 24 orève Të vaksinuar me dozën e parè Të vaksinuar me dozën e dytë Numri total dozave të administruara 19.458 637.132 E ENJTE 338.147 எ் 975.279 09.09.2021 Numrii ...</li><li><h4><a href=Rusia me fushatë agresive ndaj Kosovës 7 Shtator, 2021

  Posterë me fotografinë e presidentit rus, Vladimir Putin të vendosura në Mitrovicën e Veriut. Fotografi nga arkivi. Lufta diplomatike ruse kundër Kosovës do të bëhet më e fuqishme pas përfundimit të moratoriumit mbi njohjet e Kosovës, thuhet në një hulumtim të Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED).

  Përfundimi i këtij moratoriumi, sipas KIPRED-it, mund të shfrytëzohet nga Rusia për të punuar bashkërisht ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"