LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 1541 mostrave kemi 557 raste pozitive, 17 të vdekur dhe 727 të shëruar!

  8 Dhjetor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.541 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 557 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 217 raste, Mitrovicë 41 raste, ...
 • IKShPK: prej 1407 mostrave kemi 519 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 926 të shëruar!

  7 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.407 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 519 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 215 raste, Mitrovicë 49 ...
 • IKShPK: prej 1314 mostrave kemi 468 raste pozitive, 19 të vdekur dhe 683 të shëruar!

  6 Dhjetor, 2020
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1314 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 468 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 227 raste, Fushë-Kosovë ...
 • Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit

  6 Dhjetor, 2020

  Albin KurtiNjë studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit.

  “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar 1), i ...

 • IKShPK: prej 1620 mostrave kemi 560 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 678 të shëruar!

  5 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.620 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 560 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 198 raste, Gjilan 54 raste, ...
 • Bisedimet Kosovë – Serbi vazhdojnë javën e ardhshme

  4 Dhjetor, 2020

  LajcakBashkimi Evropian paralajmëroi për të enjten takimin e radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të bisedimeve të lehtësuara nga i dërguari i posaçëm evropian, Miroslav Lajçak.

  Zëdhënësi i BE-së Peter Stano tha se rendi i ditës do të përcaktohet në prag të takimit.

  Palët u takuan për herë të fundit më 29 tetor për të diskutuar çështjet ...

 • Gërmimet në një varrezë të dyshuar masive në Serbi

  4 Dhjetor, 2020

  vareza masiveTë premten ekspertët e Serbisë dhe të Kosovës hynë në ditën e pestë të gërmimeve në Kizhevak të Rashkës, në Serbinë jugperëndimore, ku besohet se ka një varrezë të dyshuar masive me trupa të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës.

  Gërmimet filluan më 30 nëntor pak ditë pasi që hetuesit mjeko-ligjorë duke përdorur pamje satelitore, thanë se ka gjurmë të ...

 • IKShPK: prej 1530 mostrave kemi 478 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 690 të shëruar!

  4 Dhjetor, 2020
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.530 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 478 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 205 raste, Mitrovicë ...
 • Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi

  4 Dhjetor, 2020

  EUJavën që vjen, më saktësisht më 10 dhjetor, pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian.

  Këtë e ka konfirmuar të premten në Bruksel Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri.

  “Mund të konfirmoj ...

 • Varreza masive të identifikuara në të gjithë Kosovën

  4 Dhjetor, 2020

  varezet masive

   

  rel

Qendra Informative Shqiptare "Liria"