LAJMET NGA KOSOVA

 • O’Brien: Mezi presim diskutimet Kosovë – Serbi në Shtëpinë e Bardhë

  16 Qershor, 2020

  O BrienKëshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien tha të martën mbrëma se Shtetet e Bashkuara mezi po presin për takimin e paralajmëruar për 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Në një postim në rrjetin twitter zoti O’Brien shkroi se është i kënaqur “të presë udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës me Richard Grenellin në Shtëpinë e Bardhë. Shtetet ...

 • Lajçak: Dua të përmbyll bisedimet e filluara më 2011

  16 Qershor, 2020

  LajcakI dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi dhe çështjet tjera të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, tha të martën në Prishtinë se synon përmbylljen e suksesshme të procesit të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve që filloi në vitin 2011.

  Zoti Lajçak, arriti të martën për një vizitë disaditëshe në Prishtinë pas një rrugëtimi që zgjati më ...

 • NJËQIND E KATËRDHJETË E NJË RASTE ME COVID-19 DHE PESË TË SHËRUAR!

  16 Qershor, 2020

  IKSHPKSot më 16 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 397 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

  Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 141 raste.

  Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 42 (sipas vendbanimit: 39 raste Prishtinë dhe 2 raste Hajvali dhe 1 rast Barilevë), komuna e Vushtrrisë ...

 • Takimi për dialogun Kosovë-Serbi më 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë

  16 Qershor, 2020

  Thaci VucicRichard Grenell, njoftoi se Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të rinisin dialogun dhe takimi mbahet në Shtëpinë e Bardhë.

  I ngarkuari i Shtëpisë së Bardhë për të ndërmjetësuar dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, bëri të ditur se qeveria e Kosovës dhe qeveria e Serbisë janë pajtuar që më 27 qershor të takohen në Shtëpinë e Bardhë në Uashington. ...

 • Miroslav Lajçak nesër në Kosovë

  16 Qershor, 2020

  PrishtinaPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se vendi dhe rajoni i Ballkanit Perëndimor po hyjnë në një javë të rëndësishme, kur sipas tij, pritet të hapen procese konkrete nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

  Të martën në Kosovë pritet të shkojë i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, në përpjekje për të siguruar ...

 • Thaçi: Kosova dhe Ballkani po hyjnë në një javë të rëndësishme

  15 Qershor, 2020

  thaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë të hënën se Kosova dhe Ballkani Perëndimor po hyjnë në një javë të rëndësishme.

  Duke folur për vizitën që do t’i bëjë Kosovës, përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, Thaçi ka thënë se ai duhet ta dijë që Kosova është shtet i pavarur.

  “Nuk jam i informuar për ...

 • Kurti: Qeveria Hoti varet nga çdo deputet i Listës Serbe

  13 Qershor, 2020

  albin kurtiLideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deklaron se qeveria Hoti jo vetëm që ka marrëveshje me qeverinë serbe, por varet nga secili deputet i Listës Serbe.

  Ai në një intervistë për KosovaPress, ka theksuar se vendi ka nevojë për zgjedhje të reja pasi qeverinë aktuale e cilëson si qeveri “Koti” dhe të paligjshme.

  “Kur ne themi se këtë qeverinë aktuale e ...

 • Vuçiq: Kemi presion nga SHBA-ja e BE-ja për njohje të Kosovës

  13 Qershor, 2020

  Aleksandar_Vucic-ReutersVuçiq: Kemi presion nga SHBA-ja e BE-ja për njohje të Kosovës, s’mund t’i them jo Grenellit

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se po iu bëhet presion nga ndërkombëtarët lidhur me dialogun Kosovë-Serbi.

  Ai ka deklaruar se propozimi i të dërguarit të posaçëm të SHBA-ve për dialogun, Richard Grenell dhe të dërguarit të BE-së, Miroslav Lajçak, janë që Kosova të jetë ...

 • Kurti: Shtetin e kapur e çlirojmë me votë

  13 Qershor, 2020

  AlbinKryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha të premten se sfida kryesore e Kosovës 21 vjet pas çlirimit nga Serbia, është “çlirimi nga korrupsioni dhe kapësit e shtetit” dhe kjo do të ndodhë me votën e qytetarëve të Kosovës.

  Ai i bëri këto komente në një manifestim të lëvizjes Vetëvendosje të premten në qendër të Prishtinës për të shënuar përvjetorin e 21-të ...

 • Vetëvendosje dërgon në Kushtetuese votën për qeverinë Hoti

  11 Qershor, 2020

  Vetëvendosje!Lëvizja Vetëvendosje dorëzoi të enjten në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës kërkesën për vlerësimin e kushtetutshmërisë së votimit të 3 qershorit për formimin e qeverisë së re të kryeministrit Avdullah Hoti.

  Lëvizja vlerëson se pjesëmarrja në votim e deputetit Etem Arifi, i dënuar për një vepër penale, e bën të pavlefshëm dhe jo kushtetues votimin në parlament.

  Në njoftimin e kësaj lëvizjeje thuhet se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"