LAJMET NGA KOSOVA

 • PE-ja përmes rezolutës paralajmëron Kosovën e Serbinë

  1 Mars, 2024

  PEPE përmes një rezolute i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë, që me mirëbesim dhe frymë kompromisi t’i qasen vazhdimit të dialogut. BE-së po ashtu i bëhet thirrje që të ketë një qasje të re në rolin e ndërmjetësuesit.

   

  Parlamenti Evropian përmes një rezolute paralajmëroi Kosovën e Serbinë për pasoja, nëse mungon zbatimi i marrëveshjeve të arritura në dialogun e ndërmjetësuar ...

 • “Telefonata shqetësuese në Shtëpinë e Bardhë për pushtimin serb të Kosovës”, The Times nxjerr prapaskenat e vrasjes së policit në kufi: Si u tërhoq Beogradi pas…

  29 Shkurt, 2024

  timeMë 27 shtator, një ekspert i Ballkanit në Shtëpinë e bardhë mori një telefonatë trazuese nga inteligjenca e SHBA, ku thuhej se forcat serbe po akumuloheshin në kufirin me Kosovën, vendi ku paqja mbrohet nga prezenca e forcave të NATO që prej luftës së shpërbëries së Jugosllavisë në 1999.

  Tri ditë më vonë, serbë të armatosur vranë një oficer të ...

 • Kurti: S’përballemi më veç me kërcënim teorik nga Rusia

  29 Shkurt, 2024

  KurtiKryeministri Albin Kurti ka theksuar se ditët e fundit ka menduar shumë për Irlandën Veriore dhe “se si historia e saj është e lidhur me atë të Kosovës”, në një ligjërim që pati mbrëmë në “Queens University” në Belfast.

  Kreu i Qeverisë foli edhe për mosmarrëveshjet me Serbinë, ndërsa përmendi marrëveshjen e arritur para një viti.

  “Pra, ne kemi arritur një marrëveshje. ...

 • Freedom House: Kosova dhe Shqipëria vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimeve

  29 Shkurt, 2024

  FHOrganizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor ku vlerëson se Kosova dhe Shqipëria mbesin vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimit në disa fusha për avancimin e të drejtave të njeriut dhe lirive të qytetarëve.

   

  Në raportin mbi “Lirinë në Botë”, Kosova këtë vit vlerësohet me 60 pikë nga 100 pikë maksimale, pa ndryshime nga viti i ...

 • Zelensky: Rusia do të bëjë gjithçka për të destabilizuar Ballkanin

  28 Shkurt, 2024

  Zelensky RamaVazhdimi i ndihmës ushtarake dhe financiare për Ukrainën dhe paralajmërime për rrezik në Ballkanin Perëndimor nga Rusia, ishin mesazhet kryesore që u përcollën pas Samitit “Ukrainë – Evropa Juglindore”, që u mbajt më 28 shkurt në kryeqytetin shqiptar, Tiranë.

  Në samit, që u mbajt me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, mori pjesë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ...

 • Lajçak: Shumë pikëpyetje politike për çështjen e dinarit serb në Kosovë mbetën pa përgjigje – duhen takime shtesë

  27 Shkurt, 2024

  LajcakI dërguari evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak tha të martën se duhen takime shtesë ndërmjet palëve për të zgjidhur çështjen e përdorimit të dinarit serb në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë.

   

  Ai i bëri këto komente në rrjetet sociale pas takimit me përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, duke theksuar se mirëpret angazhimin ...

 • Deputeti ukrainas në A2 CNN: Kosova të armatoset, askush nuk ju mbron! E kemi nga përvoja jonë

  27 Shkurt, 2024

  GoncharenkoPërshëndetje zoti Goncharenko, faleminderit që jeni me ne sot. Dëshiroj që ta nisim bisedën tonë me vizitën e presidentit të Ukrainë, Volodymyr Zelensky, në Tiranë. Ai do të marrë pjesë në samitin e paqes këtu në Shqipëri. Çfarë mund të presim nga ky event dhe si e shikoni të ardhmen e Ukrainës. A ka bërë Zelenski mjaftueshëm në këto dy vite ...

 • BE konfirmon takimin e së martës Kosovë-Serbi për dinarin – Banka Qendrore e Kosovës do të marr pjesë

  27 Shkurt, 2024

  BEBashkimi Evropian konfirmoi të hënën pjesëmarrjen e zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë në takimin e 27 shkurtit për çështjen e përdorimit të dinarit serb, që ka ngjallur shqetësime për situatën në vend.

   

  “Ajo që unë mund të them është se po, do të kemi takim nesër. Takimi i nesërm i dialogut do të përqendrohet në zgjidhjen e çështjeve të hapura ...

 • Borrell: Takimet me Kurtin dhe Vuçiqin në Munih, të pasuksesshme

  26 Shkurt, 2024

  BorellShefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ka pasur takime “të pasuksesshme” me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, sa i përket shtensionimit të situatës mes dy shteteve.

   

  Në një artikull të publikuar pas mbajtjes së Konferencës së Sigurisë në Munih lidhur me agjendën gjeopolitike të BE-së, Borrell përmendi edhe takimet e ndara me kryeministrin e Kosovës, Albin ...

 • A mund ta zgjidhë Brukseli konfliktin për dinarin serb?

  26 Shkurt, 2024

  dinar serbDaniel Server: Pretendimi i palës serbe për ‘spastrim etnik’ pas ndalimit të dinarit në Kosovë nuk qëndron, por Prishtina duhet të sigurojë përfaqësimin e interesave të gjithë qytetarëve.

   

  Një tjetër tentativë për ndërmjetësim nga Brukseli për çështjen Kosovë – Serbi, në pikun e debateve mbi heqjen e dinarit serb nga transaksionet bankare në Kosovë. Brukseli i druhet përshkallëzimit të marrëdhënies mes dy vendeve dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"