LAJMET NGA KOSOVA

 • NATO: Kosova merr statusin e vendit të asociuar nga AP

  27 Maj, 2024

  natoAsambleja Parlamentare e NATO-s e miratoi të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhguese në anëtare të asociuar. Serbia e kundërshtoi hapur dhënien e statusit të asociuar për Kosovën.

   

  Asambleja Parlamentare e NATO-s, që po zhvillon punimet tre ditore në Sofie të Bullgarisë, vendosi të hënën (27.05.) për avancimin e statusit të Kosovës nga vend vëzhgues ...

 • Detajet e projektit hekurudhor Durrës – Prishtinë që do të mbështetet nga Britania

  23 Maj, 2024

  hekurudha durres prishtineNdërsa Britania e Madhe do të ofrojë mbështetje për projektin e hekurudhës Durrës – Prishtinë, Shqipëria dhe Kosova kanë deklaruar se kjo linjë përfaqëson një projekt strategjik shumë të rëndësishëm për zhvillimin e ardhshëm të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

   

  Projekti nis me portin e ri të Durrësit, që do të ndërtohet në Porto Romano dhe do të ketë ...

 • Osmani takon ambasadorët e BE-së, u kërkon heqjen e masave

  22 Maj, 2024

  Osmani me ambasadoretPresidentja Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ambasadorë të disa shteteve evropiane si dhe atë të EULEX-it, në krye me Ambasadorin e BE-së Thomas Szunyog, për të diskutuar koordinimin e agjendës ndërkombëtare, si dhe bashkërendimin me politikat e BE-së dhe me shtetet e tjera aleate për çështje të politikës së jashtme dhe sigurisë.

   

  “Presidentja Osmani theksoi se ...

 • Chulick: Kosova të punojë me partnerët për anëtarësim në organizatat euro-atlantike

  22 Maj, 2024

  Chulick AlbinZëvendës ndihmësja e sekretarit amerikan të Shtetit për Demokraci, të Drejta të Njeriut dhe Punë, Nicole Chulick, u bëri thirrje të martën autoriteteve në Kosovë që të punojnë me partnerët e tyre për anëtarësimin në organizatat euro-atlantike si dhe të trajtojë shqetësimet lidhur me komunitetin serb.

   

  Kosova dështoi javën e kaluar të anëtarësohet në Këshillin e Evropës pasi refuzoi ...

 • SHBA kritikon ashpër mbylljen e degëve të bankës serbe në veri të Kosovës

  21 Maj, 2024

  Department of StateDepartamenti amerikan i Shtetit shprehu zhgënjimin për mbylljen nga policia e Kosovës të gjashtë njësive të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, duke thënë se “ky veprim nuk ishte i koordinuar me partnerët ndërkombëtarë” dhe se ai “përshkallëzon tensionet”.

   

  “Ai (veprimi) minon perceptimin se Kosova po vepron me vullnet të mirë për zgjidhjen e çështjeve ...

 • Aksioni në veri, konfiskohen në `bankë` 1.6 milion euro e 74 milionë dinarë

  21 Maj, 2024

  para mitrovicePolicia e Kosovës në një komunikatë shtesë për aksionin e zhvilluar sot në veri, ku u mbyllën gjashtë filiale të të ashtuquajturës “Bankë Postare Kursimore”, ka njoftuar se është konfiskuar një sasi e konsiderueshme e parave.

   

  “Operacioni policor i realizuar sot në veri të vendit, ku u mbyllen gjashtë njësi ilegale të të ashtuquajturës ‘Bankë Postare Kursimore’, rezultoi edhe ...

 • Ku gaboi Kosova që e humbi shansin për KiE?

  21 Maj, 2024

  konradKosova nuk ishte në agjendën e Këshillit të Evropës, megjithëse Asambleja Parlamentare e rekomandoi anëtarësimin e saj. Intervistë me historianin dhe ekspertin e Ballkanit Konrad Clewing.

   

  DW: Kosova nuk ishte në agjendën e Këshillit të Evropës(KiE), megjithëse Asambleja Parlamentare e KiE rekomandoi anëtarësimin e Kosovës me 82 për qind. Ku qëndron gabimi?

  Konrad Clewing: Kosova bëri shumë gabime. Së pari, u mbështet në faktin se partnerët perëndimorë ...

 • Joseph:Nëse Kurti ose Osmani e bëjnë Asociacionin, nominohen për çmim Nobel

  21 Maj, 2024

  JosephProfesori dhe analisti amerikan, Edward Joseph tha se Kosova ka humbur një mundësi historike për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një intervistë për “Lajmet e fundit” në RTK ai tha se sfida kryesore e Kosovës është përfitimi i legjimitetit të saj ndërkombëtar duke hyrë në organizatat ndërkombëtare.

   

  Joseph tha se Kosova duhet ta bëjë Asociacionin e komunave me shumicë ...

 • “SHBA të çojë dronë në Kosovë”, Serwer: Vuçiq do “Serbinë e madhe”, Asociacioni pas njohjes së Kosovës nga Serbia

  21 Maj, 2024

  SerwerKushtëzimin e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës me krijimin e Asociacionit, profesori në universitetin amerikan Johns Hopkins dhe njohësi i zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor, Daniel Serwer, e sheh si të padrejtë.

  Duke kritikuar atë që e sheh diplomaci të keqe, nga SHBA dhe BE, ai mbështet qëndrimin e kryeministrit Albin Kurti dhe thotë se Asociacioni duhet të krijohet ...

 • Allen: Përparimi drejt Asociacionit thelbësor për rrugën euro – atlantike të Kosovës

  20 Maj, 2024

  VjosaNënsekretarja amerikane e shtetit për Diplomaci Publike, Liz Allen, tha të dielën në Prishtinë se përparimi drejt themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe është thelbësor për integrimet euro-atlantike të Kosovës.

   

  “Ne mund të mbështesim më së miri rrugën e Kosovës drejt institucioneve evropiane dhe euro-atlantike, kur gëzojmë një bashkëpunim të ngushtë dhe bashkërendim dhe e di se kjo ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"