LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti për protestënt: Zemrën të mbushur me gëzim, sytë me shpresë

  1 Tetor, 2018

  KurtiKryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i është kthyer sërish protestës së 29 shtatorit, për të cilën thotë se nuk dihet saktë sa ishte numri i pjesëmarrësve, por e din se në Shesh dhe në Bulevardin “Nëna Terezë” nuk kishte vend për më shumë njerëz.

  Nuk e dimë sa njerëz kishte në protestën e 29 shtatorit në Prishtinë, por e ...

 • Policia me plan për protestën e Vetëvendosjes

  28 Shtator, 2018

  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme, duke hartuar planin operativ për menaxhimin e protestës, i cili ka për qëllim mbajtjen e rendit, qetësisë dhe sigurisë publike, para, gjatë dhe pas protestës.

  Policia përmes përfaqësuesve të saj, thotë se ditë më parë ka realizuar një takim me organizatorët e kësaj proteste, për të diskutuar rreth mbarëvajtjes së qetë të kësaj proteste, e që është qëllim ...

 • Udhëheqësit e Kosovës nderojnë vëllezërit Bytyçi

  26 Shtator, 2018

  vellezerit BytyqiPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj bënë të martën mbrëma një paraqitje të përbashkët në Nju Jork, ku ndodhen për takime në periferitë e punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Rasti ishte dekorimi i tre vëllezërve Bytyqi: shtetasit amerikanë Agron, Mehmet dhe Ylli, që u vranë nga forcat serbe në vitin ...

 • Kosovë: Opozita e (pa)koordinuar kundër idesë për korrigjim kufijsh

  25 Shtator, 2018

  parlamenti ksPartitë politike opozitare në Kosovë po përpiqen të bashkërendojnë veprimet kundër idesë së presidentit Thaçi për korrigjim kufijsh dhe kundër kryeministrit Haradinaj që të qeverisë vendin.

  Ndërkohë që udhëheqësit kryesorë të institucioneve të Kosovës po ndodhen në Nju Jork, ku po zhvillohen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, partitë opozitare po bëjnë përpjekje që me protesta dhe mocione ...

 • Juratoviç: Kosova është viktimë e mungesës së kurajës

  20 Shtator, 2018

  JuratovicIntervistë ekskluzive me deputetin gjerman socialdemokrat Josip Juratoviç për planin e Vuçiçit dhe Thaçit për ndryshimin e kufijve, për liberalizimin e vizave dhe për rolin e Gjermanisë në rajon.

  DW: Zoti Juratovic, bisedimet mes Serbisë dhe Kosovës duket se kanë ngecur, pas propozimeve të ardhura nga Vuçiçi e Thaçi për ndryshim kufijsh.

  Josip Juratoviç: Që këto bisedime kanë ngecur në vend, ...

 • “Pa Ujmanin (Gazivodën), ndalet ekonomia e Kosovës”

  14 Shtator, 2018

  Liqeni i UjmanitLiqeni i Ujmanit është shndërruar kohët e fundit në mollë sherri mes Kosovës dhe Serbisë. Këtë dëshmojnë edhe deklaratat e politikanëve. Po cila është rëndësia e këtij liqeni dhe si mund të zgjidhet kjo çështje?

  Dikur i ndërtuar mbi lumin Ibër për një shtet më të madh, liqeni i Ujmanit (Gazivodës) është shndërruar sot në një çështje mospajtimesh ...

 • Parlamenti Evropian – të enjten voton për liberalizimin e vizave për Kosovën

  12 Shtator, 2018

  PETë mërkurën, komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë qytetare, drejtësi dhe punë të brendshme, i njohur si komiteti LIBE, paralajmëroi se Parlamenti Evropian do të votojë të enjten rekomandimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

  Votimi në parlament u hap rrugën bisedimeve me vendet anëtare të Bashkimit Evropian për këtë çështje. Negociatat do t’i zhvillojë raportuesja e Parlamentit ...

 • Hoxhaj: Kosova shpreson për marrëveshje me Serbinë deri në pranverë

  12 Shtator, 2018

  E HoxhajKosova parashikon të arrijë një marrëveshje me Serbinë, gjë që do t’u mundësonte të dyja vendeve të përparonin drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian e shumta deri pranverën e ardhshme, tha të martën për agjencinë Reuters, zv/kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj.

  Një marrëveshje është parakusht për dy vendet që të hyjnë në Bashkimin Evropian. Beogradi dhe Prishtina u angazhuan për ...

 • A sjell paqe ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi?

  11 Shtator, 2018

  Kosove_Serbi

  Muajin e kaluar, këshilltari i sigurisë kombëtare, John Bolton tha se, Shtetet e Bashkuara “nuk do të qëndronin në krye” të një marrëveshjeje shkëmbimi territorial midis Serbisë dhe Kosovës. Raportet e fundit sugjerojnë se të dyja vendet, janë pranë një marrëveshjeje që do të zgjidhë një nga pengesat më sfiduese politike të Evropës, që nga fundi i Luftës së ...

 • Teatri politik e cinik për Kosovën vazhdon…

  11 Shtator, 2018

  mitrovicaIshte vërtet kaq afër zgjidhja? Përse u fol kaq shumë për një ujdi të afërt Kosovë-Serbi, për shkëmbim territoresh? Kur dy politikanë e duan një zgjidhje së bashku duhet t’i rezistojnë furtunave, mendon Adelheid Feilcke.

  Për disa javë me radhë nuk ka pasur temë tjetër në Balkan: Serbia dhe Kosova janë pak para një ujdie! Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"