LAJMET NGA KOSOVA

 • BE i kërkon Kosovës, 10 muaj afat shtesë për regjistrimin e veturave serbe

  21 Tetor, 2022

  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter StanoZëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka konfirmuar se BE kërkon nga autoritetet kosovare, që për 10 muaj të shtyjnë afatin për regjistrimin e automjeteve me targa serbe.

   

  Ndonëse e cilëson se vendimi i Kosovës për riregjistrimin  e targave është legjitim, sipas Stanos, është e rëndësishme që t’i jepet kohë e mjaftueshme zbatimit të këtij ...

 • QUINT i shpreh shqetësim Vuçiqit për mundësinë e destabilizimit të situatës

  21 Tetor, 2022

  quint flamujtAmbasadorët e vendeve të Quint-it kanë thënë të premten se në takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i kanë shprehur shqetësimin për prishjen e mundshme të stabilitetit në rajon, para përfundimit të afatit të Qeverisë së Kosovës për riregjistrim të makinave me targa serbe në RKS – Republika e Kosovës.

   

  Vendet e Quintit janë: Shtetet e Bashkuara, Mbretëria ...

 • Vuçiç: Po shtohet trysnia ndaj Serbisë për çështjen e Kosovës

  21 Tetor, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç tha të enjten se nuk beson në një marrëveshje të shpejtë me Kosovën por vendi i tij ndodhet nën trysni për të gjetur një zgjidhje sikurse edhe për t’i vendosur sanksione Moskës për shkak të agresionit në Ukrainë.

   

  Në një intervistë me televizionin serb “Prva”, ai tha se situata në Kosovë është e ndërlikuar dhe ...

 • Osmani: ‘Drafti gjerman’ për Asociacionin është lajm i rremë

  21 Tetor, 2022

  VjosaPresidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se “drafti gjerman” për Asociacionin i prezantuar të enjten në mediet e Kosovës është lajm i rremë dhe se ai nuk ekziston e as nuk do të ekzistojë. Ajo ka thënë se do të nënshkruajë vetëm marrëveshje që janë në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

   

  “Është ‘fake news’, nuk ...

 • Marrëveshja për Asociacionin: Çfarë është dhe çfarë mund të bëhet?

  21 Tetor, 2022

  Mitrovicën e Veriut 9 nëntor 2021Marrëveshja për formimin e një asociacioni që do t’i bashkonte dhjetë komuna që banohen me shumicë nga serbët në Kosovë, cilësohet si një ndër marrëveshjet më problematike në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

   

  E nënshkruar me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian në vitin 2013, marrëveshja nuk ka arritur të zbatohet asnjëherë.

  Më 20 ...

 • Çfarë dihet për propozimin franko-gjerman?

  21 Tetor, 2022

  Macron scholc“Nuk ka asgjë konkrete”.

  “Është joserioze ta hedhësh nga dritarja propozimin franko-gjerman”.

  “Gjithçka që vjen nga vendet evropiane duhet marrë seriozisht”.

  Këto janë vetëm disa nga deklaratat e zyrtarëve kosovarë, serbë dhe ndërkombëtarë në lidhje me të ashtuquajturin propozim franko-gjerman, i cili do të duhej të hapte rrugë për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

  Rreth një muaj më parë në opinion dolën informacione ...

 • Escobar: Një marrëveshje Kosovë-Serbi është e mundshme shpejt

  20 Tetor, 2022

  Gabriel EscobarEscobar tha, se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet shpejt. Duke marrë parasysh kontekstin e asaj që po ndodh, secili duhet të marrë përgjegjësi për të krijuar qëndrueshmëri, jo vetëm në Evropë, por edhe në rajon.

   

  I ngarkuari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar para largimit nga Kosova dhe udhëtimit drejt Serbisë, tha se Shtetet e Bashkuara e mbështesin plotësisht propozimin franko-gjerman për ...

 • Escobar: Mbështesim propozimin franko-gjerman për marrëveshjen Kosovë – Serbi

  20 Tetor, 2022

  EscobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Shtetet e Bashkuara e mbështesin plotësisht propozimin franko-gjerman për një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndërsa nënvizoi se diplomatët evropianë thonë që kjo është çështje javësh.

   

  Ai i bëri këto komente gjatë një interviste për televizionin Kanal 10 në Prishtinë, duke theksuar se çdo propozim nga shtetet evropiane për dialogun, ...

 • Arrestohet edhe një i dyshuar për vrasjen e Ivanoviqit

  20 Tetor, 2022

  IvanovicPolicia e Kosovës e ka arrestuar më 19 tetor një person të nacionalitetit serb me inicialet M.M., nën dyshimet se ka qenë anëtar i një grupi kriminal të përfshirë në vrasjen e politikanit opozitar serb nga veriu i Kosovës, Oliver Ivanoviqit.

   

  Urdhrin për arrestimin e të dyshuarit e ka dhënë Prokuroria Speciale e Kosovës.

  Oliver Ivanoviq, i cili ka udhëhequr nismën ...

 • Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit përuron disa nga investimet në Kosovë në fushën e energjisë

  19 Tetor, 2022

  sfidat e mijevjecaritDrejtoresha ekzekutive e Korporatës amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit, Alice Albright tha të martën se qasja në burime të besueshme të energjisë është pjesë thelbësore e zbutjes së varfërisë dhe rritjes ekonomike.

   

  Ajo i bëri këto komente në Prishtinë ku mori pjesë në përurimin një projekti të financuar nga kjo korporatë për rinovimin e pesë rrokaqiejve duke siguruar shkallë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"