LAJMET NGA KOSOVA

 • CSIS: Duhet bashkërendim transatlantik për bisedimet Kosovë – Serbi

  4 Gusht, 2021

  Ish i dërguari amerikan për Ballkanin, James O’Brien, aktualisht zëvendëskryetar i “Albright Stonebridge Group” dhe Peter Beyer, bashkërendues i qeverisë gjermane për çështjet transatlantike, thanë të mërkurën se bashkërendimi ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian është thelbësor për procesin e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë – Serbi dhe të integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor.

  Ata i bënë këto komente gjatë diskutimit me temën Qasja e ...

 • Kosovë: Një i vdekur e 110 raste të reja të të prekurve nga COVID-19

  3 Gusht, 2021

  Një person ka humbur jetën nga pasojat e koronavirusit në Kosovë në 24 orët e fundit, ndërsa janë konfirmuar 110 raste të reja të të prekurve.

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë tha se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 3 mijë e 667 testime.

  Autoritetet thanë se 80 për qind e rasteve të reja janë të infektuar me variantin Delta ...

 • KURTI-LE MONDE: MACRON MË PYETI SE ÇKA MUND TË JAPIM PËR NJOHJEN NGA SERBIA

  2 Gusht, 2021

  Në vizitën e tij të parë zyrtare në Paris, ku u prit nga Presidenti i Republikës së Francës, Emmanuel Macron, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë intervistë për gazetën më të madhe franceze “Le Monde”.

  Në intervistë, kryeministri Kurti ka theksuar se prioriteti i tij diplomatik është të fitojë njohje nga Serbia, diçka që Beogradi vazhdimisht e ka refuzuar.

  Në vijim intervista e plotë e kryeministrit Kurti dhënë gazetarit ...

 • Fabrizi: Dialogu me Kosovën, kyç për pranimin e Serbisë në BE

  28 Korrik, 2021

  Ambasadori i BE-së në Serbi, Sem Fabrizi.Ambasadori i Bashkimit Evropian në Serbi, Sem Fabrizi, tha se dialogu midis Serbisë dhe Kosovës është një element kyç për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

  “Rundi i fundit i dialogut mund të ketë qenë më i vështiri nga të vështirët. Të dyja palët duhet t’i përkushtohen atij. Dialogu është një element kyç për stabilitetin rajonal dhe pranimin e ...

 • Ben-Meir: Kosova të ketë kujdes nga agjenda islamike e Erdoganit

  27 Korrik, 2021

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Fotografi nga arkivi. Profesori amerikan, njëherësh ekspert i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Alon Ben-Meir në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se institucionet e Kosovës duhet të tregohen të kujdesshme me iniciativën e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i cili ditë më parë tha se së bashku me presidentin amerikan, Joe Biden, do të angazhohet ...

 • Nora Gjakova nga Kosova fiton medalje të artë në Lojërat Olimpike

  26 Korrik, 2021

  Xhudistja nga Kosova, Nora Gjakova, fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike në Tokio. Ajo mundi të hënën në finale francezen Sarah-Léonie Cysique, duke i siguruar Kosovës medaljen e dytë të artë në këto lojëra.

  Nora Gjakova u shpall fituese në kategorinë deri në 57 kilogramë. Kjo është medalja e dytë olimpike për Kosovën në Lojërat e Tokios.
  Të shtunën, një tjetër xhudiste nga Kosova, ...

 • Dhjetë të vdekur në Kroaci, pas daljes së autobusit nga rruga

  25 Korrik, 2021

  Sllavonski Brod, Kroaci. Fotografi nga arkivi.Dhjetë persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur, si pasojë e daljes nga rruga të një autobusi me targa të Kosovës në Sllavonski Brod në Kroaci, ka thënë policia kroate e asaj zone.

  Autoritetet ende nuk kanë bërë të ditur shtetësinë e viktimave.

  “Gjatë hetimit, policia ka konstatuar se bëhet fjalë për një autobus me tabela të Kosovës dhe ...

 • Distria Krasniqi nga Kosova me medalje të artë në Lojërat Olimpike

  24 Korrik, 2021

  Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi, fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike në Tokio. Ajo të shtunën mundi në finale japonezen Funa Tonaki, duke i siguruar Kosovës medaljen e parë në këto lojëra.

  Distria Krasniqi u shpall fituese në kategorinë deri në 48 kilogramë.

  Duke përgëzuar Distria Krasniqin, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani shkroi ne rrjetet sociale se “ajo e ngriti sot flamurin e shtetit të ...

 • Mirëbesimi i palëkundur midis Ankarasë dhe Beogradit

  23 Korrik, 2021

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Beograd, tetor, 2019.
“Në qoftë se kushdo sjell vendim për njohjen e Kosovës si të pavarur, në të njëjtin moment ne do të nisim fushatën për tërheqjen e njohjeve”, ka deklaruar, më 22 korrik, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

  Vuçiqi në këtë mënyrë i është përgjigjur paralajmërimit të presidentit të Turqisë, ...

 • KRYEMINISTRI KURTI KUJTON VENDIMIN E GJND-SË PËR PAVARËSINË

  22 Korrik, 2021

  Albin rtkKurti kujton vendimin e GJND-së për pavarësinë: Dialogu i Brukselit zhvillohet për statusin e marrëdhenieve mes dy shteteve.

  Kurti kujton vendimin e GJND-së për pavarësinë: Dialogu i Brukselit zhvillohet për statusin e marrëdhenieve mes dy shteteve .

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përkujtuar 11 vjetorin e vendimit të GJND-së për pavarësinë e Kosovës.

  Kurti ka shkruar se pas vendimit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"